ANS – Tajemnicza śmierć biskupa podziemnego kościoła w Chinach


ASSIST News Service (ANS) –
PO Box 609, Lake Forest, CA 92609-0609 USA

Visit our web site at:
www.assistnews.net

— E-mail:

danjuma1@aol.com

Środa 12 września 2007

Dan Wooding założyciel ASSIST Ministries

biskup

Han Dingxian
przy pracy w swoim biurze

YONGNIAN, CHINA (ANS) — Tajemnica otacza śmierć i szybką kremację Monsiniora Han Dingxian, biskupa podziemnego kościoła w Yongnian, który zmarł w niedzielę 9 września.


„Niektórym przypomina to przypadek innego biskupa torturowanego w więzieniu, którego w pośpiechu pochowano, gdy zmarł. Dla innych zachowanie policji wyjaśnia ich troska o zapobieganie jawnym zebraniom” – przekazuje AsiaNews (
www.asianews.it ). Dalej mówi się, że „rozgoryczenie i smutek nad tym jak jego ciało zostało potraktowane jest powszechny”. Sprawozdanie AsiaNews mówi, że kilka godzin po jego śmierci (o godz. 23.0), jego ciało zostało natychmiast skremowane i pochowane na publicznym cmentarzu wcześnie rano, odmawiając w ten sposób wiernym i kapłanom możliwości błogosławienia go i ostatniego pożegnania. Dla niektórych jest to znak, że policja 'bała się śmierci i zdecydowała ukryć dowody’, dla innych jest to tylko znak, że policja chce uniknąć wszelkich form publicznych obrządków dokonywanych przez Podziemne Kościoły.
Oświadczenie wydane przez diecezję Yongnian nie ma żadnej wzmianki o kontrowersji dotyczącej śmierci biskupa. Podkreśla, że Monsinior Han spędził 35 lat swego życia w więzieniu i prosi wszystkich wierzących, aby modlili się za nim, określając go „jako wzór wiary i pastorskiego prowadzenia” dla reszty kościoła. Jeden 'wierny’ członek z Hebei, płn prowincji Chin, wyjaśnił, że on postrzega taki pośpiech policji jako znak ich troski o to, aby uniknąć widocznych zgromadzeń i ceremonii Podziemnego Kościoła, które zmusiły by policję do interwencji (jako nielegalne). Inni katolicy przyznają, że „ten biskup był chory na raka” lecz zastanawiają się „dlaczego tak szybko skremowano ciało?” Przypominają podobne przypadki: przede wszystkim Monsinior Giovanni Gao Kexian, podziemny biskup Yantai (Shandong), który zmarł rano 24 stycznia 2005 roku w szpitalu w Bingzhou (Shandong). Biskup był więźniem policji przez ponad 5 lat. Następnego dnia natychmiast został skremowany i pochowany w obecności samej policji. Tak jak w przypadku Monsinior Han ani wierni, ani członkowie rodziny nie zostali dopuszczeni do udziału w pogrzebie.
Biskup Gao również zmarł bez jakiekolwiek religijnej otuchy, błogosławieństwa czy psalmu. AsiaNews przekazuje dalej: „Lata temu w kwietniu ’92 był taki przypadek Monsinior Giuseppe Fan Xueyan, podziemnego biskupa Baoding, który zmarł w więzieniu. Jego ciało w plastykowym worku zostało rzucone na progu jego domu, mając na sobie znaki torturowania na karku (być może znak po lince użytej do uduszenia) i rany na piersi i twarzy. Inny przypadek, przypomniany przez Katolików, to Monsinior Liu Difen, podziemny biskup Anguo (Hebei), który zmarł w ’92 roku po pewnym czasie spędzonym w więzieniu. Policja ostrzegła jego rodzinę przed odwiedzaniem go w szpitalu, ponieważ miał być „śmiertelnie chory”. Natychmiast po wizycie biskup zmarł. Jego ciało zostało zwrócone rodzinie, a gdy przygotowywali pogrzeb zauważyli, że ma dziury w plecach, głębokie na długość palca; znak, że był torturowany”. Chiny często są krytykowane przez międzynarodową społeczność za to, że policja stosuje tortury.


Manfred Nowak, główny śledczy Narodów Zjednoczonych d/s tortur potwierdził w swym raporcie z 2006 roku, że używanie tortur „jest szeroko rozpowszechnione w Chinach”. Domagał się natychmiastowego zwolnienia tych, którzy znaleźli się w więzieniach za korzystanie ze swego prawa do religijnych praktyk oraz wolności wyrażania”. Dalej przekaz AsianNews podaje: „W Chinach również istnieją prawa zabraniające stosowania tortur, lecz nazbyt często pozostają tylko słowami na papierze. W 2004 roku Minister Bezpieczeństwa Publicznego opublikował zarządzenie składające odpowiedzialność za śmierć zatrzymanej osoby na kark policji”.


Dan Wooding jest brytyjskim dziennikarzem, zdobywcą licznych nagród, mieszkającym obecnie wraz z żoną, Normą, w Południowej Kaliforni.
Jest założycielem i międzynarodowym dyrektorem ASSIST (Aid to Special Saints in Strategic Times) oraz ASSIST News Service (ANS). Przez 10 lat był komentatorem sieci radiowej UPI w Waszyngotnie. Wooding jest autorem około 42 książek. Ostatnia, to jego autobiografia „From Tabloid to Truth”, która została opublikowana przez Theatron Books. Książkę można zamówić na: www.fromtabloidtotruth.com.
danjuma1@aol.com.

сайта

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.