Kondukt pogrzebowy Koptów został obrzucony cegłami i koktailami Mołotowa

ASSIST News Service (ANS) – PO Box 609, Lake Forest, CA 92609-0609 USA

Visit our web site at: www.assistnews.net — E-mail: assistnews@aol.com

Muzułmanie obrzucili cegłami procesję pogrzebową. Koptyjski Kościół potępia atak, wzywa do trzydniowego postu.

12 października 2011
Michael Ireland

KAIR, EGIPT (ANS) – Koptyjski kościół wyraził swoje przerażenie wydarzeniami w Maspero, gdzie zginęło 24 Koptów a ponad 200 zostało rannych. Kościół podkreśla, że chrześcijańska wiar odrzuca przemoc.

Jak podaje egipski dziennikarz pracujący dla AINA – the Assyrian International News Agency – (www.aina.org  ) Koptyjski Ortodoksyjny Kościół w Egipcie wydał 10 października oświadczenie, w którym krytykuje rząd za brak rozwiązania „problemów, które stale się powtarzają i pozostają nie osądzone”. Kościół prosi wszystkich Koptów, aby pościli przez okres trzech dni, zaczynając od jutra, „aby zapanował pokój w Egipcie”.

Koptyjski działacz i pisarz, Nader Shoukry, powiedział, że niektórzy Koptowie zinterpretowali tą prośbę o post, co zdarzyło się tylko trzy raz w całej swojej historii, jako błaganie „Boże pomóż Koptom (AINA).

 
Matka jednej z ofiar płacze nad trumną zabitego syna.  (Zdjęcie dzięki uprzejmości AINA).

AINA przekazuje również, że w Kairze, tysiące Koptów wzięło udział w pogrzebie ofiar tego, co nazwane zostało przez nich „Wojskową masakrą 9 października”. Zebrali się przed koptyjskim szpitalem, gdzie większość z zabitych i rannych została przetransportowana, który został zaatakowany poprzedniej nocy przez muzułman rzucających koktajle Mołotowa i cegły  na rodziny ofiar.

Nabożeństwo pogrzebowe odprawione zostało przez Papieża Shenouda III o 11 rano w katedrze Św. Marka w Abbisie. Brało w nim udział ponad 10.000 Koptów. Pogrzeb odbył się tylko dla 5 zabitych, ponieważ pozostałe ofiary czekają jeszcze na sekcję zwłok, oraz opinie koptyjskich prawników.

„Ma to na celu zabezpieczenie praw zabitych. – powiedział prawnik dr Ehab Ramzy. – W przeciwnym razie rodziny mogłyby przegrać swoje sprawy. Potrzebujemy dowodów”.

Po pogrzebie, jeszcze będąc w katedrze, rozzłoszczeni Koptowie śpiewali: „precz z rządami junty, precz z Tantawi”  [Mohamed Hussein Tantawi Soliman jest egipskim marszałkiem polowy i politykiem. Jest głównodowodzącym egipskich sił zbrojnych].

 
Trumny zosały zaniesione do kościoła Św. Markana pogrzeb
(Zdjęcie dzięki uprzejmości AINA).

AINA informuje, że według słow kapłanów i prawników koptyjskich, którzy byli obecni w koptyjskim szpitalu, akty zgonu wydawane przez władze wprowadzają w błąd i nie odzwierciedlają prawdziwej przyczyny śmierci, co może doprowadzić do tego, że napastnicy ujdą przed karą. Na aktach widoczne są przyczyny śmierci takie jak „rany kłute” i „zatrzymanie akcji serca spowodowane strachem”.

Rodziny upierały się przy wykonaniu autopsji, których dokonano na 17 ciałach leżących w koptyjskim szpitalu. Relacja AINA podaje, że niezależni lekarze obserwowali tych, którzy przybyli z publicznej kostnicy celem wykonania sekcji.

Dr Maged Lewis, dyrektor Instytut Medycyny Sądowej, skomentował, mówiąc, że nigdy jeszcze nie widział ciał w tak godnym ubolewania stanie. „Ciała były stłuczone, kości zmiażdżone; wielu miał popękane i rozdarte wnętrzności, a inni ponieśli śmierć wskutek ran postrzałowych” – powiedział.

AINA powtarza za naocznym świadkiem, który przekazał, że wojsko pozbyło się dziewięciu ciał, wrzucając je do Nilu; dwa ciała są niezidentyfikowane, zatem ilość zabitych nie jest pewna.

Dziś po północy przyjaciele i rodziny zabitych przyniosły z koptyjskiego szpitala do katedry Św. Marka 17 trumien na drugi pogrzeb. W pobliżu mostu Ghamra rzucano w cegłami, lecz procesja dotarła do katedry.

 
Jedna z trumien niesiona w kościele św. Marka.
(Zdjęcie dzięki uprzejmości AINA).

AINA informuje, że trumny zostały zabrane do Kościoła Św.Marii w dzielnicy “9 października”, gdzie zostały złożone obok 12 Koptów, którzy zginęli w Embaba, broniąc swojego kościoła przed atakiem salafistów  7 maja 2011.

W drodze powrotnej z pogrzebu, żałobnicy zostali zaatakowani przez uzbrojonych bandytów, którzy zablokowali drogę i rzucali w nich koktajlami Mołotowa; słychać było strzały. Ludzie próbowali się ukryć i dzwonili na wojskowy numer ratunkowy po pomoc, jednak do rana nikt nie przybył.

AINA przekazuje, że Kościół Koptyjski uważa ludzi, którzy stracili swoje życie za to, że byli chrześcijanami za „męczenników” i zostaną oni pogrzebani razem w zbiorowym grobie.

deeo

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.