Jak reagujemy, kiedy przywódcy Kościoła ponoszą porażkę?


J. Lee Grady
19 czerwca 2024 r

Oryg.: TUTAJ

Wystarczająco smutne było to, gdy w grudniu ubiegłego roku przywódcy Międzynarodowego Domu Modlitwy zerwali kontakt z założycielem Mikiem Bickle z powodu skandalu seksualnego z udziałem Bickle’a i co najmniej dwóch kobiet. Następnie 9 czerwca tego roku weteran pastor Tony Evans z liczącej 10 000 członków Oak Cliff Bible Fellowship w Dallas w Teksasie ustąpił ze swojej ambony, podając jako powód swojej nagłej rezygnacji nienazwany grzech z przeszłości.

Zaledwie kilka dni później wypłynęły zarzuty dotyczące Roberta Morrisa , starszego pastora 25-tysięcznego kościoła Gateway Church, również w Dallas. Cindy Clemishire, mieszkanka Oklahomy, upubliczniła zarzuty, że Morris wykorzystywał ją seksualnie przez cztery lata w latach 80. Mówi, że miała zaledwie 12 lat, gdy zaczęło się molestowanie.

Morris wydał oświadczenie, w którym przyznał, że „był zamieszany w niewłaściwe zachowanie seksualne z młodą damą”, ale nie odniósł się do faktu, że Clemishire była nieletnia, gdy doszło do rzekomego molestowania. „To było całowanie i pieszczoty, a nie stosunek płciowy, ale było niewłaściwe” – stwierdził Morris, zauważając, że takie zachowanie „zdarzało się kilka razy w ciągu następnych kilku lat”.

Morris powiedział, że w 1987 r. wyznał swój grzech i odpokutował za niego, po czym przeszedł dwuletni proces rehabilitacji. Zaznaczył też, że od tamtej pory w jego życiu „żadne inne upadki moralne” się nie wydarzyły. Do incydentów z udziałem Clemishire doszło, zanim Morris założył Gateway Church w 2000 roku. W ubiegły weekend Morris nie odniósł się ze swojej ambony na temat skandalu.

Przez lata znałem kilku pastorów i przywódców, którzy znaleźli się w duchowej katastrofie – od skandalów seksualnych, przez oszustwa finansowe, aż po duchowe znęcanie się. W wielu przypadkach moje zaufanie do tych ludzi zostało nadszarpnięte, a moje zaufanie do wszystkich przywódców zostało wystawione na próbę.

Skandal kościelny jest traumatyczny nie tylko dla przywódcy znajdującego się w centrum burzy. Destabilizuje to także wszystkich wokół nich i jest szczególnie koszmarne dla każdej ofiary. Kiedy przywódca dokonuje grzesznych wyborów, całe kościoły lub służby mogą zostać wstrząśnięte do fundamentów.

Na szczęście nigdy nie odszedłem od wiary z powodu porażki przywódcy. Ale wiele osób tak robi. Jeśli jesteś blisko lidera, który doświadczył moralnej porażki, polecam podjęcie następujących kroków:

— Upewnij się, że znasz fakty. W dobie fałszywych wiadomości każdy może wymyślić historię i opublikować ją w Internecie. Dlatego Biblia mówi, że nie powinniśmy przyjmować oskarżenia przeciwko przywódcy „chyba że przed dwoma lub trzema świadkami” (1 Tym. 5:19b). W ostatnich miesiącach niektórzy krytycy pastora TD Jakesa z Dallas wykorzystali sztuczną inteligencję do stworzenia fałszywych filmów, w których zarzucano Jakesowi rezygnację. Upewnij się, że wiadomości, które czytasz, są dokładne.

– Nie ma nic złego w żałobie. Jeremiasz napisał całą księgę biblijną – Lamentacje – aby przepracować swój żal z powodu niewierności Izraela. Wołał: „Nasze dziedzictwo przeszło w ręce obcych… Nasi ojcowie zgrzeszyli i już ich nie ma” (Lm 5:2a, 7a). Jeremiasz nie umniejszał wpływu grzechów przywódców Izraela. Ale on nie zasiadał w sądzie; raczej płakał za nimi – i za wpływem, jaki ich wybory wywarły na innych. Grzech ma ogromne konsekwencje i powinniśmy wylewać nad nim łzy.

— Okaż miłosierdzie przywódcom, którzy upadają. Apostoł Paweł często napominał przywódców z I wieku, którzy zawiedli Boga. Napisał: „Bracia, jeśli ktoś zostanie przyłapany na jakimkolwiek przestępstwie, wy, którzy jesteście duchowi, powinniście go nawrócić w duchu łagodności” (Gal. 6:1a). Oznacza to, że nie powinniśmy być surowi ani mściwi, nawet jeśli musimy usunąć daną osobę z przywództwa. Jednocześnie nigdy nie bagatelizuj ani nie minimalizuj grzechów przywódcy; może to jeszcze bardziej zaszkodzić osobom, które stały się ofiarami nadużycia władzy.

— Przebacz z serca. Spotkałem chrześcijan, którzy 30 lat po tym, jak pastor ich skrzywdził, nadal żywią tę samą urazę. Podtrzymują swój ból, wciąż na nowo przeżywając przestępstwo. W rezultacie utknęli w zakrzywieniu czasu i nikt nie chce się z nimi przebywać, ponieważ ich gorycz jest tak toksyczna. Musisz nauczyć się mówić to, co Jezus powiedział na krzyżu: „Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią” (Łk 23,34a). Traktuj upadłego brata lub siostrę tak, jak sam chciałbyś być traktowany, gdybyś popełnił podobny błąd.

— Ucz się na błędach lidera, który dopuścił się przestępstwa. Biblia dostarcza nam zarówno dobrych, jak i złych przykładów przywódców. Mam mentorów, którzy nauczyli mnie wiele o Bogu, przywództwie i służbie. Ale wiele się też nauczyłem, obserwując błędy popełniane przez liderów. Jeśli ktoś w służbie cię skrzywdzi, zanotuj w pamięci: „Nie tak powinienem traktować ludzi”. Możesz zamienić swoje rozczarowania w błogosławieństwa, jeśli wyciągniesz z nich naukę.

— Pozostańcie we wspólnocie. Wiele osób, które doświadczyły skandalu kościelnego, całkowicie opuszcza Kościół. Krótka przerwa na regenerację jest w porządku. Ale jeśli przez dwa miesiące, potem sześć, a potem rok nie będziesz w bliskiej społeczności z innymi chrześcijanami, narażasz się na bezbronność. Możesz mieć ochotę uwierzyć, że w twojej okolicy nie ma zdrowych pastorów ani kościołów – ale ośmielam się to udowodnić.

Bóg będzie miał święty kościół i nie możemy naruszyć Jego standardów, stosując tanią łaskę. Weszliśmy w poważny okres duchowych wstrząsów i w nadchodzących dniach możemy zobaczyć więcej Bożego oczyszczenia i naprawienia. Tak jak Jan Chrzciciel przygotowywał drogę Mesjaszowi, tak fale żarliwej pokuty zawsze poprzedzają prawdziwe przebudzenie. Panie, miej litość. Ześlij swój oczyszczający ogień i spal wszystkie plewy w naszych sercach!

Dołącz do Charisma Magazine Online, aby śledzić wszystko, co Duch Święty robi na całym świecie!

J. Lee Grady jest autorem, wielokrotnie nagradzanym dziennikarzem i wyświęconym duchownym. Zanim podjął służbę pełnoetatową, przez wiele lat pracował jako dziennikarz i redaktor czasopism. Grady jest autorką sześciu książek, w tym „10 kłamstw, które Kościół opowiada kobietom”, „10 kłamstw, w które wierzą mężczyźni” i „Nieustraszone córki Biblii”. Lata pracy w magazynie Charisma dały mu także wyjątkową perspektywę na Kościół napełniony Duchem Świętym i skłoniły go do napisania „Duch Święty nie jest na sprzedaż” i „Rozpal moje serce”, które jest studium biblijnym na temat działalności Duch Święty.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

2 comments

  1. Tzn. co? Te skandale, które się ostatnio mnożą w Stanach, czy takie podejście do nich ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *