Rzeczywistość Indii – system kastowy

Drodzy Przyjaciele.

Byłem w Indiach dwa razy pracując z naszym partnerem „Harvest India”. Często spotykałem pastorów, którzy stracili swoje domy i kościoły, bądź musieli uciekać ratując życie. Prześladowania nie są niczym nowym, lecz nie na taką skalą jak dzieje się to w Orissa. W sierpniu został zabity jeden z głównych bojowników hinduskich. Mimo, że chrześcijanie nie zostali w to zamieszani (prawdopodobnie był to maoista), w całym stanie Orissa i wszędzie indziej są oni bezlitośnie prześladowani.

Dwa tygodnie tamu Asian News przekazał raport strat w Orissa:

-60 chrześcijan zabitych;

-4,600 domów należących do chrześcijan spalonych;

-178 kościołów zniszczonych lub uszkodzonych;

-13 szkół oraz socjalnych centrów zniszczonych;

-50,000 ludzi zmuszonych do ucieczki;

-18,000 rannych.

W międzyczasie policja i rząd nie robią niemal niczego (a raczej aresztują chrześcijan!) i przemoc rozszerza się. Niestety jest to typowe w Indiach, a świat nie dba o to. Co się dzieje naprawdę?

Prawdziwa historia – kastowy system.

Prawdą jest to, że kastowy system jest zagrożony przez wolność jaką przynosi chrześcijaństwo. Ten system dzieli ludzkie istoty na niby-bogów i podludzi. Jest on utrzymywany przez hinduską wiarę w reinkarnację, w to, że o urodzeniu w tym życiu, decyduje twoja sprawiedliwość w poprzednim. Można powrócić jako pies lub bożek. To dlatego krowa, waż a nawet szczur mogą być święte. Bardzo upraszczając (jest wiele pod kategorii) kasty są szeregowano w następujący sposób:

1. bramini – kapłani

2. kszatrijowie – wojownicy i rządcy, monarchowie

3. waiśjowie – kupcy, rzemieślnicy

4. śudrowie – robotnicy rolni

5. poza kastowi – Dalici, bądź nietykalni. Ci uważani są za zbyt nieczystych czy brudnych, aby byli godni być ludźmi czy choćby mieć jakąś kastę.

Pomimo, że oficjalnie system kastowy jest w Indiach oficjalnie nielegalny, jest ciągle w powszechnej praktyce zarówno w rządzie jak i indyjskim społeczeństwie! Kastą jest częścią każdego rejestru. Każde narodziny są rejestrowane pod kastowym opisem w zależności od kasty rodziców.
Nawet chrześcijańskie szkoły, które sponsorujemy wraz z uczestnictwem i stopniami muszą rządowi przekazywać informacje o kaście dzieci.

Brak pieniędzy na czystą wodę – burmistrz jest z niskiej kasty!

Pamiętam spotkanie z burmistrzem w sprawie poświęcenie studni. Ze łzami w oczach dziękował nam za tą studnie i powiedział, że ludzie umierają z powodu złej wody. Gdy zapytałem go o rządowe studnie, okazało się, że nie mógł zdobyć funduszy, ponieważ należy do niskiej kasty. Co za kontrast!
Gdy jechaliśmy do studni, prowadził rządowy samochód należący do pracownika miejskiego. Dlaczego? Ten pracownik był z wyższej kasty i mógł mieć rządowy pojazd. Burmistrzowi z niższej kasty nie wolno było posiadać samochodu! I tak jest wszędzie, w pracy i zatrudnieniu.

Świątynie są WIELKIM BIZNESEM W Indiach.

Świątynie to największy rządowy wydział z największym budżetem. Prywatne świątynie nie są opodatkowane. Na przykład właściciel fabryki buduje świątynię obok naszego partnera w Indiach. Wynajął kapłana i odbyło się poświęcenie.
Zajrzeliśmy tam i widzieliśmy ludzi zrzucających poszewki z poduszek pełne złota i srebra na ponad metrowej wysokości stos! Ponad 25 milionów Amerykańskich dolarów zostało ofiarowanych w tym dniu! Biznesmen bierze takie pieniądze bez podatku! Dodaj do tego obroty z biznesu budowania świątyń i wyrobu bożków ze złota i srebra, drogocennych kamieni i drewna, a zobaczysz jak potężny to jest przemysł! Gdy Hindus nawraca się do Chrystusa, zagrożony jest przepływ pieniędzy.

Dalici są dobrymi niewolnikami.

Narody Zjednoczone nazywają pracę kasty Dalitów „współczesną formą niewolnictwa”.

Wyższe kasty wykorzystują ich jako źródło niemal bezpłatnej pracy, a oni dobrowolnie poddają się, wierząc, że takie jest ich przeznaczenie. Oto jeden z opisów pracy kobiety z raportu ONZ w sprawie praw człowieka.

„40 letnia Manju, zbieracz śmieci zatrudniony przez zarząd miasta, opisuje swój dzień pracy i zarobki następująco: „Rano jestem w pracy i od 6.00 do 11.00 czyszczę suche latryny. Zbieram warstwę powierzchniową i zanoszę to na głowie do rzeki pół kilometra dalej, jakieś 7-10 razy dziennie. Po południu, sprzątam rynsztoki. Inny Bhangi zbiera śmieci z rynsztoków i zostawia je obok. Wtedy ja podnoszę je i wynoszę kilometr dalej. Mój mąż umarł, gdy to robiłam 10 lat temu. Dziś zarabiam 30 rupii dziennie (0.75USD).
Dziewięć lat temu zarabiałam 16, następnie 22, a od dwóch lat to jest 30, lecz wypłata nie jest pewna. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy nie otrzymaliśmy nic. Płacą co dwa miesiące, lecz nie ma pewności. Płaci nam Nagar Palika, główny urzędnik miejski”.

Dalici nie są trzymani przez właścicieli jako niewolnicy, lecz będąc ludźmi niewykształconymi z łatwością zobowiązują się do legalnych umów niewolniczego życia. Na przykład, na początku tego roku,, spotkałem chłopca Dalitę, który mieszka dziecińcu odległego kościoła. Ma około 10 lat, jego matka zmarła, a ojciec ponownie ożenił się. Nie chcieli go już, więc go sprzedali. (tj.: nowy właściciel zapłacił ojcu za chłopca zwierając umowę o pracę). Wiejski pastor zdobył 35 dolarów, aby „wykupić” go i uwolnić. Obecnie znajduje się pod opieką i uczy się w jednym z wiejskich kościołów Harvest India.

Chrześcijaństwo zagraża światowym systemom.

Cały świat się zmienia, gdy Hindus przychodzi do Chrystusa. To niepokoi światowe systemy finansowe oparte na społeczeństwie kastowym! Nawracanie się Dalitów jest punktem zapalnym prześladowań, ponieważ otrzymują oni wykształcenie i nie trzymają się swego miejsca jako niewolnicza siła robocza. Co to oznacza?

1. Żadnych świątyń więcej. Gdy Hindusi znajdują przebaczenie swoich grzechów na bazie ofiary Chrystusa, nie służą już więcej innym bożkom.
Chrześcijanie nie kupują bałwanów ani nie składają ofiar! W miarę jak rośnie ilość nawróceń, źle się dzieje w świątynnym biznesie.

2. Koniec z kastą. Nowi chrześcijanie szybko zdają sobie sprawę z tego, że wszyscy ludzie są równi w oczach Boga. Dzięki sprawiedliwości opartej na wierze w Jezusa Chrystusa nie ma już reinkarnacji i nie ma potrzeby wypracowywania sprawiedliwości jako pies czy Dalita. Dalici, którzy przyszli do Chrystusa rozumieją, że są wolnymi ludźmi i nie podlegają religijnemu poddaniu kastowemu systemowi. To źle służy biznesowi, który wykorzystywał by ich dalej.

3. Wykształceni Dalici uciekają od niewolnictwa. Chrześcijańskie szkoły w Indiach koncentrują się na najniższych kastach, które pozostałyby inaczej niepiśmienne. Gdy już raz zostaną wykształceni, nie są dłużej ofiarami tych, którzy zniewalają ich. Zazwyczaj w czasie nauki stają się chrześcijanami. Wykształceni Dalici uciekają z niewolnictwa!

Ups. W tych prześladowaniach chodzi o pieniądze, a prowadzone są przez religijnego ducha. Podobnie jak spotkało to Pawła w Efezie.

Albowiem pewien złotnik, imieniem Demetriusz, który wyrabiał srebrne świątynki Artemidy i zapewniał rzemieślnikom niemały zarobek, zebrał ich oraz robotników podobnego rzemiosła i rzekł: Mężowie, wiecie, że z tego rzemiosła mamy nasz dobrobyt; widzicie też i słyszycie, że ten Paweł nie tylko w Efezie, lecz nieomal w całej Azji namówił i zjednał sobie wiele ludzi, mówiąc, że nie są bogami ci, którzy są rękami zrobieni. Zagraża nam tedy niebezpieczeństwo, że nie tylko nasz zawód pójdzie w poniewierkę, lecz również świątynia wielkiej bogini Artemidy będzie poczytana za nic, i że ta, którą czci cała Azja i świat cały, może być odarta z majestatu. A gdy to usłyszeli, unieśli się gniewem i krzyczeli, mówiąc: Wielka jest Artemida Efeska.

Dz. 19:24-28

Co możemy zrobić?

1. Modlić się. Bóg ciągle uwalnia ludzi. Indie przeżywają przebudzenie, które wywołuje socjalne trzęsienie. Prawo mówi, że jest wolność religijna. Módl się o to, aby to prawo było wykonywane.

2. Wykorzystaj wszelkie możliwe wpływy, aby zaalarmować media i rząd sytuacją w Indiach.
Hinduska policja i urzędnicy w typowy sposób odwracają wzrok.
Nawet ci, którzy są sympatykami nie chcą sprzeciwić się tej fali dopóki nie będzie międzynarodowej presji.

3. Wspieraj finansowo chrześcijańskie organizacje i szkoły w Indiach. Edukacja niskiej kasty jest najlepszą nadzieją na zakończenie niewolnictwa i zdobycie Indii dla Chrystusa. Będą wzrastali, mając nowy punkt widzenia!

Dalszych informacji o prześladowaniach chrześcijan w Indiach patrz link poniżej.

Uwaga, zawarte są tam bardzo sugestywne zdjęcia.

http://www.persecution.in/

TUTAJ jest mnóstwo zdjęć (przyp.tłum.)

Nasz projekt szkoły dla Dalitów

Total Change Ministries jest partnerem Harvest India. Celem tej współpracy jest budowa szkoły dla 1000 dzieci nietykalnych! Módlcie się o ochronę.
Już zainwestowaliśmy 175.000$, potrzebujemy jeszcze 50.000$, aby wykończyć podłogi, okablowanie i prace w drewnie.

Mamy nadzieję otworzyć szkołę w 2009 roku.

Czy pomożesz?

Send support to

Harvest India Canada

c/o Total Change Ministries

100 Jones Rd

Campbell River BC Canada

V9W-2V1

aracer

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 4]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *