W Ugandzie anglikanie wypędzają złe duchy

Grady

J. Lee Grady
Tłum.: Robert Jarosz

Dziesiątki ludzi zostało ochrzczonych w Duchu Świętym na tym anglikańskim nabożeństwie młodzieżowym w ubiegłym tygodniu w Kabwohe, w Ugandzie.

W ostatni piątek w zakurzonym mieście Kabwohe, w Ugandzie, ponad 5000 ludzi stłoczyło się na ogrodzonym polu, aby oddać pokłon Jezusowi. Przebywali tam od 7 wieczorem, aż do 6:30 rano na całonocnej uroczystości, połączonej z tańcem, śpiewem, mówieniem językami i wezwaniem do przodu, co zaowocowało dziesiątkami nawróceń. Kilka razy w ciągu wieczoru, ktoś został uwolniony od demonów.

Można by tego było oczekiwać w Afryce w zborach Zielonoświątkowych, które rosną tam od dziesięcioleci. Ale to zdarzenie, które ma miejsce w Kabwohe raz w miesiącu, jest sponsorowane przez Kościół Anglikański Wszystkich Świętych. Zaraz po tym jak kobieta opętana została odprowadzana ze skrzypiącej drewnianej sceny, Wielebny Gordon Karuhanga poprowadził zgromadzenie w Apostolskim wyznaniu wiary. Potem on i inni duchowni w szatach podawali komunię.

Zajęło ponad godzinę podawanie chleba i soku winogronowego tłumowi zebranych.

Jest to nowe oblicze ożywienia duchowego w Ugandzie, gdzie setki tradycyjnych kościołów anglikańskich zostało rozpalonych mocą Ducha Świętego. Kościół Wszystkich Świętych w Kabwohe skurczył się do kilku osób kilka lat temu. Ale dziś budynek na 400 miejsc siedzących nie może pomieścić tłumów wiernych, którzy pojawiają się w niedzielę lub w środku tygodnia na nabożeństwach. Gdy rozmawiałem tam w sobotę rano, wielu ludzi siedziało na plastikowych krzesłach na zewnątrz budynku i obserwowało nabożeństwo przez okna, ponieważ kościół był wypełniony po brzegi.

Wielebny Karuhanga nie jest tradycyjnym Anglikaninem. Był prześladowany przez swojego biskupa, kiedy zaczął nauczać o chrzcie w Duchu Świętym. Widzi ludzi uwalnianych od demonów regularnie, czasem w samym środku nabożeństwa. Jego parafianie obecnie są nauczani jak uwalniać miejscowe rodziny od czarów, które były tak powszechne w Ugandzie.

„Istnieje wiele niewidzialnych sił, które są w ciągłym natarciu przeciwko ludowi Bożemu”, mówi Karuhanga, który skupił swoje wysiłki na ratowaniu ludzi od amahembe, formy magii promowanej przez miejscowych szamanów. Ludzie, którzy są uciskani przez te duchy często zaczynają drżeć, wymachując rękami padają na podłogę w napadach szału, gdy słyszą ewangelię po raz pierwszy w kościele Wszystkich Świętych.

„Aby przeciwdziałać mocy demonów, wiele anglikańskich zborów stało się otwartych na modlitwę o wybawienie”, mówi wielebny Medad Birungi, anglikański ewangelista, który założył międzywyznaniowe Światowe Kapłaństwo Oświecenia w 2005 roku w stolicy Ugandy, Kampali.

Chociaż on też był prześladowany przez tradycyjnych biskupów, Birungi widzi rosnącą otwartość na odnowę charyzmatyczną w całych anglikańskich kościołach Ugandy. Obecnie 12 z 38 anglikańskich biskupów w jego kraju jest otwartych dla odnowy charyzmatycznej. Podobna otwartość rozwija się wśród ugandyjskich baptystów i prezbiterian.

„Zbieramy tutaj zupełnie nowy plon młodych liderów anglikańskich”, powiedział mi Birungi. „W ciągu 20 lat zastąpią liberalnych biskupów. Ci nowi przywódcy mówią językami i korzystają z wszystkich darów Ducha Świętego. W ciągu najbliższych 20 lat, będziemy przeżywać tutaj zupełnie nową falę ożywienia.”

Ten gwałtowny ruch duchowy nie ogranicza się tylko do Ugandy. Podobne fale odnowy wpływają na Nigerię, Tanzanię, Rwandę, Botswanę, Kenię i inne kraje afrykańskie. W niektórych dużych zgromadzeniach modlitewnych sponsorowanych przez Afrykański Dom Modlitwy, chrześcijanie prosili Boga, by złamał przymierza czarów, które zostały zawarte przez rządzących.

Z pomocą Ducha Świętego, Afryka powoli rezygnuje ze swoich historycznych więzi z czarami, korupcją i ludobójstwem.

Ta fala konserwatywnego, napełnionego Duchem Św. chrześcijaństwa w Afryce jest na kursie kolizyjnym z jego liberalnym odpowiednikiem na Zachodzie. Anglikanie Ugandy są zdumieni decyzją z 2003 roku Kościoła Episkopalnego w Stanach Zjednoczonych, aby zaakceptować małżeństwa homoseksualne, a oni zwrócili się do arcybiskupa Canterbury, Justina Welby, z prośbą o wyrzucenie członków Kościoła Episkopalnego z ogólnoświatowej wspólnoty anglikańskiej z powodu tej herezji.

Na spotkaniu w ubiegłym miesiącu w Anglii, anglikańscy przywódcy głosowali za tym, aby zwiesić działanie Kościoła Episkopalnego na trzy lata, podczas gdy jego członkowie starają się rozwiązać ten konflikt. Oni zganili Amerykanów za „fundamentalne odejście od wiary i nauczania” Kościoła i zdecydowanie potwierdzili, że ​​biblijne małżeństwo jest między jednym mężczyzną i jedną kobietą.

W kościele Wszystkich Świętych w Kabwohe, Wielebny Karuhanga mówi, że nigdy nie będzie z jego strony kompromisu w sprawie nauczania biblijnego na temat seksualności, a mówi też, że modlił się za ludzi, którzy zmagali się z pociągiem do osób tej samej płci. Ci ludzie znaleźli łaskę życia w czystości seksualnej. A gdy on obstaje tak mocno przy swoich przekonaniach, oferuje przy tym współczucie zamiast sądu.

„Kościół musi być zakorzeniony w Słowie Boga”, mówi Karuhanga. „Widzę episkopalian w Ameryce jako ludzi, którzy potrzebują pomocy. Musimy ich nauczyć.”

Teraz gdy wiele umierających liberalnych kościołów w Stanach Zjednoczonych straciło ogień Ducha, wydaje się, że afrykańscy chrześcijanie podnoszą pochodnię i niosą ją dla nowej generacji.

____________________________

J. Lee Grady jest byłym redaktorem Charyzmy. Możesz śledzić go na Twitterze na leegrady. Jest autorem kilku książek, w tym „10 Kłamstw, które Kościół mówi do kobiet”, „10 kłamstw, którym mężczyźni wierzą”, „Nieustraszone córki Biblii” i „Duch Święty nie jest na sprzedaż”. Możesz dowiedzieć się więcej o jego posłudze, Projekt Mordechaja, na stronce themordecaiproject.org.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.