Joel News International_534

10 stycznia 2006

W tym wydaniu:

  • Ważna historia o niekonwencjonalnej wojnie w Ugandzie.

  • Zachodnie kościoły poszukują duchowego schronienia w Ugandzie.

  • Raport ̎The New Lausanne̎ naświetla globalną przemianę chrześcijaństwa.

Z naszej międzynarodowej strony internetowej można ściągnąć banery i materiały promocyjne, pomocne do rozpowszechniania dobrych wieści o tym, co Bóg robi na całym świecie.

1. Ważna historia o niekonwencjonalnej wojnie w Ugandzie.Uganda

̎̎The Sentinel Group̎, dobrze znany wydawca kaset wideo ̎Transformations̎, wypuścił ostatnio dokument zatytułowany ̎An Unconventional War̎ (Niekonwencjonalna wojna). Obejmując okres piętnastu miesięcy, ten film jest zachęcającą historią przebaczenia i uwolnienia. Rzecz dzieje się w Płn. Ugandzie w refgionie Acholi, gdzie buntowniczy kult zwany Pańską Armią Oporu (Lord’s Resistance Army – LRA) uprowadził 25.000 dzieci. LRA prowadzona przez mającego złą sławę Josepha Kony, korzystała z satanistycznych rytuałów i przemocy porywając tysiące dzieci, aby je wykorzystywać jako seksualnych niewolników i żołnierzy i kontynuować wojnę, która zalicza się do najbardziej brutalnych w historii. Ugandyjskie siły zbrojne, choć dysponujące przeważającą siłą w ludziach, wyszkoleniu i broni, nie były w stanie chronić swoich mieszkańców przed napadami LRA. W wyniku tego ponad 1.6 miliona ludzi było zmuszonych do życia w zapuszczonych, marginalnie chronionych osadach, znanych jako obozy przesiedleńców (Internatlly Displeaced People camps). Zdruzgotani tymi warunkami, żyli w depresji bez znaku nadziei na przyszłość – fakt poparty przez ogromną ilość samobójstw. W 2002 roku ugandyjscy wierzący zostali ostatecznie pobudzeni do działania, łącząc się w modlitwie i poście oraz ewangelicznym, szybkim uderzeniu wojennym klinem na północ. Prezydent Museveni, będąc pod wrażeniem tego, co wierzący robią, wezwał kilku pastorów w region Gulu. Uświadamiając sobie duchowe korzenie tej wojny, zaoferował wierzącym uzbrojoną eskortę, pod którą mieli iść i rozbić sieć demonicznych ołtarzy używanych przez Kony do odnawiania swej mocy. Ta inicjatywa w stylu Jozjasza wkrótce odniosła zdumiewające wyniki. Jedną z najbardziej poruszających i znaczących odpowiedzi na modlitwy było zwrócenie tysięcy porwanych dzieci, z których wiele pochodziło z pobożnych domów, i ich powrót do modlących się rodziców. Wielu wróciło ze świadectwami boskiej ochrony i uwolnienia. ̎An Unconventional War̎ jest w znacznej części ich historią. Twórcy dokumentu przeprowadzili wywiady z tymi dziećmi, które wróciły do swoich rodziców, dowództwem wojskowym, byłymi buntownikami, byłymi czarownikami, chrześcijańskim duchownym, który uciekł przed niewolą LRA i spędził 16 lat w buszu z Biblią i dzikimi zwierzętami i z urzędnikami, jak np. z prezydentem Ugandy Yoweri Museveni, amerykańskim senatorem Sam Brownback i negocjatorką Betty Bigombe.

W zeszłym miesiącu ten film został pokazany na wielkim zebraniu pastorów, polityków, żołnierzy, wstawienników i pracowników pomocy. Celem było przygotowanie drogi do zaspokojenia powstałej nagle potrzeby łączenia działania władz, ugandyjskich kościołów i różnych międzynarodowych służb. ̎The Sentinel Group̎ pracuje obecnie ze swymi międzynarodowymi partnerami, aby przetłumaczyć film na kilka ważniejszych języków. Ich wizją jest zaniesienie nadziei do uciśnionych ludzie wszędzie, gdziekolwiek się znajdują i wyzwanie wierzących do wołania z oddaniem i oczekiwaniem o Bożą obecność.

Źródło: http://www.sentinelgroup.org

2. Zachodnie kościoły poszukują duchowego schronienia w Ugandzie.

Brytyjka stron
informacyjna telegraph.co.uk przekazuje, że rosnąca liczba anglikańskich kościołów w Stanach Zjednoczonych odwraca się od domowego, religijnego liberalizmu i spogląda 13.000 km dalej ku ̎biblijnej ortodoksji̎ Ugandy, jako duchowemu miejscu schronienia. Zwrot ku Afryce został zapoczątkowany przez kościoły z Kalifornii wzburzone tym, że ich przywódca, J. Jon Bruno biskup Los Angeles, wspierał ordynowanie homoseksualisty Gene Robinson i rzekomo powiedział, że Jezus nie został wzbudzony z martwych. Te zbory czuły się złapane w pułapkę i odrzucone, mówi Dr Alison Barfoot, pierwotnie duchowny z Kansas, a obecnie pracujący w Ugandzie z najstarszym duchownym arcybiskupem Henry Orombi. ̎Kiedy ludzie patrzą na Ugandę to widzą, że jest tutaj duchowe życie, do którego tak długo tęsknią, gdzie mogą odważnie wyrażać to, że Bóg jest rzeczywistością, a nie intelektualną konstrukcją. Magnetyczne przyciąganie ugandyjskich kościołów, mówią władze, wynika z tego, że ludzie widzą pełne ławki, wzrastające zbory i wierną interpretacje biblii, a nie jej zaprzeczenie w homoseksualizmie. W porównaniu do brytyjskich kościołów, gdzie jest poniżej jednego miliona wiernych w Ugandzie jest 9.2 miliona praktykujących anglikanów w każdą niedzielę. Nigeria, w której chrześcijaństwo rośnie najszybciej na świecie jest ich 17 milionów.

Źródło: http://news.telegraph.co.uk

3. Raport „New Lausanne” naświetla globalną przemianę chrześcijaństwa.

Sprawozdanie przekazane w zeszłym miesiącu przez „Lausanne Researchers” Network̎ naświetla znaczący geograficzny zwrot w globalnym rozwoju chrześcijaństwa w ostatnim stuleciu. Według tych badań, ponad 80% wszystkich chrześcijan w roku 1900 pochodziło z Europy i Płn. Ameryki, a w roku 2005 ilość ta spadła poniżej 45%. Dziś Afrykanie, Azjaci i Latynoamerykanie są bardziej typowymi przedstawicielami ruchu ewangelicznego niż Amerykanie czy Europejczycy. Potomkowie Afrykan reprezentują 30.8% wszystkich ewangelicznych chrześcijan; Azjaci i Latynoamerykanie odpowiednio 15% i 13.2%.

Źródło: http://www.lausanneworldpulse.com/trendsandstatistics–

Joel News jestmiędzynarodowym e-magazynem przekazującym informacje i artykuły na temat modlitwy, przebudzenia i wzrostu kościoła. Jest skierowany do przywódców, wstawienników, zakładających kościoły i innych chrześcijan, którzy niosą w sobie wizję rozszerzania królestwa Bożego we wszystkich dziedzinach życia. Relacje mają na celu zachętę, wyzwanie i informowanie. Ostra selekcja wyłącznie najbardziej odpowiednich informacji z ponad setki dostępnych źródeł z sześciu kontynentów powoduje, że Joel News służy wielką pomocą oraz oszczędza czas chrześcijanom będącym na służbie.

Joel News jest publikowane raz na tydzień i jest zaopatrywany przez wpłaty z rocznej subskrypcji. Więcej informacji można uzyskać na naszej stronie: http://www.joelnews.org/donation.htm.

Joel News współpracuje z wieloma międzynarodowymi sieciami i służbami związanymi z modlitwą, przebudzeniem i światowymi misjami. Sprawozdania mogą być wysyłane (lecz nie regularne listy) mogą być przekazywane do naszego zespołu wydawniczego na info@joelnews.org.

aracer

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.