Wizja dla Izraela_08.05.2015

 AKTUALNOŚCI Z JERUZALEMU

800px-Panorama_Jerozolimy

Informacje i intencje do modlitwy za służbę Składu Józefa i za Izrael

źRóDŁO: Vision für Israel e.V. ·Tel. 0049-89-566 595·Fax 0049-089-5464 5964
e-mail: info@wizjadlaizraela.org ·  w sieci:  visionfuerisrael.org

Piątek, 8 maja 2015

Gdy prawi przy władzy – cieszy się naród; naród wzdycha – gdy rządzi występny“ –  Przyp. 29,2.

MOŻLIWY KRYZYS PODCZAS TWORZENIA RZĄDU W IZRAELU – Minister spraw zagranicznych Avigdor Lieberman, który jest też szefem partii Israel Beitenu (pol. „nasz dom Izrael“) wzbraniał się w tym tygodniu przystąpić do koalicji premiera Benjamina Netanjahu. Poinformował o tym 4 maja – dokładnie 48 godzin przed upływem wydłużonego terminu utworzenia koalicji. Lieberman dodał, że odda stanowisko ministra spraw zagranicznych chociaż chodzą słuchy, że mógłby być partnerem koalicyjnym tylko jeśli zachowałby dotychczasową funkcję. Słychać także że Netanjahu byłby gotowy zaakceptować te propozycje. Co spowodowało, że Israel Beitenu nie chce przystąpić do koalicji rządowej? Likud nie zaakceptował z kolei klauzuli, według której kontrolę w Gazie miałby przejąć Hamas. Do tego doszło jeszcze i to, że Israel Beitenu nie dość jasno wyjaśnił kwestię budów w Judei i Samarii, dokładnie rzecz biorąc w Ramot, Gilo i Ma’ale Adumin. „Mówię wam, nie mamy zamiaru budować, ani w Judei ani w Samarii, ani w żydowskich dzielnicach Jerozolimy.” Lieberman skrytykował poza tym umowę koalicyjną, którą premier Netanjahu wypertraktował z partiami religijnymi; miliony szekli utopione zostaną w sektorach, które nie złagodzą ich biedy. Po pierwszym przedłużeniu terminu Netanjahu miał jeszcze czas by poinformować prezydenta Rivlina o postępach rozmów. Gdyby nie doszło do ugody, prezydent musiałby powierzyć misję tworzenia rządu komu innemu lub rozpisać nowe wybory. * Netanjahu jednak zdążył w ostatniej chwili.  Jest niezmiernie ważne teraz modlić się o nowy rząd.

MAŁA WIĘKSZOŚĆ – Premier Netanjahu 6 maja przedstawił prezydentowi Rivlinowi nowy skład gabinetu rządowego. Ostateczny termin dla budowy rządu upłynąłby zaledwie za 1,5 godziny. Netanjahu i jego partia Likud podczas wyborów przed sześcioma tygodniami odniosła spektakularny sukces. Od tej chwili desygnowany na premiera Netanjahu szukał ludzi do swojej koalicji; były przy tym kontrowersje przy obsadzaniu stanowisk i chodziło o wyjaśnienie politycznych motywacji. W końcu znalazł 61 osób na 120 miejsc parlamentarnych, mniej już nie można było. Partiami koalicyjnymi są więc Likud, Kulanu (partia środka), prawicowa partia „Żydowska ojczyzna” oraz obydwie ultraortodoksyjne partie Szas i Zjednoczenie Żydzi dla Tory. Jest to pewnością rząd raczej prawicowy w kwestiach bezpieczeństwa i procesów pokojowych. W kwestiach gospodarczych i socjalnych jest jednak potężna różnica. Na przykład partia Kulanu i „żydowska ojczyzna“ są bardzo niezadowolone z potężnych wydatków dla ultraortodoksów, z których większość nie służy w wojsku. Ale te płatności są częścią umowy koalicyjnej. Jedno jest pewne: koalicja Netaniahu jest o wiele bardziej niestabilna niż oczekiwano. Jest to szczególnie rozczarowujące w sytuacji gdy prawicowe partie zyskały dużą przewagę. Co najmniej 67 miejsc na 120 idzie na konto partii prawicowych i centrowych. Wyborcy oczekiwali zatem dużo szerszej koalicji. Netanjahu zachowa fotel premiera, mimo że stres wywołany sporami o stanowiska nie mógł być większy. W przyszłym tygodniu rząd powinien zostać zaprzysiężony (Israel Today, INN). Proszę módlcie się o jedność i dobre rozmowy między nowymi członkami rządu oraz o postępy w kwestii mieszkań dla nowych małżeństw oraz sposobów ograniczania powiększających się obszarów biedy.

ZAGINIONY IZRAELCZYK ODNALEZIONY W NEPALU – Szczątki Ora Assrafa, 22, ostatniego Izraelczyka, którego los po trzęsieniu ziemi 25 kwietnia był dotąd nieznany, zostały znalezione 3 maja. Wcześniej cały teren po którym podróżował został dokładnie przeszukany, poinformował o tym stosowny izraelski urząd. Zwłoki Asstrafa znalazł były kolega z elitarnej jednostki Egoz, grupy rozpoznawczej pod wodzą poprzedniego komendanta. Długie, intensywne poszukiwania odbywały się w najgorszych warunkach. Assaf walczył w wojnie w Gazie w 2014 roku. Wtedy też wyratował swoich kolegów i wydostał ciała zabitych w bitwie w Schujaja. Sam w walce został ranny (Haaretz). Proszę módlcie się o pocieszenie dla bliskich i przyjaciół Ora Assrafa.

NETANJAHU ROZMAWIA Z RODZINĄ ORA ASSRAFA – W niedzielę 3 maja premier Netanjahu rozmawiał z Patrickiem Assrafem, ojcem żołnierza IDF Ora Assraf, którego ciało zostało znalezione przed paroma godzinami w Nepalu. „Robiliśmy co tylko się dało, żeby znaleźć Ora. Mieliśmy nadzieję na inny koniec. Łączę się w smutku z całą rodziną”. Także prezydent Rivlin wypowiedział się w kwestii odnalezienia resztek Ora i powiedział jak wielki jest smutek z tego powodu. „Cały naród się modlił żeby znaleźć go całego. Moje współczucie wyrażam całej rodzinie” – powiedział prezydent. Przyjaciele Ora Assrafa, którzy byli z nim podczas wspinaczki w Nepalu kiedy wystąpiło trzęsienie ziemi powiedzieli, że podczas wstrząsów prawdopodobnie spadł z półki skalnej. Nie wiadomo czy po upadku jeszcze żył. Jednak po obrażeniach jakie odniósł eksperci stwierdzili, że mógł przeżyć tylko kilka godzin. Grupa poszukiwawcza wróciła z Nepalu wcześnie w niedzielę. Dziesiątki Izraelczyków uznano po trzęsieniu ziemi za poszukiwanych. Oprócz Assrafa wszystkich pozostałych odnaleziono. Niemal wszyscy wrócili już do Izraela (Arutz 7).

BANDY REŻYMU HAMASU ZNISZCZYŁY MECZET W GAZIE – W poniedziałek 4 maja salaficka grupa dżihadowska zarzuciła Hamasowi, że zniszczył meczet w Gazie. Grupa terrorystyczna, która stoi w związkach z ISIS oświadczyła, że meczet został zniszczony w nocy. W meczecie tym regularnie spotykali się członkowie Grupy Dżihadystów. Grupa ta nazywa się Ansar al-Dawleh al-Islamijeh (popierający ISIS). „Bandy reżymu Hamasowskiego zniszczyły meczet w sposób, w jaki zrobiliby to najeźdźcy żydowscy czy amerykańscy. W obliczu tego nowego postępowania Hamasu my na nowo deklarujemy naszą lojalność wobec szefa ISIS Kalifa Ibrahima Awad Ibrahim al-Badriego. Niech Allah go ochrania” – wyjaśniła Grupa. Napięcia między Hamasem, a grupami stojącymi za ISISem cały czas wzrastają (Jerusalem Post).

GENERAŁ USI DAJAN: HAMAS I HISB-ALLAH ZNÓW ZAATAKUJĄ IZRAEL – Były narodowy doradca bezpieczeństwa Izraela generał w stanie spoczynku Usi Dajan mówił w poniedziałek, 4 maja mediom, że trzeba się liczyć z tym, że Hamas i Hisb-Allah znów zaatakują Izrael. Obie te terrorystyczne organizacje celem życia uczyniły sobie planowanie i wykonywania działań terrorystycznych. Jeśli znów zaatakują Izrael powinien zlikwidować ich przywódców i usunąć wrogie siły z ich baz, stwierdził Dajan. Ostrzegł także że Hisb-Allah i Hamas profitowali by gdyby Iran posiadał broń atomową mogąc dokonywać ataków pod parasolem atomowym Teheranu (Jerusalem Post).

IZRAELSCY KLAWNOWIE POMAGAJĄ TRAUMATYZOWANYM DZIECIOM W NEPALU – „Medyczni klownowie“ z Izraela próbują pomóc dzieciom Napalskim i po niszczącym trzęsieniu ziemi trochę opatrzyć psychologiczne zranienia i wnieść trochę śmiechu. W szpitalu IDF w Katmandu pięciu klownów realizuje projekt Dream Doctors robiąc bańki mydlane i tańcząc dla dzieci, z których wiele jest rannych w głowę lub złamali nogi. Dush, jeden z klownów mówi., że chodzi o zabawę z dziećmi i danie im odrobiny radości, przełamanie strachu i stresu. Dreasm Doctros są w Nepalu 9 dni cieszą zwłaszcza dzieci po traumie ale i dorosłych, którzy przeżyli trzęsienie z 15 kwietnia, podczas którego zginęło 7.600 osób. Clownowie z balonów odpowiednio je skręcając robią zwierzęta, zaskakują pacjentów przerabiając je na kwiatki, rozdają prezenty i robią z nimi gry. Oczarowani rodzice patrzą na uśmiechające się dzieci. „Przychodzimy do namiotu szpitalnego i wszystko wywracamy do góry nogami. Lekarze i pielęgniarki wiedzą już że wszystko przekręcimy do góry nogami. To rodzaj współpracy klownów i personelu medycznego, ponieważ wiedzą, że to może im pomóc komunikować się z dziećmi” – mówi Dush. „I obywamy się bez języka. Z ludźmi możemy mówić po angielsku, z ludźmi tutaj po hebrajsku, ale z dziećmi tylko językiem gestu.” Dreams Doctor istnieje od 2002 roku. Pracują w 20 szpitalach w Izraelu, i to zarówno na oddziałach zwykłych jak i na intensywnej terapii. Klownami są artyści sztuk teatralnych przeszkolonymi w sprawach medycznych. (Israel National News) „Radość serca wychodzi na zdrowie, duch przygnębiony wysusza kości“ – Przyp. 17,22.

MIEJCIE Z NAMI KONTAKT PO ANGIELSKU POPRZEZ FACEBOOKA
www.facebook.com/VisionForIsrael I https://twitter.com/VisionforIsrael.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.