5 lekcji od najgłupszego człowieka w Biblii

J. Lee Grady

Tłum:B.M.

Jeśli chcesz być dobrym mężem i ojcem, nie bierz przykładu z tego człowieka.

Kto jest najbardziej bezmyślnym człowiekiem w Biblii? Moglibyśmy napisć długą listę przegranych: Adam, Kain, Ezaw, Faraon, Saul, Ahab, Judasz czy Szymon czarownik. Uwielbiam to, że błędy ludzkie nie są wybielone w Piśmie Świętym. Nawet najświętsi dawali plamę (przychodzi mi do głowy Piotr), ale na szczęście wielu z nich znalazło przebaczenie i drugą szansę. To daje mi nadzieję, gdy za każdym razem popełniam głupi błąd.

Ale jest jeden facet, którego głupota stawia go najwyżej, częściowo dlatego, że nigdy nie zdał sobie sprawy, jak bardzo brakowało mu duchowej orientacji. Kiedy przemawiałem do grupy liderów w ubiegłym tygodniu w Puerto Rico, użyłem Nabala jako przykład, jak mężczyźni nie powinni działać.

Jeśli chcemy być dobrymi mężami i ojcami, i jeśli chcemy uczyć innych, powinniśmy wyciągnąć wnioski z historii tego starotestamentowego gościa, którego imię oznacza dosłownie „głupek”. Oto pięć powodów, dla których zaliczam Nabala do kategorii głupców:

Nabal nie czcił Boga. Nabal był przedsiębiorcą i zbudował dobrze prosperującą firmę z owcami i kozami. Ale Biblia mówi, że był „surowy i przewrotny w swoich kontaktach” (1 Sam. 25:3, BWP). Był człowiekiem, do którego nikt tak naprawdę nie chciałby się zbliżać: pompatyczny, skorumpowany i samolubny. Gdy Dawid przyszedł szukając pożywienia dla swoich wojowników, Nabal odmówił mu pomocy. Nie dbał o Królestwo Boże, bo koncentrował się całkowicie na budowaniu własnego.

Lekcja nr 1: Mądrzy mężczyźni poddają tron swojego życia – pieniądze i karierę – Chrystusowi.

Nabal nie słuchał żony. Jeśli odszukasz słowo „macho” w słowniku, to znajdziesz tam obraz Nabala. Jego żona Abigail jest opisana jako „inteligentna” (w. 3), jest chwalona w wersecie 33 za swoją bystrość. Ale Nabal nie korzystał z mądrości swojej żony, bo zignorował ją. Była głęboko duchową kobietą i to ona powstrzymała Dawida od popełnienia głupiego błędu, jakim było zatakowanie Nabala. David posłuchał Abigail, ale Nabal arogancko odmówił.

Lekcja nr 2: Mądrzy mężczyźni poślubiają kobiety kochające Boga – i uczą się cenić wysoko rady swoich żon.

Nabal nigdy nie uwolnił się od swej grzesznej natury. Abigail wymalowała żałosny obraz męża, gdy błagała Dawida, żeby nie atakował Nabala. Powiedziała: „Niech pan mój nie zwraca uwagi na tego nicponia Nabala, bo on jest jak jego imię „Nabal” ozacza, że w nim jest wiele głupoty „(w. 25). Nabal nigdy nie wzniósł się ponad demoralizację ze swojej przeszłości. Nigdy nie wzrósł duchowo. Nie chciał się zmienić.

Lekcja nr 3: Mądrzy mężczyźni mogą nie pochodzić z najlepszych środowisk, ale ufają Jezusowi, że uwolni ich od każdej grzesznej skłonności.

Nabal pozwolił, aby jego uzależnienia kierowały nim. Po tym jak Abigail skutecznie zapobiegła zabiciu Dawida przez ludzi Nabala, poszła porozmawiać ze swoim mężem i okazało się, że był tak pijany, że musiała czekać aż do rana, żeby z nim pomówić. Alkohol był jego lekiem z wyboru i całkowicie osłabł, bo nie mógł pozbyć się tego nawyku.

Lekcja 4: Mądrzy mężczyźni nie pozwalają, aby niezdrowe zachowania kontrolowały ich. Szukają pomocy i wyznają swoje grzechy.

Miał twarde serce. Kiedy Abigail w końcu powiedziała Nabalowi jak pomyślnie zainterweniowała w życie Dawida i o tym, że Dawid miał zasiąść na tronie Izraela, serce Nabala „zamarło, a on stał się jak kamień” (w. 37). Jego stan fizyczny odzwierciedla jego duchową martwotę. Uparta niezgoda na poddanie się władzy Boga wpędziła go do grobu.

Lekcja 5: Mądrzy mężczyźni utrzymują bliską, intymną relację z Jezusem, tak by ich serca były podatne kształtowaniu.

Jedną z tragedii naszego pokolenia jest to, że tak wielu chrześcijan siedzi w tylnych rzędach kościołów, próbując stać się prawdziwymi uczniami. Niektórzy zostali nawiedzeni przez pewne wzorce zachowań, ponieważ byli młodzi, ale nigdy nie otrzymali emocjonalnego uzdrowienia lub uwolnienia od wstydu przed swoimi błędami. Inni są potajemnie uzależnieni od alkoholu, narkotyków, pornografii lub hazardu.

Wielu mężczyzn, o których się modliłem, miało trudności małżeńskie, ponieważ uważali, że ich żony są gorsze. Czasami taka kipiąca postawa macho wybucha gniewem, a nawet przemocą. W rezultacie wiele nowoczesnych Abigail cierpi z powodu głupoty swoich mężów. Modlą się o świętą interwencję.

Co by się stało w tym kraju, gdyby ogromna liczba mężczyzn wyrzekła się egoizmu, żałowała swojej głupoty i prosiła Boga, aby złamał ich twarde serca? Ewangelia Jezusa ma moc, aby tak właśnie się stało. W Dzień Ojca modlę się, aby Bóg wzniecił ruch narodowy wśród mężczyzn, żeby złamać nałogi, zatrzymać przemoc, pogodzić rozbite rodziny i zmienić upartych Nabalów w pokornych Dawidów..

topod.in

2 comments

  1. O tak, już czas aby powstali synowie Boży i zrzucili z siebie jarzmo ducha Nabota czy ducha Achaba…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.