ANS – Zamieszki w Kenii


ASSIST News Service (ANS) –
PO Box 609, Lake Forest, CA 92609-0609 USA

Visit our web site at:
www.assistnews.net
— E-mail:
danjuma1@aol.com

Wtorek, 8 stycznia 2008

Organizacja Open Doors wzywa do modlitwy w sprawie kenijskiego kryzysu

OPEN DOORS USA

SANTA ANA, CA (ANS) — Ponad politycznymi podziałami modlili się Kenijczycy w niedzielę o pokój, podczas gdy pracownicy pomocy starali się przynieść ulgę prawie 200.000 uciekinierów, ratujących się przed politycznymi zamieszkami, które spowodowały jak dotąd śmierć co najmniej 300 osób, przekazuje Reuters News Agency.

„Nasi przywódcy zawiedli nas, to oni doprowadzili do tej katastrofy, tak więc teraz zwracamy się do Wszechmogącego, aby uratował Kenię” – powiedział jeden z nairobijskich wierzących

Kenijczycy poszli do wyborów 27 grudnia. 30 grudnia, Mwai Kibaki z rządzącej partii wygrał wybory bardzo niewielką ilością głosów. Szybko został zaprzysiężony jako prezydent po pokonaniu Raila Odinga z ruchu demokratycznego, Orange Democratic Movement. Obie strony oskarżają się o masowe oszustwa wyborcze.

Te spory doprowadziły do pełnych nienawiści zamieszek międzyplemienny w całej Kenii. Protesty, rozruchy i łupienie, które zaczęły się zaraz po ogłoszeniu reelekcji Kibaki, wywołały zaniepokojenie co do demokratycznej przyszłości całej wschodniej Afryki. Obie strony oskarżają się o dokonywanie czystek etnicznych.

Niepokój rozbudził silne napięcia etniczne w szczególności w obszarach wiejskich.
1 stycznia około 30 osób pochodzących z tego samego plemienia co prezydent Kibaki, Kikuyu, zginęło wskutek podpalenia przez tłum kościoła, gdzie znaleźli schronienie w zachodnim mieście Eldoret. Młodzi mężczyźni z maczetami zablokowali drogi i łowili swoich przeciwników.

Był to jeden z największych wybuchów przemocy, który prawdopodobnie spowodował wypędzenie prawie 100.000 Kenijczyków, z których część uciekła do Ugandy. 2 stycznia wzrosła ilość odwetowych zabójstw dokonywanych przez wojowników Kikuyu. W Naivasha w (dolinie) Rift Valley, wielka ilość ludzi została poranionych w wyniku zemsty za zabójstwa z kościoła.

Zamieszki spowodowały również niepokój o ekonomiczną przyszłość kraju, jako że rynek walutowy i handlowy zatrzymał swoje działania i nastąpił gwałtowny spadek wartości szylinga, gdy 3 stycznia policja walczyła z protestującymi, usiłującymi urządzić antyrządowy wiec w stolicy. 3 stycznia, prezydent Kibaki wezwał do zakończenia powyborczych aktów przemocy i wykazał chęć dialogu z opozycją.

Jak dotąd praca Open Doors nie został w żaden sposób dotknięta przez te wydarzenia.
Na działania służby składają się teologiczne szkoły, szkolenie w uczniostwie, dystrybucja Biblii, seminaria o rodzinie, międzykulturowe seminaria i socjologiczne projekty.

Open Doors prosi o modlitwę o Kenię w czasie tego chaotycznego czasu w sprawach:

  • Módlcie się,aby pokój i stabilizacja wróciły do Kenii

  • W Kenii istnieje silny kościół chrześcijański. Módlcie się,a by chrześcijanie byli wzorem dla swoich bliźnich i byli agentami pokoju i nadziei w czasie tych niepewnych dni.

  • Módlcie się o bezpieczeństwo pracowników Open Doors w tym kraju.

– – – – – –
– – –

Szacuje się, że około 200 milionów chrześcijan na całym świecie cierpi z powodu przesłuchań, aresztowań, a nawet jest zabijanych za swoją wiarę w Chrystusa.
Inne 200 – 400 milionów jest dyskryminowanych i alienowanych. Open Doors wspiera i wzmacnia wierzących w najtrudniejszych na świecie miejscach przez dystrybucję Biblii i chrześcijańskiej literatury, szkolenie przywódców i udzielanie pomocy, rozwijanie chrześcijańskich społeczności, modlitwa i obecność służby, prawna pomoc cierpiącym chrześcijanom.

————–

Open Doors USA, call toll free at 888-5-BIBLE-5 (888-524-2535) or go to our Website
at www.OpenDoorsUSA.org.
deeo

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.