Fałszywi prorocy, zagraniczni szarlatani i światowe zwiedzenie

 J. Lee Grady

Tłum: B.M.

 Chris Oyakhilome, popularny kaznodzieja z Afryki o wątpliwej reputacji, wzbudza międzynarodowe zaniepokojenie.

Kiedy kilka dni temu przyjechałem do Europy Wschodniej, dowiedziałem się, że rumuńscy chrześcijanie prowadzą dość ostrą duchową walkę. Wierzący tutaj walczyli przez wiele lat z komunizmem. Ale teraz, gdy są już wolni, napotykają równie złowrogą walkę z okultyzmem, nauczaniem New Age, i co najgorsze, z szarlatanami, którzy twierdzą, że są potężnymi chrześcijańskimi prorokami.

Jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci w Rumunii jest dziś Chris Oyakhilome, nigeryjski prezenter telewizyjny i uzdrowiciel, który mieszka w Afryce Południowej. Mimo, że ten gładko mówiący kaznodzieja nigdy nie był w Rumunii, jego wpływ wzrósł dzięki jego programom telewizyjnym i książkom. Tymczasem kilka naiwnych przywódców rumuńskiego kościoła odwiedziło jego bazę w Johannesburgu, a następnie powróciło do kraju, żeby przekazać jego cudowną moc zgromadzeniom.

„To, że pragnę oglądać jak wracają cuda uzdrawiania do dzisiejszego kościoła, nie znaczy, że chcę natychmiast otwierać drzwi mistyfikacjom. Diabeł może podrabiać cuda, i jeśli nie rozpoznamy tego we właściwym czasie, oszuści będą podkradać się do kościoła i uwalniać swoje doktryny ze śmiercionośnym skutkiem”.

„Moc” Oyakhilome jest dyskusyjna i rozprzestrzenia się nie tylko w Europie Wschodniej, ale też w wielu innych częściach świata, w tym w Stanach Zjednoczonych.

Może nigdy nie słyszałeś o Oyakhilome, ale nie zdziwiłbym się, gdyby jego programy wkrótce pojawiły się w znanej ci krajowej chrześcijańskiej stacji telewizyjnej. Oyakhilome rozpoczął w Lagos, w Nigerii, ruch zwany Ambasada Chrystusa, i ma już 16 kościołów w Stanach Zjednoczonych. Przyciąga głównie afrykańskich imigrantów w miastach takich jak Dallas, Houston, Waszyngton, DC, i Atlanta. Ma 39 kościołów w Wielkiej Brytanii (gdzie mieszka wielu Nigeryjczyków) i 18 w Kanadzie, a jego religijne dzienniki Rhapsody of Realities są rzekomo dostępne w 70 językach.

Dlaczego jest taki kontrowersyjny? Rozważmy kilka faktów:

  • Oyakhilome został oskarżony w Nigerii o proceder prania brudnych pieniędzy w 2010 r., pojawiły się też wątpliwości, co do jego finansów z powodu wystawnego stylu życia.
  • Teolodzy i grupy monitorujące sprawy związane z okultyzmem udokumentowali swoje obawy w związku z jego doktryną „Nowego Stworzenia” – odmiana gnostycyzmu, która mówi, że gdy człowiek staje się chrześcijaninem, każdy grzech, którego się dopuszcza popełnia tylko w ciele i nie wpływa on na ducha. Oyakhilome miesza tę doktrynę z hybrydową wersją amerykańskiej ewangelii sukcesu, twierdząc, że Bóg chce, aby wszyscy ludzie byli bogaci.
  • Reputacja Oyakhilome jako uzdrowiciela wiary została mocno nadszarpnięta w 2008 roku w Johannesburgu, kiedy pewien mężczyzna powiedział gazecie Soweto, że Ambasada Chrystusa zaproponowała mu ponad 1200 dolarów, żeby siedział na wózku inwalidzkim i udawał, że jest kaleką do momentu aż Oyakhilome pomodli się za niego. Zamiast wziąć pieniądze udał się do mediów, wzbudzając tym samym obawy, że uzdrowienia zostały sfałszowane w celu zaimponowania rosnącym tłumom.
  • Być może najbardziej niepokojący jest związek Oyakhilome z T.B. Joshua, nigeryjskim uzdrowicielem okultystycznym, który prowadzi tajemniczą grupę o nazwie Synagoga, Kościół Wszystkich Narodów. Joshua, który twierdzi, że jego matka nosiła go w swoim łonie przez 15 miesięcy, ponieważ był wyjątkowym prorokiem, miesza Zielonoświątkowy zapał z pogańską duchowością. Kilka lat temu po powrocie od T.B. Joshua, pod jego wpływem Oyakhilome zaczął naśladować niektóre z jego dziwacznych manier.

Gdy w zeszłym tygodniu przyjechałem do Rumunii byłem zaskoczony tym, jak wielu chrześcijan tutaj znalazło się pod wpływem Oyakhilome. Jednak w miarę prowadzenia dalszych badań odkryłem, że popularność Oyakhilome sięga daleko poza Europę Wschodnią. Dzięki YouTube, telewizji internetowej i publicznej, która jest często biblijnym analfabetą, dzisiejsi chrześcijanie są tak narażeni na wpływ religijnych oszustów i zwodniczych hochsztaplerów jak nigdy wcześniej.

Juda, brat Jezusa, ostrzegł nas 2000 lat temu przed takimi fałszywymi prorokami. „Wkradli się, bowiem pomiędzy was jacyś ludzie, którzy dawno już są zapisani na to potępienie, bezbożni, którzy łaskę Boga naszego zamieniają na rozpustę, a nawet wypierają się jedynego Władcy i Pana naszego Jezusa Chrystusa” (Judy 4). Paweł ostrzegł również, że ludzie będą domagać się fałszywych nauczycieli do zaspokojenia swoich pożądliwości, i że ci nauczyciele „odwrócą się od słuchania prawdy” (2 Tym. 4:3-4). Te starożytne słowa są boleśnie aktualne dzisiaj.

Niektórzy przywódcy rumuńscy zadzwonili na alarm. Jeden z nich, Ioan Peia, wydał publiczne ostrzeżenie w 2011 wypisując różne fałszywe doktryny propagowane przez Oyakhilome. Peia wezwał rumuńskich przywódców kościelnych do „pokuty i wołania o przebaczenie do Boga i naszych braci, bo może pozwoliliśmy, że część z tych nauk rozpowszechniła się wśród nas i przez nas”.

Czuję, że i ja muszę zagrzmieć na alarm. To, że pragnę oglądać powracające cuda uzdrawiania w dzisiejszym kościele, nie znaczy, że chcę natychmiast otwierać drzwi mistyfikacjom. Diabeł może podrabiać cuda, i jeśli nie rozpoznamy tego we właściwym czasie, oszuści będą podkradać się do kościoła i uwalniać swoje doktryny ze śmiercionośnym skutkiem. Proszę was, nie dajcie się zwieść fałszerstwom.

проведение рекламных кампаний

Click to rate this post!
[Total: 12 Average: 4.4]

2 comments

  1. Nie wierzę w to co napisaliście . A wam dla czego mam wierzyć ? Jezus powiedział po owocach ich poznacie .
    T.B Jeshua powiedział darmo dostałem darmo daję . Dzieki Bogu za proroka w Afryce , która cierpi i która każdy wykorzystuje . Przyszło światło na Afrykę -Jezus . A krolestwo rozdwojone wewnątrz nie ostoi się . Synagoga TB. Jeshua stoi do dzisiaj a wiernych przybywa . Możecie mu tylko pozazdrościć . Basia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.