Napad armii birmańskiej na kościół. Strzelanina i tortury

ASSIST News Service (ANS) – PO Box 609, Lake Forest, CA 92609-0609 USA
Visit our web site at: www.assistnews.net — E-mail: assistnews@aol.com

 8 listopada 2011
Jeremy Reynalds

SURREY, ENGLAND (ANS) – Chrześcijańska agencja praw człowieka otrzymała raport ze źródła znajdującego się w prowincji Kachin, utrzymujący, że dwa dni temu żołnierze z birmańskiej armii strzelali do wierzących w kościele w okręgu miejskim Wai Maw.

Christian Solidarity Worldwide (CSW) przekazuje, że 6 listopada br. żołnierze z 88 Oddziału Lekkiej Piechoty armii birmańskiej zaatakowali kościół Assemblies of God church w miejscowości Muk Chyik, w okręgu Wai Maw, raniąc kilkanaście osób. Zgromadzenie zostało zmuszone do opuszczenia budynku a żołnierze zagrabili kościelną skarbonkę. CSW stwierdziło, że dom jednego z członków kościoła, Jumphpawk Hawng Lum, został spalony, a co najmniej 50 innych członków zostało zabranych do przymusowej pracy tragarzy w birmańskiej armii.

Pastor tego kościoła, Yajawng Hkawng, był torturowany i obecnie znajduje się w szpitalu. Jeden z diakonów, Hpalawng Lum Hkawng, który jest również młodzieżowym liderem grupy muzycznej, został ranny w  nogę.

Szef CSW’s East Asia Team, Benedict Rogers, powiedział w wiadomościach: „Wojsko w Birmie rozpętało kolejną falę terroru przeciwko cywilom w tych etnicznych okręgach w czasie, gdy reżim mówi o reformie. Reżim popełnia zbrodnie wojenne i przestępstwa przeciwko ludzkości. Te ataki w stanie Kachin, gdzie dokonywano gwałtów, torturowano, zabiera się do przymusowej pracy i zabija cywilów oraz dokonuje religijnych prześladowań są poważnym naruszeniem międzynarodowego prawa i musi to zostać powstrzymana”.  „Napady na kościoły, gdzie cywile zbierają się, aby modlić się w pokoju, są poważnym naruszeniem religijnej wolności. Międzynarodowa społeczność musi podjąć natychmiastowe działanie, aby udzielić humanitarnej pomocy  tym, którzy zostali rozproszeni w Stanie Kachin i doprowadzić do zakończenia kultury bezkarności, która dominuje w Birmie już zbyt długo”.

– – – – – –

Więcej informacji znajduje się na:  www.csw.org.uk.продвижение

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.