ANS – Samobójczy atak na kościół w Płd. Sudanie


ASSIST News Service (ANS) –
PO Box 609, Lake Forest, CA 92609-0609 USA

Visit our web site at:
www.assistnews.net

— E-mail:

danjuma1@aol.com

Środa, 28 listopada 2007

Hartum podejrzany o atak na kościół w celu destabilizacji południa, sześcioro dzieci zabitych; ocaleni trwają oddani Jezusowi.
Ron Brackin korespondent ASSIST News Service

KHORFULLUS, Południowy SUDAN (ANS) – środa, 27 listopada, wieczór około godziny 20.00. Grupa dzieci przybywa do Faith Evangelical Baptist Church, niskiej, 2 na 3 metry, ukrytej wśród wielu innych chaty. Wieczorne nabożeństwo ma sie zaraz zacząć, wiec zgromadzeni na zewnątrz ćwiczą pieśni na obchody Bożego Narodzenia pod koniec roku.

ranne dzieci

Dwie godziny później przybyło kilku dorosłych ubranych w białe koszule. Niektórzy to rodzice, przybyli, aby zachęcać swoje dzieci. Wraz z nimi przyjechał obcy w mundurze SPLA (Sudan Peoples Liberation Army – Armia Wyzwolenia Sudanu). Wyraźnie było widać, że był z południa Sudanu, pomimo, że nie miał żadnych plemiennych symboli. Nikt nie zwrócił na niego uwagi. Od chwili, gdy została podpisana umowa pokojowa w 2005 roku, kończąca 20 lat etnicznych czystek, setki tysięcy uciekinierów i byłych żołnierzy podróżowało do swoich domów z buszu i północnych obozów. Obcy wyślizgnął się z pośród nowo przybyłych i podszedł do dzieci. Niektórzy mówią, że śpiewał i tańczył z nimi; inni nie są w stanie sobie przypomnieć tego. Zapytał: „Kim są ci śpiewający ludzie”. Jeden z chłopców odpowiedział: „To są ludzie z kościoła”. W tej chwili dwaj inni chłopcy zaczęli się sprzeczać. Obcy stanął za nimi. Jedno dziecko myślało, że on uspokoi ich. Lecz wspomnienia są mgliste, ponieważ w tej chwili obcy wyciągnął zawleczkę z ręcznego granatu.

Rodzicie pocieszają
swoje dzieci w szpitalu Malakal Teaching Hospital.
Akon Deng Arieth (12) miała rozerwany brzuch, jelita wyszły jej na wierzch.
Jej brat, Mobile,  został zraniony odłamkiem w stopę.

James Awan Khoch i jego żona, Elizabeth, zostali obudzeni przez eksplozję. James pobiegł do kościoła.
Powietrze było zdławione krzykami, zawodzeniem i smrodem materiału wybuchowego.
Ludzie, dzieci biegali. Krew była wszędzie. Strzępy ciała obcego. Zaraz obok była 5 letnia córeczka James i Elizabeth’s. Achol Deng Koch straciła swoją 12 letnią córkę. W sumie zostało zamordowanych sześcioro dzieci.
Niektóre zostały zabrane do szpitala Malakal Teaching odległego od małej wioski Khor Flus o 3 godziny łodzią. Wszyscy, włącznie z pastorem Pastor Monykuer i żoną pastora Michaela Makuin Kuol, znajdują się w szpitalu w krytycznym, lecz stabilnym stanie w Juba, stolicy południa.

ranny

Rządowi żołnierze przybyli po ataku zrobili zdjęcia i usiłowali zidentyfikować napastnika. Nikt w wiosce wcześniej go nie widział. Wynieśli ciało do jednostki wojskowej. Nikt nie był w stanie zidentyfikować go. Posłali je do Malakal, byłego miasteczka garnizonowego.
Śledztwo trwa nadal, lecz ciało nie zostało zidentyfikowane. Liderzy kościoła skontaktowali się z wielebnym Francis Ayul, który nadzoruje regionalne stowarzyszenie kościołów, do którego należy zgromadzenie w Khor Flus. Pastor Francis przekazał przychodzące e-maile do Brada Phillipsa, przewodniczącego Persecution Project Foundation (PPF) w Culpeper, Virginia.
Phillips natychmiast skontaktował się z PPF w Kenii i Sudanie, wynajął samolot i poleciał z grupą śledczą do Malakal, gdzie przeprowadzili wywiady z ocalałymi i ich rodzinami. Udali się też w dół rzeki do Khor Flus, aby porozmawiać z naocznymi świadkami.

Rany na ciele
Akec (15) powodują, że nie ma on wygodnej pozycji, żeby się przespać.

Powyższy opis jest wynikiem tego śledztwa. Spotkali się również z okręgowym komisarzem Yor. Komisarz Yor powiedział, że jest przekonany, że ten incydent był terrorystycznym atakiem, częścią nasilającej się kampanii Hartumu mającej na celu destabilizację Południa.
Mordowanie dzieci miało zdemoralizować dorosłych. Mundur SPLA miał skierować społeczność przeciwko ich własnemu południowemu rządowi. Malaka i otaczające ja obszary wraz z Khor Flus, są militarnie strategiczne dla islamskiego reżimu Omara al-Bashira, który jest zainteresowany zaburzeniem równowagi.
W reakcji na atak Yor zarządził, aby kościół alarmował jego biuro zanim zacznie prowadzić nocne spotkania, aby ograniczył ilość uczestników do 10 wierzących i aby była obecna uzbrojona straż.

Rodziny z Khor Flus mówią, że atak nie osłabił ich wiary. „Nie mogę dobrać sobie do głowy, że zginę” – powiedział Achol Deng Koch, którego córka jest pogrzebana koło ich domu. – „Nie mogę porzucić mojego Boga. Dalej będę chodził do mojego kościoła i uwielbiał Boga”. „Nadal idziemy za Jezusem.” – powiedział James Awan Khoch. – „i nauczymy naszych synów, aby szli za Jezusem”.
„Nie rozumiem dlaczego moja córka zginęła w ten sposób,” – powiedziała jego żona, Elizabeth. – „lecz nie oskarżam Boga. To jest bolesne i ciągle jesteśmy w zamieszaniu. Mam pokój, ponieważ moje dziecko zginęło wielbiąc Boga, ponieważ kochała Boga. Nie powstrzymamy naszych dzieci przed oddawaniem czci Bogu. Będziemy chodzić razem z nimi i jeśli będziemy musieli zginąć, zginiemy”.

Od 1997 roku PFF pracuje nad przynoszeniem nadziei i łagodzeniem skutków wojny domowej, ludobójstwa i religijnych prześladowań w całej Afryce. Usługuje w Południowym Sudanie w tym również przez Radio PEACE, główną sudańską stację radiową; Nakwatom Heritage Academy, która zajmuje się ponad 800 rozproszonymi, niesprawnymi i osieroconymi dziećmi; programy szkolenia pastorów i ewangelistów oraz pomoc humanitarną w Jach, która dociera do ponad 60.000 ocalałych z ludobójstwa w Darfur. Kontakt z Brad Phillips: 888.201.5245.

—————-

Ron Brackin jest niezależnym pisarzem z Little Elm, Texas. Ma ponad ćwierć wieku doświadczenia zaczynając od pracy dziennikarskiej, aż po prasowego sekretarza kongresu do spraw marketingu i public relations. Jest autorem kilku książek z literatury faktu, jak i fikcji w tym: „Sweet Persecution” (Bethany House 1999), „Between Two Fires” (Banner Communications 2002) „Iraq, My Handiwork” (Manara Ministries 2003), „Around the World in Eighty Days: the Rest of the Story” (PennyRoyal Press 2005). Ron jest dostępny o pracy w niezależnych projektach. Jego strona:

www.ronbrackin.com
.продвижение сайта методика

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.