Wizja dla Izraela_22.06.2012

AKTUALNOŚCI Z JERUZALEMU

Informacje i intencje do modlitwy za służbę Składu Józefa i za Izrael

źRóDŁO: Vision für Israel e.V. ·Tel. 0049-89-566 595·Fax 0049-089-5464 5964 e-mail: info@wizjadlaizraela.org · w sieci: visionfuerisrael.org

Piątek, 22 czerwca 2012

 

To, co wam mówię, mówię wszystkim: Czuwajcie!“ – Marek 13,37

UE WPROWADZA NOWE SANKCJE DLA REŻYMU ASSADA – Unia Europejska wprowadziła całą serię nowych sankcji wobec reżymu syryjskiego prezydenta Baszara Assada. Zakaz eksportu do Syrii wchodzi w życie 17 czerwca. Dotyczy on z jednej strony dóbr luksusowych jak kawior, buty i ubrania o wartości powyżej 600 €, kamienie szlachetne, perły samochody o wartości powyżej 25.000 €. Z drugiej strony dotknięte sankcjami zostały produkty, które służyć mogą w Syrii do ucisku ludności. Sankcje obejmują też maski gazowe, pewne chemikalia i trucizny. Nie powinny one dotknąć zwykłego mieszkańca. UE już wprowadziła zakaz wywozu broni do Syrii i importu ropy naftowej. Nikt z UE nie może obecnie inwestować w tamtejszy przemysł naftowy, w budowę nowych elektrowni lub dostarczać oprzyrządowania dla wydobycia gazu. Przemoc w Syrii trwa nadal, chociaż wysłannik ONZ i Ligii Arabskiej Kofi Anan wypertraktował zawieszenie broni. W poprzedni piątek oddziały reżymowe zabiły znów 20 osób a w całym kraju trwały protesty tysięcy. Dzień wcześniej zginęły co najmniej 84 osoby w zamachach bombowych i walkach. 48 z nich było ofiarami cywilnymi. W czwartek Amnesty International potwierdziła wszystkie przypadki tortur, egzekucji, podpaleń i podobnych – wszystko to środki stosowane przez syryjski rząd przeciw swoim obywatelom (AP). „Rozbój występnych porywa ich, gdyż nie chcą czynić tego, co prawe“ – Przysłów 21,7.

IRAN WIE, ŻE ASSAD JEST JUŻ SKOŃCZONY – Rzecznik Izraelskiej Armii IDF generał brygady Joab Mordechai powiedział w poprzedni piątek, że Iran i organizacja terrorystyczna Hisb-Allah – obydwoje sojusznicy Syrii zdają sobie sprawę, że Baszar Assad jest u kresu. „Znów przeszedł tydzień, w którym jasnym stało się jak bardzo Iran i Hisb-Allah starali się, by pomóc mu przeżyć.” Mordechai podkreślił, że armia izraelska gotowa jest na każdy przypadek. Zastępca szefa sztabu generalnego generał Jair Naveh, powiedział w poprzednim tygodniu, że ci Syryjczycy, którzy w tak brutalny sposób postępują wobec własnych ludzi, tak samo postępować będą wobec Izraela, jeśli nadarzy się okazja. Navech powiedział także, że Syria posiada największe na świecie składy broni chemicznych (INN). Jak donosiliśmy rząd, który zastąpi Assada nie będzie lepiej nastawiony do Izraela, jak dotychczasowy upadający reżym. Według rebeliantów wrogiem numer jeden pozostanie Izrael. Armia izraelska jest przygotowana na gwałtowne ataki, które mogą być efektem niepokojów w Syrii. Proszę módlcie się o rząd w Izraelu, armię i przywódców tajnych służb, by pozostali w stanie najwyższej gotowości i byli gotowi obronić się przed rakietami z Syrii i osiadłego w Libanie terrorystycznego Hisb-Allahu.

ATAKI RAKIETOWE NA TEL AVIV MOGĄ DOPROWADZIĆ DO EWAKUACJI – Pułkownik Adam Zusman, szef frontu narodowego w Tel Avivie powiedział niedawno w wywiadzie prasowym, że podczas ataku na centrum Izraela, zwłaszcza z użyciem broni niekonwencjonalnych – ludność Tel Avivu i innych miast mogłaby zostać przesiedlona na inne tereny. Ostatni raz Tel Aviv został ostrzelany kiedy Saddam Hussein odpalił rakiety Scud. Zdarzył się cud bo nikt wtedy nie został trafiony. W drugiej wojnie libańskiej rakiety trafiły w północne dzielnice miasta. Jeśli Izrael zostanie jeszcze raz zaatakowany dziesiątkami pocisków, które trafią w Tel Aviv i okolice, spodziewać się można setek rannych, według opinii Zusmana. Dodał, że Izrael posiada najnowocześniejsze systemy obrony przeciwrakietowej, chociaż nigdy nie ma stuprocentowej ochrony. Hisb-Allah posiada szacunkowo ponad 60.000 rakiet, trzy razy więcej niż w drugiej wojnie libańskiej. Poza tym wiadomo, że Hamas szmugluje regularnie broń z Iranu i Syrii, która też może dosięgnąć Tel Avivu ponieważ posiada odpowiedni zasięg (Arutz 7).

TYSIĄCE OSÓB W IZRAELU PRZESZŁO NA JUDAIZM – Ponad 4.000 pogan nawróciło się w poprzednim roku na Judaizm. Liczby te zostały podane do wiadomości w ostatnim tygodniu i to podczas ceremonii zorganizowanej przez urząd ds. nawróceń, który podlega premierowi. Łącznie 4.239 osób podjęło tą gruntowną zmianę w życiu, 1.936 z nich było z byłego związku radzieckiego, a 1.647 z Etiopii lub innych afrykańskich państw. Reszta pochodziła z innych zachodnich, bliskowschodnich i azjatyckich krajów. Odbyli wcześniej organizowany i finansowany przez rząd kurs i zdali odpowiednie egzaminy, by przyłączyć się do narodu żydowskiego. Procedury są dosyć rygorystyczne i niektórzy nawróceni potrzebują wielu lat swojego życia by je sobie przyswoić (Arutz-7).

EKSPERCI DZIWIĄ SIĘ, DLACZEGO IZRAELICI ŻYJĄ TAK DŁUGO – Oczekiwana długość życia w Izraelu wynosi 81,6 lat – szósta co do długości na świecie; izraelscy mężczyźni dożyją 79,6 roku życia. W ten sposób są trzeci na liście długowiecznych, po Szwajcarii 79,9 lat i Islandii 79,7 lat. Czy zależy to od śródziemnomorskiej diety? Inne kraje nad Morzem Śródziemnym jedzą podobnie. Ale np. Grecja leży daleko w tyle za Izraelem. Czy może doskonała opieka medyczna? W Skandynawii system ten też jest dobrze zorganizowany, ale Izraelczycy żyją dłużej. Teorie socjologów wskazują na silne więzi społeczne i rodzinne, które tak samo sprzyjają długiemu życiu jak kultura ceniąca radości życia. Izraelski profesor Juda Kahane uważa, że trudności i przeciwności życia prowadzą do wytrzymałości i siły oraz woli przeżycia. Ciągłe konflikty i walki ideologiczne mają w życiu Izraelczyków więcej wpływu i zawartości jak w innych rozwiniętych krajach, co łącznie prowadzi do długiego życia (Haaretz). „Długim życiem nasycę go I ukażę mu zbawienie moje“ Psalm 91,16.

„ŻYDOWSKIE SERCE DLA AFRYKI“ ZAKOŃCZYŁO 58 PROJEKT SOLARNY – Przez wbudowanie małego zestawu solarnego w najbardziej odległych zakątkach Afryki Sivan Borowich-Jaari i jej organizacja „Jewish Heart for Africa“ wprowadziła do szkół, szpitali i sierocińców sztuczne światło z energii słonecznej. Na kontynencie afrykańskim organizacja ta pomogła już 250.000 ludzi. Z siedzibą w Nowym Jorku organizacja ta chce z pomocą izraelskich rozwiązań odnawialnych źródeł energii ratować życie. Założona w 2008 roku przez francuską Izraelkę Borowich-Jaari grupa zakończyła już 58 projektów solarnych w wioskach Etiopii, Ugandy, Tanzanii i Malawi (Jerusalem Post).

MŁODY IZRAELSKI PRZEDSIĘBIORCA TAKSÓWKOWY SPOGLĄDA NA NOWY JORK – Młody izraelski przedsiębiorca stworzył mobilną aplikację, która pozwala znaleźć następną taksówkę; obecnie firma zebrała 16 mln € i chce zaoferować swoją usługę w Nowym Jorku. Klient mógły za pomocą aplikacji wezwać bezpośrednio najbliższą taksówkę. Firma GatTaxi Israel zarządzana przez Motti Hasfariego dysponuje 350 taksówkami w Tel Avivie. W październiku 2011 roku usługa wystartowała w Londynie, a w marcu 2012 w Moskwie. GetTaxi ma wizję zrewolucjonizowania usług taksówkarskich, by każdy w ciągu minuty miał dostęp do niezawodnej usługi. „Chcemy by w miastach jak Tel Aviv, Londyn czy Moskwa taksówka stała się preferowanym środkiem transportu” – stwierdził rzecznik GetTaxi. „Jeśli taksówka dostępna jest w 2, 3 minuty i kosztuje tyle samo co benzyna do własnego auta, to taksówka jest dużo wygodniejsza”(INN).

E-AUTO W SIECI W IZRAELU – Izraelski przedsiębiorca Shai Agassi uruchomił pierwszą w kraju sieć samochodów elektrycznych. Po inwestycji ok. 315 mln € dziesiątki samochodów elektrycznych jeżdżą już po drogach Izraela. Pracują także cztery stacje ładowania akumulatorów. Planuje się zwiększyć tę ilość w najbliższym czasie. Świat auta nie będzie więc dłużej zależny od ropy i dokona dużego skoku ku ekologicznemu transportowi: wysokie koszty i ograniczony zasięg. Obecne cztery stacje BetterPlace znajdują się w środkowym i północnym Izraelu. W drugiej połowie roku powinno pracować w kraju 40 stacji ładowania. Ale już wcześniej powinno być ich wystarczająco dużo by 640 km z południa na północ można przemierzyć tym elektrycznym autem bez przeszkód (Fox).

MASZ CZAS TEGO LATA? – Vision für Israel potrzebuje twoich rąk i twojego czasu. Jeśli chcesz odwiedzić Izrael na dwa, trzy miesiące, albo już mieszkasz w tym kraju i w czerwcu chciałbyś robić coś innego na parę tygodni, i jeśli jesteś mężczyzną powyżej 20 lat i możesz pracować fizycznie – to potrzebujemy właśnie ciebie, na przykład by przenosić pełne kartony. Szukamy młodych wolontariuszy znających angielski, pracowitych i dojrzałych, dających sobie coś powiedzieć oraz posiadających ważne prawo jazdy. Możemy dać spanie dwom mężczyznom; jeśli więc masz przyjaciela, który by chętnie pomógł i te warunki spełnia, możecie przyjechać na dwa trzy miesiące razem. Zainteresowany? Pisz na (info@visionforisrael.com) po angielsku.

PROSZĘ POMÓŻCIE– Vision für Israel i Skład Józefa nadal pomaga finansowo ludziom potrzebującym i instytucjom. Dlatego zwracamy się pilnie do naszych przyjaciół i darczyńców by pomogli nam w tej służbie miłosierdzia. Dalsze informacje w naszym monachijskim biurze: 00 49-89-566 595 lub pod http://www.visionfuerisrael.de/spenden. Serdecznie dziękujemy. „Nabożny zajmuje się sprawą ubogich” – Przysłów 29,7

Dziękujemy Panu za Wasze modlitwy Barry, Batya i zespół VfI tłum z niem. MWNaracer.mobi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.