Wizja dla Izraela_26.11.10

AKTUALNOŚCI Z JERUZALEMU

źRóDŁO: Vision für Israel e.V. · Tel. (D) 00 49 89-566 595 · Fax (D) 00 49 89-5464 5964

eMail: Info@VisionfuerIsrael.de · Web: www.VisionfuerIsrael.de

Piątek,26 listopada 2010

„Wysławiajcie Pana, albowiem jest dobry, Albowiem łaska jego trwa na wieki!” Psalm 107,1

ANGLIA: DZIEŃ DZIĘKCZYNIENIA ZA SKŁAD JÓZEFA – W sobotę 27 listopada w angielskim kurorcie Brighton odbędzie się całodzienne spotkanie poświęcone służbie Wizji dla Izraela i Składu Józefa pod nazwą „Visionday 2010”. Jego mottem będzie: „Jesteśmy za Izraelem”. Proszę módlcie się za owocny i zakończony sukcesem dzień.

PODRÓŻ DO IZRAELA – Już czas zastanowić nad drugą podróżą do Izraela spod znaku „Roots & Reflection”. Odbędzie się ona od 12 do 20 czerwca 2011. Przygotowujemy się już do tego byście byli oczarowani tym pobytem kiedy zwiedzać będziecie fascynujące miejsca w Jerozolimie i na południu Izraela. Odwiedzimy między innymi Ber Szebę, kibuc Sde Boker, Eilat, Timnę, Marsabę i naturalnie Jerozolimę. Inne miejsca, które zwiedzimy to muzeum izraelskiego lotnictwa, Tel Ber Szeba, grobowiec Ben Guriona i muzeum jemu poświęcone; będzie wolny dzień w Ejlacie, wycieczka stateczkiem i jazda jeepem. Do tego dojdzie szlak korzeni aromatycznych i przeżycie z Beduinami – a więc wszystko co składać się powinno na podróż z przeżyciem i przygodą. Otrzymamy więc możliwość zaktualizowania naszej historycznej wiedzy o współczesne wydarzenia w Izraelu. W Jerozolimie odwiedzimy też targ na Starym Mieście, muzeum wieży Dawida, cardo, dzielnicę żydowską, grób w ogrodzie, górę Syjon, Skład Józefa i jeszcze dużo więcej. Loty linii El Al są z londyńskiego Heatrow (lub z Warszawy); wkrótce gotowa będzie szczegółowa lista i program każdego dnia. To będzie wspaniała podróż. W oczekiwaniu na czerwiec już cieszymy się by przeżyć z wami niezapomniany czas.

3 MILIONY TURYSTÓW W IZRAELU – Ilość turystów, którzy od początku roku wylądowali na lotnisku Ben Guriona w poniedziałek przekroczyła granicę 3 milionów osób. Rok 2010 jest rokiem bogatym w turystów i to bardziej niż inne w ostatniej historii. Na lotnisku pastora Jombera Wladislawa przewodnika grupy 120 ewangelicznych chrześcijan z Brazylii przywitał minister turystyki Stas Miseschnikow i inni przedstawiciele państwa. „Pastor Wladislaw odwdzięczył się słowami: „Wizyta w Izraelu napełnia nasze serca i dusze – Izrael jest błogosławieństwem dla wszystkich narodów”. (Haaretz) „I zgromadź nas spośród narodów, Abyśmy dziękowali imieniu twemu świętemu I aby naszą chlubą było uwielbianie ciebie!“ – Psalm 106,47

ARCHEOLODZY ODKRYLI BASEN SPRZED 1.800 LAT – Tu historia zatoczyła koło: w żydowskiej części Starego Miasta Jerozolimskiego ma zostać wybudowana nowa mykwa. (Mykwy służą żydowskim ortodoksyjnym kobietom do rytualnych obmywań). Archeolodzy byli bardzo zaskoczeni kiedy odkryli, że dokładnie w tym samym miejscu już przed tysiącami lat istniała „łaźnia”. Właśnie odkryty kamienny basen był prawdopodobnie częścią łaźni w czasach rzymskich – około 200-300 lat przed Chrystusem. Cała instalacja ma więc ok.- 1.800 lat. (INN)

IZRAELSKIE MÓZGI MATEMATYCZNE – Profesor Alexander Lubotzky z Matematycznego Instytutu Einsteina na Hebrajskim Uniwersytecie w Jerozolimie został wybrany na głównego mówcę na spotkanie z Amerykańskim Towarzystwem Matematycznym (AMS) i Towarzystwem Amerykańskich Matematyków (MAA). Spotkanie odbędzie się w styczniu 2011 w Nowym Orleanie. Od kiedy spotkania te rozpoczęły się jeszcze w XIX stuleciu nigdy głównym mówcą nie był Izraelczyk. Na tej konferencji swój przyjazd zaanonsowało ok. 6.000 uczestników. Urodzony w Tel Avivie prof. Lubotzky wygłosi trzy wykłady. Pierwszy stopień naukowy zdobył na Uniwersytecie Bar-Ilan a później obronią pracę doktorską. (Arutz-7)

ŻYDOWSKO – IZRAELSKA KLINIKA REHABILITACYJNA OTWARTA NA TAHITI – Nowo wyremontowana klinika rehabilitacyjna i warsztat protetyczny został w poprzednim tygodniu oficjalnie otwarty w Port-au-Prince z udziałem żydowskich i izraelskich organizacji. Leczone będą tu ofiary ciężkich trzęsień ziemi, jakie nawiedziły te tereny. Centrum rehabilitacji ma pomóc setkom Haitańczyków odzyskać siły i samodzielność poruszania się. Współpracownikami i kliniki są izraelscy ortopedzi i terapeuci, którzy co jakiś czas się zmieniają. (Jerusalem Post) „I będę błogosławił błogosławiącym tobie!.“ – 1. Moses 12,3

ARABSKA KSIĘŻNICZKA OTRZYMA KRÓLEWSKIE TRAKTOWANIE W IZRAELSKIM SZPITALU – Córka z królewskiej rodziny z Zatoki Perskiej przybyła na skomplikowaną operację serca do Izraela, jak poinformował członek Knesetu Ayoub Kara. Królewski pacjent dążył do przeprowadzenia operacji w Izraelu, kiedy jej lekarze zaproponowali czołowy szpital w Izraelu do przeprowadzenia operacji. Pan Kara powiedział: „To jest kolejny humanitarny gest, który jest przykładem wartości pielęgnowanych przez państwo Izrael. Pokój nie osiąga się na papierze ale pozytywnymi ludzkimi stosunkami między narodami”. (INN)

IZRAELICI I ARABOWIE MODLĄ SIĘ RAZEM O DESZCZ – Podczas gdy rozmowy pokojowe zostały zamrożone a w regionie nadal jest niespokojnie, razem spotykają się Izraelczycy i Arabowie. Chcą zimy bogatej w opady. Według prognoz następne miesiące mają być bardziej suche jak dotąd, ma być najmniej opadów od 30 lat. „Przeciętnie może być 80% dotychczas notowanych opadów deszczu” – stwierdził dr Henia Berkovich szef izraelskich służby meteorolicznych. (Haaretz) Proszę módlcie się o obfite opady deszczu tej zimy na całym Bliskim Wschodzie. W Izraelu grozi kolejny 7 rok suszy.

PARLAMENT IZRAELSKI ZA REFERENDUM W SPRAWIE POKOJU – Izraelski parlament (Kneset) przegłosował w poniedziałek w stosunku 65:33 decyzję o referendum w sprawie potencjalnych interesów z arabskimi sąsiadami („Ziemia za pokój“). Według izraelskiej konstytucji konieczne jest spytanie społeczeństwa zanim zostaną podpisane układy przewidujące wycofanie się z zajętych terenów – i to w przypadku gdyby parlament nie uchwalił tego większością dwóch trzecich głosów. Dotyczyć by mogło to terenów wschodniej Jerozolimy lub Wzgórz Golan ale nie Wschodniego Brzegu Jordanu. USA stwierdziły przy tym, że referendum w sprawie Wzgórz Golan lub Jerozolimy jest sprawą wewnętrzną Izraela i odmówiły zajęcia stanowiska – mimo krytyki świata arabskiego. (Reuters)

PALIN W ANKIETACH PRZED OBAMĄ – Według spekulacji w Ameryce Sarah Palin była kandydatka na wiceprezydenta USA ponownie wystartuje w wyborach w 2012 roku. Według jednej ze stron internetowych ankiety przyznają Palin 53% poparcie co daje duże podstawy do przewidywania jej zwycięstwa. Czasopismo polityczne Politico podaje, że 53% pytanych odpowiada, że Palin mogłaby wygrać z Obamą; tylko 35% myśli że wygranym byłby Obama. (INN)

IRAŃSKI PROGRAM ATOMOWY – Irański program atomowy napotyka poważne problemy, na przykład niewyjaśnione nieregularności w tysiącach wirówek do wzbogacania uranu – co doprowadziło nawet do przejściowego zamknięcia instalacji. Pojawiły się nowe spekulacje co do Stuxnet’a – wirusa internetowego, który miałby być wypuszczony w celu zaatakowania irańskich wirówek, które nie mogłyby być wystarczająco sterowane. (Washington Post)

USA SKREŚLAJĄ PRZYRZECZENIA W PRZYPADKU PRZEDŁUŻENIA ZAKAZU BUDÓW – Przedstawiciele USA nie wiedzą nic na temat zobowiązań Ameryki względem Izraela w zamian za wstrzymanie budów. Pisał o tym dziennikarz David Bedein. Premier Netanjahu poinformował swoich ministrów i opinię publiczną w Izraelu, że USA obiecało mu nie wywierać w przyszłości nacisków na Izrael – gdyby ogłosił nowy trzymiesięczny zakaz budownictwa. Bedein był w zeszłym tygodniu w USA i spotkał się z wysokim urzędnikiem Białego Domu. Był on zdziwiony, że ów nie wiedział nic o obietnicach wspomnianych przez Netanjahu. To znaczy o obietnicach urzędnik dowiedział się wprawdzie z mediów, ale rząd Obamy ich nie potwierdza. W międzyczasie były ambasador USA w Izraelu Dan Kurzer wyraził pogląd, że Izrael nie powinien podpisywać porozumienia z Obamą; to byłoby „łapówką”. USA nalegają na nowe moratorium na budowy w Judei i Samarii, by uspokoić Autonomię tzw. palestyńską (PA), który oddaliła się od stołu rokowań od kiedy upłynęło poprzednie moratorium. PA żąda całkowitego zakazu budów na wschód od ustalonej granicy włącznie z Jerozolimą. (INN)

KOMISJA ONZ KRYTYKUJE PRZESTRZEGANIE PRAW CZŁOWIEKA W IRANIE – Komitet ONZ do spraw praw człowieka zarzucił we wtorek Iranowi ciężkie łamanie praw człowieka po tym jak wskazały na nie USA, UE, Kanada i inne zachodnie kraje. Rezolucja przeciw Iranowi przyjęta została głosami 80 krajów, 44 były przeciwne a 57 wstrzymały się od głosu. Do wykroczeń należały tortury, biczowanie, amputacje, kamienowanie i „ogólnie niedostatecznie równe traktowanie kobiet oraz przemoc wobec nich”. (Reuters) „Ktokolwiek słyszy wieść o tobie, klaszcze w dłonie nad tobą. Bo kogóż nie dotykało ustawicznie twoje okrucieństwo? – Nahum 3,19

WASZE DATKI SĄ BARDO WIELE WARTE – Proszę pomóżcie nam nadal wspomagać ofiary terroru i inne rodziny, które żyją w ubóstwie oraz ludziom starszym będącym w potrzebie. Więcej informacji uzyskacie w naszym biurze w Monachium pod tel.: 0049 89 566 595 lub na stronach internetowych http://www.visionfuerisrael.de/spenden. Z góry serdecznie dziękujemy.

Dziękujemy Panu za Wasze modlitwy

Barry, Batya i zespół VfI

tłum z niem. MWNкак продвинуть сайт в топ 10

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.