Przestrzegaj medialnej diety

 logo

Mass media mają na nas większy wpływ niż możemy to sobie wyobrazić.

Czytelniczka Charisma zapytała: „Dlaczego piszecie o mediach i kulturze w chrześcijańskim magazynie? Wolałabym czytać artykuły o ewangelizacji,Biblii i życiu kościoła”. Rozumiem jej myślenie, lecz faktem jest, że mass media takie jak radio, telewizja, kino, gazety, książki, internet mają na nas większy wpływ niż możemy to sobie wyobrazić.

Wstajemy wraz z muzyką i wiadomościami z radio-budzika, oglądamy poranne pokazy w TV, używamy słuchawek w czasie gimnastyki, czytamy gazetę przy śniadaniu, słuchamy radia w drodze do pracy, komputerów używamy przez cały dzień, relaksujemy się w wieczorem przed telewizorem, czytamy magazyn lub dwa, sprawdzamy wieczorne wiadomości czy pogodę przed spaniem. Typowy Amerykanin ogląda telewizję i surfuje po internecie 4 godziny lub więcej każdego dnia.


Jak wielu z nas spędza tyle czasu biorąc udział w kościele, studiując Biblię czy na modlitwie? Większość ludzi nie ma tyle czasu dla swojej własnej rodziny i bliskich.


Bez względu na to czy lubisz media, czy nie, jeśli zaczniesz rozumieć
je, będziesz mógł zauważyć kierunek, w którym zmierza
nasza kultura i społeczeństwo.

Media są znakomitą  miarą zmian zachodzących w naszej kulturze. Mówią nam o tym  świecie, trendach modzie w całym społeczeństwie, reklamują produkty,  które wpływają na nasze życie i zabawiają nas. Bez względu na  to czy lubisz media czy nie, jeśli poświęcisz czas na zrozumienie  ich, będziesz mógł zauważyć kierunek, w którym zmierza  nasza kultura i społeczeństwo

Wiedza o mediach jest decydująca, szczególnie dla chrześcijan, ponieważ im więcej wiemy o tym jak one działają, tym mniej będziemy poddawani ich wpływom i tym bardziej zaczniemy zwyciężać warownie, które media budują w naszym życiu. Od czego więc zaczynamy? Oto cztery sposoby:

1. Rozszerz swoje źródło informacji.Poszukaj takich, które odzwierciedlają twój punkt widzenia. Sieć telewizyjne, główne gazety i magazyny w większości przypadków stają się w znaczącym stopniu polityczne i przekazują określone uprzedzenia, często przeciwne tradycyjnym religijnym wierzeniom. Dziś możesz uzyskać szerszą perspektywę w tych sprawa z innych źródeł, takich jak regionalne gazety, kablówka, magazyny o specyficznych kierunkach, strony internetowe i blogi.

2. Ogranicz oglądanie telewizji i surfowania po internecie.  Telewizja znana jest jako „pasywne medium”, ponieważ nie musisz reagować z nią – po prostu siedzisz i patrzysz. Pomimo, że komputery są wspaniałym narzędziem, ostatnie badania wskazują, ę stałe sprawdzanie e-maili, poczty głosowej, chwilowo obniża IQ bardziej niż palenie marihuany. Widocznie używanie e-mail również może wywołać twoje otępienie !

3. Miej świadomość obszernego wpływu mediów. Reklamodawcy wydają miliony dolarów w mediach, ponieważ wiedzą o tym, że czytanie magazynów mody powoduje, że kupujesz więcej ubrań, a oglądanie reklam telewizyjnych prowadzi do kupowania większej ilości produktów. Moc reklamy polega na jej wpływie na miliony ludzi (to również my), aby pragnęli rzeczy, których nie potrzebują, a często takich, na które ich nie stać. Może ci się wydawać, że reklama nie wpływa na ciebie, uczeni dowodzą czegoś innego.

4. Wyłącz telewizor i spędź więcej czasu w ciszy. Gdy Eliasz szukała Pana, o czym czytamy w 19 rozdziale 1 Księgi Królewskiej,
to znalazł Boga w cichym powiewie. Jeśli chodzi o szukanie Pana to jestprawdopodobne, że nie usłyszysz Jego głosu w zgiełku TV, radia czy komputera. Spędź więcej czasu w cichym miejscu, gdzie rzeczywiście możesz usłyszeć własne myśli, gdzie Bóg może oczekiwać na to, aby do ciebie mówić.

Pracuję w mediach, ponieważwierzę w ich moc do zdobywania ludzi przesłaniem nadziei, lecz drugą stroną, jest ich negatywny wpływ, który może być niszczący. Pewien psychiatra powiedział mi, że jeśli wydaje ci się, że zwariowałeś to prawdopodobnie wszystko jest z tobą w porządku, ponieważ ludzie naprawdę szaleni nie myślą, że są dziwakami. Tak więc, jeśli chodzi o siłę mediów w twoim życiu bądź świadom skutków jakie one wywierają, a ich negatywny wpływ na ciebie będzie zawsze ograniczony.


Dr Phil Cooke jest konsutlatem mediów i kościoła na całym świecie. Publikuje
bezpłatny wychodzący raz na miesiąc newsletter „Ideas for Real Change”.
Więcej na jego stronie:

www.philcooke.com
.

сайта

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.