Codzienne rozważania_15.02.10 Przyjaźń na całe życie

James Ryle

Kto obcuje z mędrcami, mądrzeje, lecz kto się brata z głupcami, temu źle się wiedzie”  (Przyp. 13:20).

Znany rosyjski autor i historyk, Aleksander Sołżenicyn, powiedział: „Ci, którzy kochają cię i życzą ci dobrze, są największym skarbem”. Przyjaźń na całe życie znajdujemy wtedy, gdy połączymy się w społeczności tak, jak Bóg to wyznaczył.

Istnieje ścisły związek między jakością prowadzonego życia, a przyjaciółmi, których wybieramy. Wszyscy znamy powiedzenie: „Lotne ptaki gromadzą się razem” (dosł: „Birds of a feather flock together”.) Inaczej można to wyrazić tak: orły latają z orłami, a indyki trzymają się indyków.

O ile w przypadku zwierząt królestwo można ustalić po futrze czy piórach, u ludzi są wyższe standardy. Innymi słowy: sam wybierasz z jakimi ludźmi wiążesz się; z kim będziesz przebywał, lecz wiedz jedno: ci, z którymi spędzasz czas będą kształtować twoje myśli, charakter i przyszłość. Wybieraj więc mądrze.

Salomon powiedział: „Nie bądź głupcem. Porzuć towarzystwo głupców i żyj. Podążaj drogami mądrości; chodź ścieżką rozsądku i zrozumienia” (Przyp. 9:7, pastorska parafraza).

Paweł powtarza to w Nowym Testamencie, pisząc: „Nie błądźcie: źli przyjaciele zniszczą was. Jeśli trzymacie się złych ludzi i trzymacie ich towarzystwa, wasz dobry charakter zostanie zniszczony, a wasze dobre obyczaje zdeprawowane. Niech was nikt nie zwodzi w tym; łączenie się ze złymi ludźmi rujnuje przyzwoitych. Źli przyjaciele pomagają źle skończyć” (1Kor. 15:33, pastorska parafraza.).

Biblia mówi: „Kto obcuje z mądrymi mądrzeje, lecz kto się brata z głupcami, temu źle się wiedzie” (Przyp. 13:20). Innymi słowy: Spędzaj czas z ofiarami losu, a staniesz się ofiarą losu. Spędzaj czas z pobożnymi mężami i niewiastami, a staniesz się pobożny. Z kim więc spędzasz czas ostatnio?

Ostatnio usłyszałem od kogoś: „Pokaż mi swoich przyjaciół, a ja pokażę ci twoją przyszłość”. Rozejrzyj się wokół po tych, których wybrałeś do towarzystwa. Czy chciałbyś być kimś takim? A oto jeszcze bardziej przenikające pytani: Jakimi ludźmi stają się ci, którzy przebywają z tobą?

сайт

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.