Wizja dla Izraela_22.07.11

AKTUALNOŚCI Z JERUZALEMU

Informacje i intencje do modlitwy za służbę Składu Józefa i za Izrael

źRóDŁO: Vision für Israel e.V. · Tel. (D) 00 49 89-566 595 · Fax (D) 00 49 89-5464 5964
eMail:
Info@VisionfuerIsrael.de · Web: www.VisionfuerIsrael.de

 

Piątek, 22 lipca 2011

I w cieniu twych skrzydeł chcę się schronić, Aż przeminie nieszczęście! – Psalm 57,2

JORDANIA POD PRĘGIERZEM ZA PRZEMOC WOBEC ŻURNALISTÓW – Brutalni jordańscy policjanci pobili w ostatni piątek dziennikarzy za relacjonowanie o demonstracjach, pięciu z nich tak, że musieli trafić do szpitala. W ten sposób być może policjanci przygotowali nastroje, które prowadzić mogą do kolejnego gorącego „arabskiego lata”. Ujęto czterech policjantów z zarzutami ciężkiego uszkodzenia ciała reportów, którzy chcieli relacjonować protesty islamistów przeciw panującej rodzinie królewskiej. Król Abdullach II obiecał wprawdzie daleko idące reformy, ale ich nie przeprowadził. 15 lipca w Ammanie policja pobiła kijami raniąc co najmniej 15 osób. Doszło do brutalnej konfrontacji z udziałem ok. 300 żurnalistów i drugie tyle innych demonstrantów. Napad na reporterów wywołał oburzenie w kraju; przebywający w Jordanii dziennikarze zapowiedzieli strajk okupacyjny. Dotąd Jordanię postrzegano, jako kraj gdzie istnieje wolność prasy. Króla nie atakowano podczas ogromnych protestów, które dotknęły różne kraje muzułmańskie Afryki i Bliskiego Wschodu. Ale nie jest on na nie odporny całkowicie. W ostatnim miesiącu policja użyła broni by nie dopuścić do demonstracji dziennikarzy opowiadających o rozmiarach opozycji Beduinów  (INN).

ABBAS „NIE MA INNEGO WYJŚCIA“ – W pewnej saudyjskiej gazecie napisano, że przewodniczący autonomii tzw. palestyńskiej (PA) Mahmud Abbas nie ma innego wyjścia jak prosić o pomoc ONZ. Powód: Obama nie ma charakteru a Netanjahu podąża drogą ekspansji. Dalej czytamy; „Jeśli świat poprze dobre prawo (dla PA), palestyńczycy osiągną wielkie moralne zwycięstwo i obnażą oszukańczą rolę Amerykanów jako rzetelnych pośredników. Aby nie zrażać sobie różnych sojuszników Obama wyraża się niejasno, kluczy i daje puste obietnice, o których wie że nie będzie w stanie ich spełnić.” Większość państw członkowskich na zgromadzeniu ogólnym jest za uznaniem PA jako państwa. PA przy tym pisemnie się zobowiązała tylko w drodze dyplomatycznej dążyć do uznania przez Izrael. „Proces pokojowy” umarł przed dwoma laty kiedy Abbas zaczął mnożyć warunki wstępne a Izrael je odrzucił sam zaś nie doczekał się uznania jako państwo żydowskie (INN) .

BARGHOUTI WZYWA DO DEMONSTRACJI – „Palestyński“ terrorysta Marwan Barghuti za swoją rolę podczas drugiej Intifady i ataki na Izrael został osądzony i skazany na dożywocie w 2004 roku. „Wzywam mój naród w naszej ojczyźnie i w diasporze w tygodniu kiedy ONZ będzie głosował wystąpić z milionowymi demonstracjami” – tak terrorysta pisze ze swojego więzienia. Proces pokojowy jest zatrzymany. Ale Arabowie tzw. palestyńscy chcą być uznani jako niepodległe państwo. To kolejna próba w ich staraniach. Popierani są w tym przez Ligę Arabską. Izrael patrzy na to z wątpliwościami, ponieważ wniosek we wrześniu wywołać może demonstracje na wielką skalę. 19 lipca izraelski komendant powiedział, że Izrael wzmocni swoje posterunki graniczne (Haaretz).

ISRAEL INFORMUJE ONZ O WZMOŻONYCH ATAKACH RAKIETOWYCH W OSTATNIM MIESIĄCU – Izraelski ambasador przy ONZ Ron Prosor informuje teraz sekretarza Generalnego i Radę Bezpieczeństwa o wzmocnionych arabskich atakach rakietowych na Izrael. „Ataki te skierowane są specjalnie na izraelskich mieszkańców i stanowią dla ludności realne zagrożenie.” – pisze ambasador. „Izrael obciąża odpowiedzialnością wyłącznie Hamas bo ataki pochodzą ze strefy kontrolowanej przez Hamas. W reakcji na te ataki Izrael posiada prawo do samoobrony.” Prosor podkreśla, że ataki są jawnym pogwałceniem prawa międzynarodowego (Ynet). Proszę módlcie się o ochronę dla Izraelskich miast i o żołnierzy przed nieustającym ostrzałem terrorystów.   

LIBAN: HISB-ALLAH I PSP GRAJA KARTA IZRAELSKA – Organizacja terrorystyczna Hisb-Allah i Progresywna Partia Socjalistyczna (PSP) wobec członka parlamentu Walida Jumblatta powiedziały, że Liban musi się zobowiązać wystąpić przeciw Izraelowi. Wezwanie to do jedności wobec Izraela podczas gdy popierany przez Hisb-Allah libański rząd jest ostro krytykowany przez opozycję. Wielu jej polityków nie chce nawet być sędziami w specjalnym trybunale libańskim rozpatrującym winę czterech terrorystów w sprawie zamordowania premiera Rafoqa al-Hariri. Hisb-Allah nadal odmawia wydania ich wymiarowi sprawiedliwości (Arutz-7).

SYRYJSKA PRZEMOC TRWA NADAL, TURCJA ŻĄDA DYMISJI ASSADA – 19 lipca syryjskie siły bezpieczeństwa otworzyły ogień do żałobników w Homs. Zabiły przy tym co najmniej 10 osób. Miasto było od dni oblężone. Po raz pierwszy od czterech miesięcy przemoc przybrała takie rozmiary. Co najmniej 50 demonstrantów zostało zamordowanych w Homs tylko w ostatnim tygodniu. Od czasu gdy prezydent Bashar Assad postanowił zbrojnie występować przeciw przeważnie bezbronnym demonstrantom zabitych zostało ponad 1.600 osób. Tysiące uciekinierów przebywa w Turcji. Ta z kolej wywiera naciski na syryjskiego satrapę, powinien on ustąpić ze stanowiska i wstrzymać rozlew krwi. Turcja sama czuje się zagrożona przez nieustający kryzys w Syrii. Syryjskie miasto Aleppo drugie co do wielkości oddalone jest od tureckiej granicy o zaledwie 35 km. Turerckie firmy zainwestowały tam 14 miliardów € w fabryki i warsztaty do produkcji dóbr na eksport do Europy i na Bliski Wschód  (New York Post).

EGIPT CHCE WYPOWIEDZIEĆ UMOWĘ O DOSTAWY GAZU DO IZRAELA – Egipski minister ds. ropy naftowej zagroził wypowiedzeniem obecnej umowy na dostawy gazu i od razu zażądać nowej o znacznie wyższych cenach. Stojący blisko ministra urzędnik powiedział, że Egipt chce złożyć wniosek do międzynarodowego Centrum Rozwiązywania Sporów Inwestycyjnych w Waszyngtonie D.C. by zakończyć obowiązującą umowę. Wskazał także na to, że trwające ataki na rurociągi na Synaju trwać będą nadal jeśli umowa nie zostanie zmieniona. Izraelski minister infrastruktury Uzi Landau powiedział, że ostatnia eksplozja wskazuje na zmniejszającą się wolę do dobrych kontaktów. „Stosunki gospodarcze między Egiptem i Izraelem zostaną pogrzebane” – stwierdził Landau. Ostrzegł on, że koszty prądu z powodu eksplozji będą wyższe o 20%, ponieważ elektrownie zmuszone są spalać droższy diezel zamiast gaz ziemny z Egiptu (INN).

SOBOTNIE DEMONSTRACJE PRZECIW WZROSTOWI KOSZTÓW UTRZYMANIA – Inicjator protestów przeciw rosnącym kosztom mieszkań, Daphni Leef, zapowiedział w Tel Avivie, że 23 lipca dojdzie do masowej demonstracji na placu Habima. Wezwał demonstrantów by przybyli do Tel Avivu z całego kraju. Aktywiści rozbili już namioty na całej trasie od Aszdodu; to jest część ogólnokrajowych protestów przeciw eksplodującym kosztom mieszkań. W czwartek przed biurem planowani i budownictwa demonstrowali studenci. Żądali by w dyskutowanym obecnie projekcie zagwarantować możliwość zapłaty za mieszkanie. Standardowe mieszkanie w Tel Avivie lub Jerozolimie o powierzchni 90m2 kosztuje ok. 420.000 €; w pobliżu tych miast cena wynosi od 140.000 z do 210.000 (Ynet/AP). Proszę módlcie się o adekwatne, dające się zapłacić mieszkania dla młodych i starszych, rodzin, biednych i ułomnych.

ALARMUJĄCA BIEDA W IZRAELU – Najnowsze dane statystyczne dotyczące biedy w Izraelu pokazują, że ok 46% ludzi żyje poniżej oficjalnej granicy ubóstwa. Są to pracowici ludzie, którzy nie zarabiają wystarczająco by zapłacić wszystkie rachunki i muszą wybierać czy zapłacić za żywność czy za lekarstwa. 12 lipca Globes donosił, że Izraelczycy muszą wydawać dwa do trzech razy więcej na swoje miesięczne wydatki jak mieszkańcy innych części świata, podczas gdy ich dochody są mniejsze. O wysokich kosztach żywności pisały już wielokrotnie gazety, ale nie chodzi tylko o jedzenie. W Izraelu więcej płaci się za samochód czy telefon. Dla porównania: w USA przeciętne wynagrodzenie wynosi 2.670 € w dużych miastach nawet 3.500 €. W Wielkiej Brytanii przeciętne miesięczne wynagrodzenie wynosi 3.100 €. W Izraelu wynosi tylko 1.800 €. To dla rodzin niezwykle trudna sytuacja. Nigdzie na świecie paliwo nie jest tak drogie jak w Izraelu. Jest dwa razy droższe jak w USA (Globes). My z Wizji dla Izraela chcemy Wam, naszych wiernym darczyńcom i pomocnikom serdecznie podziękować w imieniu 400.000 ludzi, 148.000 potrzebujących dzieci, setek rodzin ofiar terroru i tysięcy seniorów w domach opieki i centrach medycznych. Im poprzez służbę Składu Józefa i przez Wasze datki mogliśmy dostarczyć znaczącą pomoc. Dziękujemy za każdego z Was. Nawet jeśli nie załataliśmy wszystkich luk w Izraelu mogliśmy z Waszą pomocą dostarczyć sporą pomoc.

DO WASZEGO KALENDARZA – Nasze tegoroczne święto namiotów zacznie się 9 października wieczorem i trwać będzie do 11 października w Pavilion w Jerozolimie. Gospodarzami na konferencji będą Barry i Batya Segal. Więcej informacji znajdziecie na stronach internetowych: http://visionfuerisrael.org/laubhuettenfest

 

Dziękujemy Panu za Wasze modlitwy

Barry, Batya i zespół VfI

tłum z niem. MWN

поисковое продвижение эффективно

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.