Wizja dla Izraela_26.10.2012

AKTUALNOŚCI Z JERUZALEMU

Informacje i intencje do modlitwy za służbę Składu Józefa i za Izrael

źRóDŁO: Vision für Israel e.V. ·Tel. 0049-89-566 595·Fax 0049-089-5464 5964
e-mail: info@wizjadlaizraela.org  ·  w sieci:  visionfuerisrael.org

Piątek, 26 października 2012

Berło mocy twojej ześle Pan z Syjonu: Panuj wśród nieprzyjaciół swoich!“ – Psalm 110,2

WIDOCZNA NIEPEWNOŚĆ OBAMY W ZWIĄZKU Z WYBORCAMI ŻYDOWSKIMI – Amerykański wykładowca i komentator Jonathan S. Tobin, znany ze swoich artykułów o polityce, sprawach międzynarodowych, judaizmie i kwestiach socjalnych, kulturalnych i literackich napisał zeszłym tygodniu artykuł o końcowej debacie w wyborach prezydenckich: „Ton poniedziałkowej debaty o polityce zagranicznej pokazał niepewności prezydenta Obamy w tym wyścigu; wystąpił wobec Mitta Romneya jakby go wyzywał na pojedynek, a nie piastował urzędu. Gdy jakaś grupa wyborców sprawia mu kłopoty, to mogą to być tylko Żydzi. Intensywne starania Obamy by pokazać się jako przyjaciel Izraela i jako zapiekły wróg Iranu, ukazują jak pełen obaw jest o to, że straci poparcie żydowskich wyborców – w końcu pierwsze trzy lata swojej prezydentury ciągle sprzeczał się z izraelskim państwem i próbował podkreślać różnice pozycji Izraela i USA. To że prezydent w debacie tak dużo mówi o Izraelu jest bardzo znaczące. Demokraci obawiają się jego (Obamy) drażliwości w tej sprawie. „Tobin minimalizuje nieco fakt, że Obama jeden jedyny raz odwiedził Izrael w ośrodku pamięci o Holokauście i pisze: „Tak jakby Romney przy wielu swoich podróżach po Izraelu jeszcze tam nie był” (Commentary Magazine). Proszę módlcie się nadal za amerykańskie wybory 6 listopada. To jest bitwa, która musi być zdecydowana i skoncentrowana, aż oddane zostaną wszystkie głosy i ogłoszone będę ostateczne wyniki. Proszę módlcie się by w tych wyścigach nie decydowały szyk i charyzma i by decydujące głosy nie przepadły z powodu złej pogody lub pasywności albo innych przeszkód.

OBAMA UŻYWA SEDEROT JAKO BRONI W WALCE WYBORCZEJ – Mieszkańcy i politycy z Sederot odrzucają twierdzenia Obamy o ich mieście pod ciągłym ostrzałem rakietowym i zarzucają mu, że używa ich jako broni wyborczej. Podczas końcowej debaty w poniedziałek nawiązał Obama do jego wizyty w Sederot, jakby był to dowód jego zaangażowania w sprawy żydowskiego państwa; w ten sposób chciał odparować cios rywal w wyborach Romneya. Romney wspomniał, że Obama po swoich wyborach nie odwiedził  Izraela. „To że wspominał o wizycie miało tylko polityczną wymowę, nic więcej“ – stwierdził Kobi Harusch, szef wydziału obrony miasta. Faktem jest, że Sederot i cały region codziennie jest pod ostrzałem. „Ktoś musiałby mu przypomnieć, że od tego czasu ostrzał rakietowy trwa nadal w najlepsze. Jestem zawiedziony z jego nastawienia do Izraela i z tego, że nie dotrzymuje swoich obietnic”. Dodał jeszcze: „Moim zdaniem nie lubi Izraela. Jest pochlebcą. Zna się na sztuce mówienia i ma bardzo wyostrzony język. Wie jak przekonać ludzi patrząc im w oczy; ale to tylko mydlenie oczu. Co innego mówi, a co innego myśli”. Pinhas Amar, mieszkaniec Sederot spekuluje, sądząc, że Obama nie przyłączy się do ataku na Iran, kiedy byłoby to potrzebne: „Będziemy musieli uporać się z tym sami” (Ynet).

EGIPSKI PREZYDENT MODLI SIĘ O UPADEK ŻYDÓW – Podczas gdy znane media w poprzednim tygodniu szeroko komentowały przyjazny list egipskiego prezydenta do jego izraelskiego odpowiednika, inna sprawa nie znalazła takiego odzewu mediów, ale pokazała stanowisko Morsiego. Najpierw trzeba pamiętać, że pismo Morsiego do izraelskiego prezydenta Shimona Peresa był zwykłą kwestią protokolarną, gdzie nazwano Izrael „Wielkim przyjacielem” – chociaż trzeba przyznać, że dla wielu Egipcjan słowa te szły za daleko. Na te przyjazne słowa źli byli członkowie Bractwa Muzułmańskiego, a znalazły się w prośbie o akceptację dla nowego egipskiego ambasadora. Gdyby ktoś się przypadkiem zastanawiał czy Morsi i Bractwom Muzułmańskie nie zrezygnowało z nienawiści do Żydów, szybko znalazł odpowiedź i to w wideo nagranym w poprzedni piątek w meczecie w Kairze. Na tym wideoklipie widać jak Morsi przyłącza się do modlitwy kaznodziei o zniszczenie Izraela: „O Allahu, rozgrzesz nas, wzmocnij nas i daj nam zwycięstwo nad niewiernymi” – modlił się kleryk Futouh Abd Al-Nabi. „O Allahu zniszcz Żydów i ich sojuszników. O Allahu rozprosz ich i rozerwij ich“. Morsi klęczał przy tym z zamkniętymi oczami i podniesionymi rękoma; po każdej prośbie kleryka można było z jego ust odczytać „Amen“  (Israel Today, Ryan Jones). „Ten, kto nienawidzi, udaje wargami innego, lecz w sercu knuje podstęp“ – Przyp. 26,24.

BARAK: ĆWICZENIA PRZYGOTOWUJĄ NAS DO WOJNY I TRZĘSIENIA ZIEMI – Minister obrony Ehud Barak odwiedził w ostatnią niedzielę poligon ćwiczeń manewrów wojskowych „Turning Point 6”. Scenariusz ataku rakietowego na centrum Izraela jest bardzo realistyczny. Manewry wojskowe mają przygotować do trzęsienia ziemi, ale Barak nie przemilczał, że coraz więcej zastanawia się nad możliwą wojną. „To ma nas przygotować na dwie rzeczy, z jednej strony na trzęsienie ziemi, co raczej jest mało prawdopodobne, z drugiej na bardziej prawdopodobną sytuację uderzenia rakietowego na środkowy Izrael” – wyjaśnił. W tym wypadku wezwani byliby „ci sami ludzie i ci sami żołnierze oraz te same służby” by rozprawić się z sytuacją.  Chwalił wysiłki premiera Netanjahu w przygotowaniach do obrony terytorialnej kraju w przypadku wojny (Arutz7). „O, PANIE, Panie mój, mocy zbawienia mego, Ty osłaniasz głowę moją w dzień walki” – Psalm 140,8.

SYRIA MOGŁABY WZBUDZIĆ TRZĘSIENIE ZIEMI W REGIONIE – Minister spraw zagranicznych Avidgor Lieberman ostrzegł w poniedziałek bułgarskiego prezydenta Rosena Plevnelieva, że syryjski kryzys jeśli nie zostanie rozwiązany wnet spowoduje trzęsienie ziemi w regionie. Minister spraw zagranicznych powiedział prezentowi Bułgarii, że wydarzenia ostatnich dni w Libanie, próby zamachów terrorystycznych w Jordanii i inne wydarzenia w regionie wszystkie są wynikiem wojny domowej w Syrii. Lieberman dodał, że jeśli kryzys nie zostanie szybko rozwiązany, te „wstrząsy wstępne” w jego opinii szybko doprowadzą do „dużego trzęsienia w regionie”. (INN)

JORDANIA UDAREMNIŁA DUZY ATAK TERRORYSTYCZNY AL-KAIDY – Jordania udaremniła duży zaplanowany atak komórek terrorystycznych, które są sterowane przez Al-Kaidę; jak podała izraelska telewizja planowane było zdestabilizowanie najważniejszego sojusznika USA poprzez ataki na centra handlowe i zamachy na zachodnich dyplomatów. Siły bezpieczeństwa od czerwca zatrzymały jedenastu podejrzanych w związku z planowanymi atakami. Celem była stolica Amman. Podczas ataków użyta miała być broń i amunicja przeszmuglowana z Syrii. „Mieli zamiar zaopatrzyć się w pociski i materiały wybuchowe w Syrii” – jak powiedział jeden z agentów bezpieczeństwa. Jak podały urzędowe źródła jordańskie, ataki na zachodnie i ważne gospodarczo ośrodki prawdopodobnie kosztowałyby życie setek osób. Przywołany urzędnik agencji bezpieczeństwa stwierdził, że podejrzani konstruowali ładunki wybuchowe, które miały zabić ludzi najwięcej jak tylko się da (Jerusalem Post).

ARCHEOLODZY ZNALEŹLI STARY STEMPEL – Archeolodzy Uniwersytetu Tel Aviv znaleźli niedawno koło Beit Shemesz stempel o średnicy jednego centymetra z wizerunkiem człowieka i lwa. Wykopaliska znajdują się między biblijnym miastami Zora i Eshatol. Wygrawerowana na stemplu scena, czas i miejsce wskazują na biblijny opis Samsona. Był on bohaterskim człowiekiem. Między innymi zabił lwa gołymi rakami. „Znalezisko podpiera biblijną historię dowodami archeologicznymi“ – stwierdził profesor Salomo Bunimowitz (Science-News).

STUDIA UNIWERSYTECKIE MOGĄ PROWADZIĆ DO ALZHEIMERA – Naukowcy uniwersytetu w Hajfie znaleźli niedawno klucz do Alzheimera. Wykryli związek między demencją, która rozprzestrzenia się jak pożar, ponieważ ludność świata się starzeje i zmniejsza się aktywność białka eIF2 alfa.  Prof. Kobi Rosenblum szef neurobiologów uniwersytetu powiedział, że gdyby można było zmienić aktywność tego białka środkami farmakologicznymi można by wykorzystać je do leczenia tej postępującej nieuleczalnej choroby(INN).

NETANJAHU BUDUJE JEROZOLIMĘ – Jeden dzień przed jego spotkaniem z wysoką przedstawicielką UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, Catherin Ashton, odwiedziła w Jerozolimie premiera w dzielnicy Gilo gdzie wyjaśnił, że chce nadal budować w całym mieście. W piątek Ashton skrytykowała Izrael za to, że chce zbudować w Gilo jeszcze 600 mieszkań. „Zjednoczona Jerozolima jest wieczną stolicą Izraela” – stwierdził premier. „Mamy pełne prawo budować tu. Wcześniej już budowaliśmy w Jerozolimie i teraz budujemy i będziemy budować w przyszłości“. W niedzielę zareagował na impertynencje Ashton w kwestii Gilo; Gilo znajduje się poza granicami sprzed roku 1967. Izrael kontynuował rozbudowę Jerozolimy bez ograniczeń. „To jest nasza stolica. Tak samo jak inne stolice, jak Londyn, Paryż, Waszyngton czy Moskwa, które budują swoje – Izrael buduje w Jerozolimie” – powiedział Netanjahu. „Nasz stosunek do naszej stolicy nie jest mniej historyczny czy mocny jak wasz do waszych stolic” (Jerusalem Post).

PROSZĘ POMÓŻCIE – Vision für Israel i Skład Józefa nadal pomaga finansowo ludziom potrzebującym i instytucjom. Dlatego zwracamy się pilnie do naszych przyjaciół i darczyńców by pomogli nam w tej służbie miłosierdzia. Dalsze informacje w naszym monachijskim biurze: 00 49-89-566 595 lub pod http://www.visionfuerisrael.de/spenden. Serdecznie dziękujemy. „Nabożny zajmuje się sprawą ubogich”- Przysłów 29,7.

Dziękujemy Panu za Wasze modlitwy

Barry, Batya i zespół VfI

tłum z niem. MWN

раскрутка

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.