TGIF_07.05.07 Zmiana nawyku – wyzwanie za 10$

Today God Is First

Logo_TGIF2

Jezus im odpowiedział: zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam, każdy kto grzeszy, jest niewolnikiem grzechu.
Jn 8:34

Nienawidzę spóźnialstwa – lamentowała moja przyjaciółka – a to jest mój problem, który wlecze się za mną przez całe życie.
Czy naprawdę chcesz zmiany? – zapytałem.
Tak, chcę.
W porządku, w takim razie za każdym razem, gdy się spóźnisz do pracy czy gdziekolwiek indziej, gdzie zobowiązałaś się być na czas, musisz mi wypłacić 25$.
Niemożliwe. – zareagowała. – Zbankrutuję. Ale mogę dać 10$.
W porządku, 10$ może być. Musi to być wystarczająco duża kwota, aby cię zabolało.
Uwierz mi, zaboli.

Około miesiąc później okazało się, że była to wielka motywacja docierania na czas na każde miejsce, gdzie miała być. W pierwszym tygodniu otrzymałem tylko 10$, w następnym 20$, a na trzeci nic. W ciągu pięciu tygodni moja przyjaciółka zmieniła swój trwający całe dotychczasowe życie zwyczaj. Aby nie była na mnie urażona z powodu pieniędzy, które mi dawała, włożyliśmy je do dzbanka, aby później przekazać na jakiś chrześcijański cel. To zapewniło ją, że jej dobro było wyłącznym moim motywem.

Ktoś, czytając to, może powiedzieć, że to legalizm, lecz dla mojej przyjaciółki była to wolność. Po raz pierwszy znalazła środek do zmiany zachowania, które wywoływało liczne problemy w relacjach i w pracy. Psycholog powie ci, że potrzeba 21 dni na to, aby jakiś zwyczaj się uformował. Jeśli więc chcesz zmienić jakieś nawyki, musisz w aktywny sposób zaangażować się w ten nowy, co najmniej przez 21 dni. Moja przyjaciółka potrzebowała pomocy przy zmianie zwyczaju, który się jej nie podobał. Potrzeba było jeszcze kogoś innego, przed kim była odpowiedzialna i potrzebne było pewne zagrożenie straty, które dawało dodatkowy bodziec.

Pewien skuteczny biznesmen przeżywał trudności w małżeństwie. Podczas wspólnego obiadu doradcy z tą parą zauważył on, że ten mężczyzna często krytykuje swoją żonę. Po dalszych spotkaniach stwierdzono, że być może nie kocha on swojej żony. Zapytał więc mężczyznę czy rzeczywiście, chce zmian w małżeństwie. Gdy potwierdził to, doradca powiedział tak: za każdym razem, gdy skrytykujesz swoją żonę, musisz zgodzić się dać mi 100$.
Ten człowiek był zamożny i potrzebował solidnej pobudki, żeby zmienić swoje zachowanie. Po chwili buntu i odcięcia się, zgodził się na to w obecności swej żony. Kilka tygodni później okazało się, że sprawy ulegają zmianie. Mąż nie chciał już wypisywać koledze kolejnych czeków. Choć była to ambicjonalna gra dla mężczyzny, wymusiła pewne pozytywne zmiany w jego małżeństwie. Zaczął nabywać nawyku unikania krytykowania swej żony, co było przyczyną gaszenia jej ducha.

Jakie nawyki powstrzymują cię przed tym, aby stać się tym, co Bóg może mieć dla ciebie? Czy chcesz zmian na tyle, aby być odpowiedzialnym i ponieść jakieś koszty, gdy zawiedziesz? Poproś przyjaciela, abyś mógł być przed nim odpowiedzialny w tej dziedzinie. Odkryjesz nową wolność, gdy pokonasz
stare, dokuczliwe nawyki.
aracer.mobi

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.