Przebudzenie – ciezar Bozej chwaly.#Toronto

Gdy wiec po raz pierwszy uslyszalem o Toronto Belssing (Blogoslawienstwo Toronto), bylem sceptyczny. Gdybys mnie podlaczyl do wykrywacza klamstw, gdy po raz pierwszy ulszalem o tym, powiedzialbym ci, ze to #

Pomimo, ze jestem pastorem zboru w Londynie, urodzilem sie w wychowalem w Ashland, Kentucky, gdzie, w naszym zborze, zdecydowanie istniala atmosfera przebudzenia. Przebudzenie Cain ridge z 1801 roku zostal nazwany „American Second Great Awakening,” i jego ogon ciągle byl w okolicy naszej cześci Kentucky w pierwszej polowie dwudziestego wieku. Zawsze zatem wydawalo mi sie, ze wiedzialem troche o co chodzi z przebudzeniem, co to jest i jaki odnosi skutek.

Gdy wiec po raz pierwszy uslyszalem o Toronto Belssing (Blogoslawienstwo Toronto), bylem sceptyczny. Gdybyś mnie podlączyl do wykrywacza klamstw, gdy po raz pierwszy ulszalem o tym, powiedzialbym ci, ze to „nie jest od Boga.” Lecz zdarzylo sie kilka rzeczy, które spowodowaly zmiane moich poglądów. Pierwszą, bylo spotkanie mojego bliskiego przyjaciela, slugi Reformwanego Kościola Baptystycznego, który nigdy nawet nie slyszal o Toronto i z natury byl bardzo cyniczny, padającego na podloge po raz pierwszy po odebraniu modlitwy w kilka minut po tym, jak dowiedzial sie o tych „rzeczach z Toronto!” Gdy to zobaczylem, bez jakiejkolwiek hipnozy czy wcześniejszego przygotowywania, spowaznialem; zszokowalo mnie to. Wtedy zacząlem opowiadac o tym innym, którzy juz byli poblogoslawieni, wlączając Ken Costa, szefa administracji Holy Trinity Brompton w Lodnynie. Wiedzialem, ze to ja jestem tą niewlaściwą stroną sprawy i musialem przekroczyc linie wkrótce! Zawsze bede wdzieczny Ken’owi za jego cierpliwośc wobec mnie, pomimo ze początkowo on szukal mojej rady, gdyz nie byl sam tak pewny sprawy Blogoslawienstwa.

Gdy zdalem sobie sprawe, ze bylem po niewlaściwej stronie, wyszedlem pewnego ranka za kazalnice

przyznając, ze bylem w bledzie co do tego zjawiska i publicznie ustąpilem. Modliliśmy sie o Sandy Millar i ludzi z Holy Trynity Brompton, gdzie Blogoslawienstwo plynelo pelną mocą juz od lata ’94.

Kilka tygodni póLniej, moja zona Louise zostala gleboko dotknieta, gdy Sandy Millar i Ken costa z Hly Trinity Brompton modlili sie o nią. Kilka miesiecy póLniej zostala dotknieta przez Ducha Świetego poprzez wlozenie rąk przez Rodney i Adonica Howard-Browne. Louise zostala natychmiast uzdrowiona z ostrego kaszlu, który miala przez trzy lata, a po nastepnych czterech tygodniach siedząc na usludze Rodney, zostala uzdrowiona z depresji, którą miala przez wiele lat.

Jeśli przebudzenie oznacza po prostu, ze Bozy ludzie są ozywiani, to moge powiedziec, ze to wlaśnie

Toronto Blessing jest przebudzeniem i, wierze, ze stalo sie przebudzeniem w wielu miejscach. Niektórzy nazwali Toronto Blessing „Bozym puchem” – Jego sposób dotykania i kochania Swych ludzi.

 

CZYM JEST PRZEBUDZENIE?

Termin „przebudzenie” zostal przeciązony i byc moze naduzyty. Na przyklad, w Ameryce, to slowo uzywane jest do określenia serii ewangelizacyjnych spotkan. Mozliwe jest, ze termin wyplynąl z tego, ze czesto ewangelizacyjne spotkania konczyly sie przebudzeniem. W innych miejscach uzywa sie go bez wzgledu na to, czy prawdziwe przebudzenie przyszlo czy nie. Czasami myśle, ze brytyjski termin „mission” (misja) jest bezpieczniejszy niz „przebudzenie.”

Jednym z problemów powstających z terminem „przebudzenie” jest to, ze nie jest to slowo pochodzące z Nowego Testamentu. Znajdujemy go nie jako rzeczownik, lecz czasownik w Starym Testamencie: Ps. 85,6″ Czy nie ozywisz nas znowu, aby lud Twój rozradowal sie w tobie?”

(doslownym tlumaczeniem ang. „revive” jest „ponowne ozywienie, ocucenie”)

Odnowienie jest slowem pochodzącym z Nowego Testamentu, lecz znajduje sie jako rzeczownik w ST:

Hab. 3.2 „Panie, slyszalem od ciebie wieśc, widzialem, Panie, twoje dzielo. W najblizszym czasie tchnij w nie zycie (w ang. wersji odnów je), w najblizszych latach objaw je, w gniewie pomnij na milosierdzie.”

„Odnowieni” i „przebudzenie” mogą dotyczyc tylko kościola, ludzi wezwanych przez Boga. Tylko ci, którym dano zycie, mogą byc ozywieni. Straceni, mówiąc wprost, nie mogą byc przebudzeni, oni muszą zostac odrodzeni, aby zycie otrzymali. Ci, którzy stracili swoje zycie, mogą zostac przebudzeni. Przebudzenie (odzywienie) zaklada zatem, ze kiedyś juz zycie istnialo.

Ostateczna definicja przebudzenia, moim zdaniem, bedzie taka: suwerenne wylanie na kościól Ducha

Świetego, które prowadzi, do ozywienia kościola, nawrócen niezbawionych i ozywienia spoleczności poza kościelnej. To pragniemy najbardziej oglądac. To wydarzylo sie w dniu Zielonych Świąt i choc nie jest to jedyny schemat w odniesieniu do przebudzenia, to, z pewnością, jest to najlepsza definicja przebudzenia jaką znam.

Jest kilka innych aspektów definiujących przebudzenie. Po pierwsze, przebudzenie jest odslonieciem Bozej chwaly. Hebrajskiem odpowiednikiem „chwaly” jest slowo „kabodh,” oznaczające obciązenie lub ciezkośc. Gdy Toronto Belssing dotarlo do pewnych ludzi, zostali „powaleni w Duchu.” To byl przypadek Bozego obciązenia ich, upadli poniewaz nie mogli ustac. Rozmawialem z kimś, kto, leząc na podlodze, odczuwal jakby spoczywal na nim ciezar, czuli sie tak, jakby ktoś na nich siedzial. Lecz byl to ciezar chwaly Bozej.

Greckie slowo „chwala” to „doxa,” co oznacza równiez cześc i pochodzi od greckiego korzenia znaczącego „opinia.” Tak wiec chwala Boza moze byc równiez postrzegana jako Jego opinie (zdanie).

Odslanianie Bozej chwaly moze byc objawione przez nadnaturalnośc. To, co nadnaturalne, nie ma

naturalnego wyjaśnienia i czasami towarzyszy temu cudownośc: uzdrowienia, uwolnienia czy inne zjawiska, których nie da sie wyjaśnic w sposób naturalny. Bóg uczynil tak w czasach Mojzesza objawiając Swoje imie poprzez gorejący krzak, plagi zeslane na faraona, slup obloku i ognia, czy manna na pustyni.

Przebudzenie mozna równiez nazwac oświeceniem świadomości Bozej obecności. Istnieje róznica pomiedzy Bozą obecnością, a świadomością jej. Bóg jest obecny zawsze i wszedzie. To jest to, co nazywamy „wszechobecnością Boga.” Mozna to wyjaśnic na wiele sposobów. Pan moze zdecydowac, aby nie dawac komuś świadomości Swej obecności. Bóg moze blogoslawic kogoś, kto ma oświeconą wrazliwośc na Ducha, przez świadomośc Jego obecności, równocześnie chwilowo pomijając kogoś innego.

Jest zatem róznica miedzy Bozą wszechobecnością, a szczególnym blogoslawienstwem Jego obecności, jak na przyklad obecnośc ku uzdrawianiu (Luk. 5,17 – byla w Nim moc Pana, ku uzdrawianiu), czy szczególna obecnośc Jezusa, jak w przypadku Józefa i Marii, którzy poszli dalej od Niego i odkryli, ze nie ma Go wśród nich (Luk 2,43-45). Uczucie jakie powstaje w czasie szczególnej Bozej obecności moze róznic sie od czasu do czasu, miejsca, celu i okazji. Moze powstac przekonanie o grzechu (Iz. 6,1); strachu (Dz. 2,43; 5,1-11); uwolnieni chwaly (Dz. 2,46-47).


SK?D BIOR? SIE PRZEBUDZENIA

Skąd biorą sie przebudzenia (ozywienia)? Niektórzy wysuneli pomysl, ze przebudzenie mozesz wywolac. Charles Finney, choc cenie go bardzo, niestety promowal taką idee, ze jeśli kościól bedzie robil pewne rzeczy, jak gorliwa modlitwa, to przebudzenie wkrótce przyjdzie. Niektórzy sludzy Bozy z nadzwyczajnym namaszczeniem mieli pewnie jakieś sukcesy i przypuszczają, ze kazdy moze zrobic to, co oni zrobili. Jednak, moim zdaniem, nie jesteś w stanie „wyprodukowac” przebudzenia.

Kilka lat temu siedzialem z Paul Cain’em w naszym rodzinnym pokoju i on prorokowal takie slowa: „ostatni bedą pierwszymi.” Jak tylko uslyszalem te slowa, wiedzialem, co one oznaczają! Wiedzialem, ze Westminister Chapel bedzie ostatnim kościolem w Londyni, który uchwyci sie Toronto Blessing, lecz ze któregoś dnia zajmiemy swoje miejsce. Okazalo sie, ze wlaśnie tak bylo. Byliśmy faktycznie ostatnim kościolem w Londynie, który zaakceptowal to zjawisko. Po prawdzie, gdy przyszlo do nas, to juz w wiekszości innych kościolów nie mialo miejsca. Byliśmy wiec ostatni i teraz moge powiedziec, ze w ciągu siedmiu czy ośmiu miesiecy nastąpil wzrost mocy w siedzibach zboru.

Czy Toronto Blessing jest przebudzeniem czy nie? Bez wzgledu na to, co niektórzy powiedzą, ja wiem, ze Toronto Blessing dotknelo nie tylko mojej rodziny, lecz równiez Westminister Chapel. W ciągu ostatnich miesiecy mieliśmy najwyzszy poziom obecności Ducha ze wszystkich moich dwudziestu pieciu lat urzedowania. Do czego to prowadzi? Tego tez nie wiem. To jest „Ojcowski puch,” nie ma co do tego zadnych wątpliwości! Modle sie o to, aby to prowadzilo nie tylko przebudzenia miedzy ludLmi w zborze, lecz do prawdziwego przebudzenia w Londynie, nawet jeśli stanie sie to dlugo po moim odejściu.

 

 


сайт

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 2]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.