Gdy doktryna pada trupem

FaithLivingNow

Pamiętacie taką doktrynę, aby nie być związanym nierównym jarzmem z niewierzącym? Jest to jeden z głównych wersów służących przy duszpasterskim poradnictwie młodym ludziom.

Szybko przeskakujemy do mojego rozwodu (małżeństwa, które BYŁO równym jarzmem) i do mojego małżeństwa z Hunny (alkoholikiem). Przez dwa lata naszego spotykania się, modliłam się, aby Bóg rozsądził tą relację nierównego jarzma, ponieważ bez względu na to, jak bardzo się starałam, coś we mnie kochało go głęboko. W końcu jego była żona wróciła, a ja odetchnęłam z ulgą – Bóg odpowiedział na moje modlitwy. Dwa dni później znowu odeszła, a on wylądował u moich drzwi. Co?!?!?
„Boże, co ty robisz?”

Znowu przeskakujemy szybko do naszego wesela. Modliłam się jeszcze bardziej gorliwie, aby Bóg przemyślał ponownie to wszystko i wydostał mnie z tego zanim będzie za późno. Błagałam aby cokolwiek poszło nie tak. Nie wiedziałam wtedy, ze Hunny również modlił się o to samo.

ŚLUB
Przecież to był łatwe życzenie, w końcu, czy ktoś kiedykolwiek widział doskonały ślub? Zawsze pojawiają się jakieś problemy w ciągu poprzedzającego tygodnia. A tutaj… nic. Nada. Zip. Wszystko szło doskonale co do jednego węzełka. Tydzień później, siedząc w swoim fotelu, zastanawiałam się nad tym katastrofalnym małżeństwem; „Boże dlaczego? Po co tu jestem?” Nigdy nie zapomnę tego, co usłyszałam: „Dałem mu ciebie, aby pokazać mu moją miłość. Teraz, po prostu kochaj go. Nie głoś, nie nauczaj, nawet nie mów mu o mnie, poza jednym: możesz dzielić się tym, gdy zrobię coś cudownego w tym czasie dla ciebie. To tyle”.
Więc, robiłam to, co Bóg powiedział, co wcale nie wydawało mi się właściwe. Byłam przekonana, że po prostu i w nieunikniony sposób zmierzałam ku następnemu rozwodowi.
W skrócie: został uwolniony od alkoholizmu w ciągu dwóch lat, a cały jego życiowy chaos zakończył się w ciągu 8 lat. Przez te pierwsze 10 lat było NAPRAWDĘ ciężko. Niemniej, nawet gdy walczyliśmy, stale szliśmy do przodu.
Nigdy nikomu nie ufałam bardziej. 28 rocznica wypada 14 grudnia i nie wyobrażam sobie, abym mogła kochać kogokolwiek bardziej niż mojego Hunny. On jest moim największym błogosławieństwem i nie jest to przesada

PRAWDA
Co więc jest prawdą w tym wersie o „nierównym jarzmie”? Przyjmowaliśmy, że „wierzący” to ci ludzie, którzy zostali „zbawieni” w kościele i, niestety, wydaje mi się, oddaliliśmy się tak daleko, że całkowicie chybiliśmy celu. Uznawaliśmy ludzi według tego standardu, podczas gdy przed nosem mamy kogoś, kto zaliczył to „zbawienie”, a żyje jak najgorszy grzesznik. Wierzę, po tych wszystkich latach, że chodzi tutaj o duchową synergię/współdziałanie. Jest to coś tak niewytłumaczalnego, jak wtedy, gdy spotykasz kogoś obcego a nagle czujecie się tak, jakbyście znali się od zawsze. Tęsknota waszych duchów wydaje się podążać w tym samym kierunku. Nie znaczy to, że macie cokolwiek wspólnego, lecz rozumiecie się niemal bez słów. Nie jest to coś, czego możesz się nauczyć – po prostu zdarza się. To jest równe jarzmo. Przeciwnie, wszyscy wpadliśmy również w przeciwną stronę. To ci wszyscy, którzy tak jakoś nie pasują, a nie potrafisz tego wyjaśnić, aby nie brzmiało jak szukanie dziury w całym. Lecz w duchu wiesz i jest to bardzo realne. To nie są ludzie, z którymi można cokolwiek zaczynać, ani nawet utrzymać trwałej relacji, ponieważ nigdy nie będzie to działać, żebyś nie wiem jak się starał. Nie da się niczego oskarżyć czy obwinić. Nie można też obciążać siebie poczuciem winy, że nie jesteś podobny do Chrystusa. Działa tutaj nasza osobista, unikalna duchowa energia i jest to część naszego stworzenia. Gdy już przyjmiemy to i uszanujemy, znajdziemy więcej przyjaciół, niż moglibyśmy przypuszczać, a odstąpimy od tych przyjaźni co do których „uważamy”, że „powinniśmy” je zachować.

JEDNOŚĆ
Jestem przekonana, że jedność i jednorodność, o której mówi Pismo to czystość i indywidualność wewnętrzna. Tam się to rzeczywiście odbywa, a te rzeczy zewnętrzne idą po prostu za tym. Najwyraźniej, pomimo tych wszystkich zewnętrznych znaków na początku, Hunny i ja jesteśmy bardzo silnie złączeni jednym jarzmem. Błogosławieństwa dla waszych jarzm.
Faith

Przyp. tłum.:
Artykuł na ten sam temat podchodzący do wersu o nierównym jarzmie egzegetycznie:

Nie chodźcie w nierównym jarzmie

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 3.5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *