Nigdy więcej zimnej, nienawistnej religii

J. Lee Grady

Tłum: B.M.

Jeśli duch osądzania zatruwa twoje chodzenie z Bogiem, proś Go o świeże zrozumienie łaski.

Jeżeli byłaby przyznawana nagroda za Najgorszy Przykład Chrześcijaństwa w 2012 roku, to trzeba by ją przyznać niesławnemu Westboro Baptist Church.

Ta mała sekta z siedzibą w Topeka, Kanada, pojawiała się na pierwszych stronach gazet kilka razy w zeszłym roku, szczególnie w grudniu 2012 roku, kiedy jego członkowie planowali nieudaną demonstrację na pogrzebie ofiary szkolnej strzelaniny w Connecticut.

Fred Phelps, 83-letni lider Westboro uważa, że niewinne dzieci zginęły w tragedii w Connecticut, ponieważ Bóg jest wściekły na Amerykę za tolerowanie małżeństw homoseksualnych. Dlatego Phelps nazwał stronę swojego kościoła GodHatesFags.com i dlaczego wysyła swoich wiernych z nienawistnymi transparentami na wojskowe pogrzeby. Twierdzi, że za każdym razem, gdy amerykański żołnierz ginie w Afganistanie, Bóg przypomina, jak bardzo jest zły za moralny upadek Ameryki.

Osobiście uważam, że ta grupa nie powinna używać terminu „baptystyczny” (Phelps przedstawia siebie jako kalwinistę, ale nie jest odpowiedzialny przed nikim) lub „kościół” (jego członkowie spędzają większość czasu na protesty w stylu koszulek „Bóg nienawidzi pedałów”). Nie ma to nic wspólnego z wiarą Nowego Testamentu.

Większość z nas po prostu wywraca oczami, gdy słyszy o obrzydliwych próbach Westboro, aby zdobyć rozgłos. Phelps ma konstytucyjne prawo do powiedzenia tego, co chce (i Sąd Najwyższy zgodził się z tym w 2011), ale jego pełen gniewu ton sprawia, że wszyscy wierzący stawiani są w złym świetle. Jestem pewien, że niektórzy ludzie odrzucili ewangelię, ponieważ zakładają, że wszyscy chrześcijanie podzielają sprawiedliwość  własną Phelpsa.

Nie planuję walki z Phelpsem. Myślę, że najlepszym kontrnatarciem jest pokazać Ameryce, czym naprawdę jest prawdziwa wiara chrześcijańska. Możemy zacząć od przebadania naszych serc, żeby się upewnić, czy nie ma w nich samosprawiedliwości.

Muszę być szczery: o ile Phelps mnie denerwuje, to podejrzewam, że jednak mam w sobie odrobinę hipokryzji. I ty pewnie też. (Jeśli nie wierzysz, przeczytaj Rzymian 2).

Wołanie mojego serca na 2013 rok dotyczy prawdziwej wiary Nowego Testamentu. Pragnę tego. Pragnę pokory, złamania i współczucia. Chcę żywej miłości Boga, nie zimnego, trującego, nienawistnego faryzeizmu. Jeśli zgadzasz się ze mną, weź pod uwagę pytania, jakie zawarłem poniżej, aby upewnić się, że nie jesteś siedliskiem ducha religii.

Jak postrzegasz Boga? Religijność widzi Boga jako surowego zarządcę, odległego zamiast przystępnego Ojca miłości. Jeśli nie pozwolisz, żeby bezwarunkowa miłość Boga przeniknęła do głębi całe twoje jestestwo, będziesz fałszywie przedstawiał Go innym.

Czy wiesz, że prawdziwie ci wybaczono? Ludzie, którzy najgłośniej podnoszą krzyk przeciwko cudzym grzechom często nigdy nie poznali głębi przebaczenia, jakie oferuje Ojciec. Ludzie religijni będą opierać swoją więź z Bogiem na ich zdolności do wykonywania duchowych obowiązków. Zatem zaprzeczają mocy łaski.

Pracujesz, aby zarobić na Bożą akceptację, czy twoje zbawienie opiera się całkowicie na śmierci krzyżowej Chrystusa? Ludzie religijni uważają, że Bóg akceptuje ich, bo się modlą, czytają Biblię, chodzą do kościoła lub powstrzymują się od pewnych zachowań. I wierzą, że Bóg jest zły, jeśli ich zachowania nie są idealne. Jednak apostoł Paweł powiedział nam jasno, że jeśli pracujemy dla naszego zbawienia to „odpadliśmy od łaski” (Gal. 5:4).

Czy masz prawdziwą radość w Jezusie? Ci, którzy znają prawdziwą miłość Boga będą cały czas świętować w swoim duchu. Jednak ludzie religijni są cyniczni i nadmiernie krytyczni, a nikt nie chce przebywać w towarzystwie ich zgorzkniałości. Dzieci, które dorastają w domach religijnych pozbawionych radości zazwyczaj porzucają wiarę w dorosłości.

Czy akceptujesz inne kościoły oprócz swojego? Ludzie religijni sądzą, że ich sprawiedliwość jest wyjątkowa, i że nie mogą się łączyć z wierzącymi, którzy mają inne standardy. (Phelps, na przykład, uważa, że Billy Graham jest największym fałszywym prorokiem od czasów Balaama!) Więc tacy ludzie jak Phelps tworzą małe elitarne kluby, które koncentrują się na określonych doktrynach i stają się podatne na oszustwa.

Jak patrzysz na grzeszników? Osoba, która została przemieniona przez Bożą miłość troszczy się głęboko o ludzi niezależnie od ich rasy, pochodzenia społecznego, przynależności politycznej lub historii seksualnej. Jezus okazywał akceptację i miłość prostytutkom, złodziejom i notorycznym grzesznikom nawet, gdy wzywał ich do pokuty. Jednak my, ewangelicy, stworzyliśmy mylnego hybrydowego Jezusa, który jest współczujący z jednej strony, ale z drugiej strony jest zły na homoseksualistów, gwiazdy Hollywood, ekologów, demokratów, ateistów, nielegalnych imigrantów i palących marihuanę.

Amerykański Kościół potrzebuje wyzwolenia od tej toksycznej religijności. Jeśli nie rozwiążemy tego problemu, tak naprawdę nie różnimy się niczym od Phelpsa. Jeśli trucizna osądzania zatruwa twoją relację z Bogiem, proś Go, aby wlał świeże zrozumienie łaski do swojego jałowego ducha, a następnie oczekuj przepływu Jego nowego życia przez ciebie w 2013 roku.

deeo.ru

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.