Naoczni świadkowie twierdzą, że egipskie siły bezpieczeństwa wycofały się na pół godziny przed wybuchem.

ASSIST News Service (ANS) – PO Box 609, Lake Forest, CA 92609-0609 USA

Visit our web site at: www.assistnews.net — E-mail: assistnews@aol.com

3 stycznia 2011

Dan Wooding założyciel ASSIST Ministries

ALEXANDRIA, EGIPT (ANS) –  Środkowowschodni dziennikarz przekazuje, że wybuch, który nastąpił przed kościołem Saints Coptic Orthodox Church w Alexandria, zabił 21 i zranił 96 wierzących, którzy brali udział w noworcznej mszy.

Płonący na zwenątrz zaatakowanego kościoła samochód

Mary Abdelmassih, pisząca dla Assyrian International News Agency (www.aina.org), stwierdziła, że według informacji przekazanych przez urzędników kościoła i naocznych świadków, było wiele więcej ofiar, które ciągle pozostają niezidentyfikowane, a fragmenty ciał były porozrzucane po całej ulicy przed kościołem. Części ciał zostały przykryte gazetami, aż do czasu wniesienia ich do kościoła, po tym, gdy niektórzy muzułmanie zaczęli deptać po nich śpiewając pieśni dżihadu. (Zostało umieszczone wideo pokazujące martwe ciała i kończyny przykryte gazetami na ulicy.)

Jak mówią świadkowie, zielona Skoda podjechała pod kościół tuż po północy. Wyszło z niej dwóch mężczyzn, jeden z nich przeprowadził krótką rozmowę przez telefon komórkowy, po czym, niemal natychmiast po ich oddaleniu się, nastąpił wybuch. Na tylnym zderzaku samochodu umieszczona była nalepka z napisem: „reszta zbliża się”.

„Bomba, która została prawdopodobnie zrobiona gdzieś na miejscu, składała się z około 100kg materiałów wybuchowych oraz gwoździ, szkła i żelaznych kulek. Siła wybuchu była tak wielka, że nie tylko wyleciały szyby w całym sąsiedztwie, lecz części ciał ludzkich zostały wyrzucone na czwarte piętro budynku i do meczetu stojącego naprzeciw kościoła. – powiedziała Abdelmassih. – Nikt nie przyznał się do odpowiedzialności, lecz urzędnicy szybko oskarżyli Al Kaidę lub izraelski Mosad, jako organizacje stojące za tym wybuchem, lecz nikt nie wspomniał o egipskiej państwowej bezpiece, która jest uważana przez Koptów za rzeczywistego sprawcę”.

Dalej reporterka mówi o tym, że w celu oczyszczenia sił bezpieczeństwa z zarzutu zaniedbania, minister spraw wewnętrznych powiedział, że wybuch był sprawą „indywidualną”, został spowodowany przez pojedynczego samobójcę detonującego swoją kamizelkę i nie ma nic wspólnego z wybuchem samochodu. Gubernator Aleksandrii stwierdził, że atak był skierowany zarówno na muzułmanów jak i chrześcijan.

Po wybuchu, Koptowie zostali rozwścieczeni przez muzułmanów śpiewających „Allah Akbar” i zaczęli rzucać w stronę meczetu kamieniami. Jak wynika z relacji naocznego świadka, natychmiast pojawiły się do tej pory nieobecne siły bezpieczeństwa i w wyniku następujących później wydarzeń użyto gazów łzawiących przeciw chrześcijanom, którzy w zamian odpowiedzieli kamieniami. Piętnastu Koptów zostało przez władze wyciągniętych z ich domów. Koptowie demonstrowali w Aleksandrii rano następnego dnia po ataku.

„Po modlitwie w piątek, 31 grudnia, w Aleksandrii przed meczetem Al Kayed Gohar, muzułmanie salafi po raz siedemnasty demonstrowali przeciwko koptyjskiemu kościołowi i jego papieżowi Szenouda, postarzając przeciwko nim groźby irackiej Al Kaidy i żądając uwolnienia żon dwóch kapłanów, Wafaa Constatine oraz Camilia Shehata, które, jak twierdzą, nawróciły się na islam, lecz są przetrzymywane wbrew ich woli przez kościół w klasztorach. – mówi dalej Abdelmassih. Po masakrze zgromadzenia kościoła Our Lady of Deliverance Church w Baghdad 31 października 2010, Al Kaida groziła koptyjskiemu kościołowi i żądała uwolnienia tych muzułmanek przetrzymywanych przez kościół, bo w przeciwnym wypadku chrześcijanie staną się celem wszędzie. W wyniku tego egipskie władze prawdopodobnie zwiększyły ochronę wokół miejsc zgromadzeń Koptów po tym, gdy prezydent Mubarak powiedział, że jest zaangażowany osobiście w ochronę chrześcijan, którzy „spotkali się z siłami terroryzmu i ekstremizmu””.

Hany el-Gezeiry, szef organizacji Copts4Egypt powiedział:

„Bezpieka powinna wiedzieć o tym, że ci demonstranci są ręką Al Kaidy w Egipcie. Powinni byli ich aresztować i przeprowadzić śledztwo, aby sprawdzić, kto za nimi stoi. Oni chcą zniszczyć Egipt od wewnątrz a rząd siedzi cicho, dając im wolną rękę, aby robili co tylko chcą. Wierzę, że Al Kaida osiągnęła to, czego chcieli”.

El-Gezeiry pyta dlaczego dopuszczono do tego, aby ten samochód zaparkował przed kościołem na terenie oddzielonym przez siły bezpieczeństwa, skoro było wiadomo, że Al Kaida już zapowiedziała swoje zamiary dokonywania kryminalnych aktów przeciwko kościołowi.  Dziennikarz powiedział, że naoczny świadek potwierdził to, że siły bezpieczeństwa chroniące kościół wycofały się około pół godziny przed wybuchem, zostawiając tylko czterech policjantów i oficera, aby strzegli dużego kościoła i niemal 2000 uczestników nocnej mszy. „Normalnie czekaliby aż do zakończenia mszy” – mówi el-Gezeiry.

Skomentował również zadowolenie z masakry kościoła muzułmanów, których słyszano, śpiewających „Allah Akbar”.

„To jest zwycięstwo? – pyta. – Ktokolwiek widział ten ogień, umierających ludzi i części ciał porozrzucane po całej okolicy i jest w stanie śpiewać „Allah Akbar” jest terrorystą”. Abdelmassih stwierdza, że 6 stycznie 2010 roku, tuż przez masakrą w Nag Mammadi, siły bezpieczeństwa wycofały swoich ludzi z ochrony tego kościoła kilka godzin przed tym, gdy rozpoczęła się strzelanina do koptyjskiego zgromadzenia.

Prawnik, Mamdouh Nakhla, szef Al-Kalema Human Rights Center, zastanawia się czy państwowe siły bezpieczeństwa są współwinne czy tylko zbyt tchórzliwe, aby skonfrontować islamistów, którzy dokonują maskar chrześcijan. „Przestępstwo miało miejsce na lokalnym terenie i sprawcy są znani, a co więcej, tego samego dnia była demonstracja, w czasie której używano tej samej retoryki, która znana jest z Al Kaidy. Na stronie internetowej Al Mujahedeen grozi się powtórzeniem ataków na następne kościoły. Znajdują się tam adresy kościołów i sposoby zrobienia bomby. Czy bezpieka nie wie o tym?

Każdy, kto mówi, że było to zagraniczny czy izraelski spisek stara się pomniejszyć wagę tego przestępstwa i usiłuje oczyścić morderców i ja uważam takiego człowieka za współwinnego.” – powiedział Nakhla.

Nakhla powiedział, że przygotował skargę do prezydenta Mubaraka, prosząc o odwołanie ministra spraw wewnętrznych, Habib el Adly, za to, że nie mówi prawdy, twierdząc, mimo że wszyscy widzieli wybuch samochodu, że było to samobójczy atak jednej osoby tylko po to, aby oczyścić personel służby bezpieczeństwa z odpowiedzialności za to, że pozwolili na zaparkowanie Skody przed kościołem. „Ta stukilogramowa bomba nie mogła być nawet przetransportowana przez jedną osobę, co minister chce nam wmówić”.

Abdelmassih kończy swoje sprawozdanie mówiąc, że 1 stycznia odbył się pogrzeb 21 osób zabitych w tej masakrze w klasztorze ST.Mina w King Mariout, 50 km od Aleksandrii. Uczestniczyli w nim przedstawiciele prezydenta, ministrów, gubernator Aleksandrii, i niemal 10.000 Koptów, którzy przyjechali tutaj z Aleksandrii. Po pogrzebie Koptowie rozgniewani na gubernatora, krzyczeli: „ustąp” i „nie chcemy ciebie”.

продвижение

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 4]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *