Codzienne rozważania_29.10.2017

Kazn 8:15-18.
MARNOŚCIĄ JEST TO, CO SIĘ DZIEJE NA ZIEMI: ŻE SĄ SPRAWIEDLIWI, KTÓRYM SIĘ POWODZI TAK, JAK GDYBY POPEŁNIALI CZYNY BEZBOŻNE, I SĄ BEZBOŻNI, KTÓRYM SIĘ POWODZI TAK, JAK GDYBY POPEŁNIALI CZYNY SPRAWIEDLIWYCH. POMYŚLAŁEM JEDNAK: TO RÓWNIEŻ JEST MARNOŚCIĄ.
DLATEGO SŁAWIŁEM RADOŚĆ, BO NIE MA NIC LEPSZEGO DLA CZŁOWIEKA POD SŁOŃCEM NAD TO, ŻEBY JEŚĆ I PIĆ, I WESELIĆ SIĘ. TO NIECH MU TOWARZYSZY W JEGO TRUDZIE, PO WSZYSTKIE DNI JEGO ŻYCIA, KTÓRE MU DAJE BÓG POD SŁOŃCEM.
GDY POSTANOWIŁEM SZCZERZE POZNAĆ MĄDROŚĆ I ZBADAĆ SPRAWY, JAKIE SIĘ DZIEJĄ NA ZIEMI, ŻE OKO NIEJEDNEGO ANI W DZIEŃ, ANI W NOCY NIE ZNAJDZIE SNU,
POZNAŁEM ZE WSZYSTKICH DZIEŁ BOŻYCH, ŻE CZŁOWIEK NIE MOŻE DOJŚĆ DO SEDNA SPRAWY, JAKIE SIĘ DZIEJĄ POD SŁOŃCEM, CHOCIAŻ CZŁOWIEK SIĘ TRUDZI, ABY JE ZBADAĆ, NIE DOJDZIE TEGO; A CHOCIAŻ NAWET MĄDRZE TWIERDZI, ŻE TO ROZUMIE, NIE MOŻE TEGO ZGŁĘBIĆ.

W Słowie Bożym jest niewiele fragmentów, które rzucają lepsze światło na sposób myślenia człowieka nienawróconego niż właśnie ten. Salomon dokonuje przeglądu i starając się ustalić jakie życie jest warte przeżycia, dochodzi do wniosku, że najlepsze, co może człowiek uczynić, to cieszyć się życiem i samym sobą dopóki może. Życie jest nieprzewidywalne. Po prostu nie masz pojęcia co komu może się przytrafić. Często można zaobserwować, że sprawiedliwego człowieka spotyka to, na co zasługuje niegodziwiec i odwrotnie. Tak więc dopóki możesz, „baw się dobrze”, jedz, pij i wesel się. Takie przyjemności są namacalne, możesz je uchwycić, podczas gdy, choćbyś nie wiem jak próbował, nigdy nie odgadniesz sensu życia. Jaki jest cel tego wszystkiego, szczególnie całego naszego trudu? Nawet najmądrzejszy człowiek nie zna odpowiedzi na pytanie, mimo że twierdzi inaczej. Zamiarów Boga nikt nie jest wstanie poznać.
Życzę błogosławionego dnia.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.