ANS – Wydarzenia w Orissa, Indie


ASSIST News Service (ANS) –
PO Box 609, Lake Forest, CA 92609-0609 USA

Visit our web site at:
www.assistnews.net
— E-mail:
danjuma1@aol.com


Wtorek, 8 stycznia 2008

HYDERABAD, INDIE (ANS) – W ciągu ostatnich kilku dni liderzy All India Christian Counsil (AICC) przekazali sprawozdania dotyczące anty chrześcijańskich aktów przemocy w Orissa, które zaczęły się w wigilię Bożego Narodzenia. Ostatnio potwierdzone przypadki podpaleń, morderstw i napadów kwalifikują te ostatnie wydarzenia jako największe ataki na chrześcijańską społeczność w historii demokratycznych Indii. Raporty pokazują, że Dalici – poprzednio znani jako nietykalni – byli główną grupą dotkniętą przez te akty gwałtu.

Czterech przywódców z oddziałów AICC w Orissa odwiedziło w dniach 3-5 stycznia wioski dotknięte wydarzeniami i przekazało sprawozdanie 7 stycznia 2008. W tym sprawozdaniu mówi się o tym, że zostało zniszczonych 95 kościołów, 730 domów chrześcijan spalonych, 4 chrześcijan zabitych, wielu innych ciągle jest uznawanych za zaginionych, przypuszczalnie martwych. Cały raport znajduje się na:
http://indianchristians.in/news/content/view/1826/45/

5 stycznia 2008, główny sekretarz AICC John Dayal podał sprawozdanie o wydarzeniach z tego regionu. Adwokat Nicholas Barla, prawnik i ekspert praw człowieka oraz Hemant Nayak naukowiec i działacz praw człowieka, również wchodzili w skład grupy badającej te wydarzenia. Doszli do wniosku, że ataki na chrześcijan były równoległą, planowaną przez ekstremistów popierających Hindutva akcją, przy współudziale i stałej niekompetencji policji i lokalnych władz. Cały dokument można przeczytać na:
http://groups.google.com/group/JohnDayal/browse_thread/thread/17aef1aebe4f1e70

Zgodnie z informacjami przekazywanym przez media, dwóch członków India’s National Commission for Minorities (NCM) [Krajowa Komisja Indii ds Mniejszości], Dileep Padgaonkar oraz Zoya Hasan, nadal przebywają w Orissa, aby badać przypadki przemocy. Liderzy AICC spotkali się z szefem NCM 27 grudnia 2007 roku w New Delhi. „Jesteśmy zasmuceni uznając fakt, że akty przemocy z Orissa przejdą do historii jako bezprecedensowy atak na chrześcijan w Indiach. Tragedia jest tym głębsza, że było to do uniknięcia, gdyby władze wymusiły stosowanie prawa” – powiedział dr Joseph D’souza, prezydent AICC.

Wraz z organizacjami All India Confederation of SC/ST prowadzonymi przez dr Udit Raj, AICC będzie prowadzić wiec pn.: „Stop Violence Against Christians Rally” [Powstrzymać przemoc przeciwko chrześcijanom] w Bhubaneswar, Orissa, 10 stycznia 2008.
Protestujący spotkają się o godzinie 10.0 w Master Canteen Chowk i przejdą do Orissa State Assembly na publiczne spotkanie. Swoją obecność na tym spotkaniu potwierdzili dr Udit Raj, dr Joseph D’souza, biskup Joab Lohara z Free Methodist Church oraz ofiary z Orissa. „Wielu wyraża oburzenie na władze i ekstremistów Hidutva, których działania wyrządziły krzywdę wielu niewinnym ludziom w czasie Bożego Narodzenia – okresu pokoju na całym świecie – lecz my musimy wyrażać nasz gniew i frustrację w pokojowy sposób.
Zaprosiłem wszystkich hinduskich obywateli dobrej woli, aby wzięli udział w wiecu w czwartek” – powiedział D’souza.

Rozboje zaczęły się prawdopodobnie, gdy chrześcijanie w wiosce Bamunigaon w Kandhamal okręgu Orissa zaczęli świętować wigilię Bożego Narodzenia. Lokalni hinduscy fundamentaliści sprzeciwili się temu i zaczęła się kłótnia. Przywódca Hindutva, Swami Saraswati, został zaatakowany przez nieznanych napastników – utrzymywał, że byli to chrześcijanie. Następnego dnia Vishwa Hindu Parishad (VHP) – stworzyszona grupa wezwała do uderzenie i członkowie VHP zaczęli napadać na chrześcijan w całym stanie.

All India Christian Council (www.AICCindia.org), stworzona w 1998 roku, istnieje aby chronić chrześcijańskie społeczności, mniejszości i uciskane kasty. AICC jest koalicją tysiąca hinduskich denominacji, organizacji i świeckich przywódców.

продвижение

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.