Codzienne rozważania_05.02.10 „Gimme! Gimme! Gimme!”

James Ryle

Krain umarłych i otchłań są nienasycone; także oczy ludzkie nigdy się nie nasycą”  (Przyp. 27:20)

Przekład „Biblia we współczesnym angielskim” ujmuje to tak: „Śmierć i Grób zawsze są nienasycone, podobnie i my„. Jest w nas coś podobnego do Śmierci i Grobu; nigdy nie zaspokojona żądza: więcej, więcej. Jest to raczej niepokojące porównanie, nie sądzisz?

Księga Przypowieści sięga jeszcze do innego miejsca, aby wyjaśnić to samo: „Pijawka ma dwie córki, którym na imię Daj! Daj!. Trzy są rzeczy nienasycone owszem cztery, które nigdy nie powiedzą: Dosyć! Kraina umarłych, łono niepłodne, ziemia niesyta wody i ogień (Przyp. 30:15-16, Message).

Chciwość w ludzkim sercu jest jak jedna z tych rzeczy; śmierć, piekło, niepłodne łono, sucha ziemia, ogień w lesie i pijawki. Nigdy niezaspokojone, zawsze chcące więcej i więcej, nigdy niezdolne, aby powiedzieć: Dosyć!

Lew Tołstoj opowiada historię o farmerze, który miał silną żądzę ziemi, aż w końcu usłyszał o tanim kawałki ziemi wśród Baszkirów. Sprzedał wszystko, co posiadał, wybrał się w długą drogę na ich obszar i umówił się z nimi na zakup. Za tysiąc rubli mógł kupić tyle ziemi, ile był w stanie obejść w ciągu jednego dnia.

Następnego ranka wyszedł i udał się w jednym kierunku, po czym skręcił w lewo. Zbaczał wiele razy w różnych kierunkach, aby obejść dodatkowe miejsca, gdzie była dobra gleba. W chwili, gdy zrobił ostatni zwrot, zdał sobie sprawę z tego, że zaszedł za daleko. Zaczął wracać biegiem, najszybciej jak potrafił do punktu wyjścia, aby zdążyć przed zachodem słońca. Biegł coraz szybciej i szybciej, w końcu zatoczył się i upadł w poprzek punktu startowego z zachodem słońca. Padł tam martwy. Pochowali go w małej dziurze, całej ziemi, która mu była potrzebna.

Najczęściej, gdy czegoś chcesz tak bardzo, że nie możesz bez tego wytrzymać, gdy to już dostaniesz, okazuje się, że tak naprawdę to w ogóle nie o to ci chodziło. Wtedy, zamiast być błogosławieństwem, staje się przekleństwem.

Strzeż swego serca przed pożądaniem czegoś więcej i więcej; ponieważ możesz zostać pochłonięty właśnie przez to za czym gonisz.

– – – –

*) Napis na nagrobku: „Tu leży Lester Moore, o cztery szlugi od 44 lat życia.  Ani mniej, ani więcej”.aracer

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.