Przypadek Joba

Durain Joe

Wiekszosc wierzacych, którzy cierpieli z powodu chorób, w pewnym momencie swej choroby identyfikowali sie z Jobem, który stal sie znany z wielu fragmentów cytowanych z Ksiegi Joba.  Wiekszośc wierzących, którzy cierpieli z powodu chorób, w pewnym momencie swej choroby identyfikowali sie z Jobem, który stal sie znany z wielu fragmentów cytowanych z Ksiegi Joba.
Czesto odnosimy wrazenie, ze jakiś generalny dialog odbywa sie miedzy diablem a Bogiem, jakaś wielka niebianska gra miedzy nim, w której my, z nieznanych powodów jesteśmy pionkami! Ksiega Joba zawiera kilka wielkich faktów, które mogą nas nauczyc czegoś o wielkości i suwerenności Boga. Lecz rozwazmy kilka
mniej znanych faktów, które pomogą nam na drodze do Bozego uzdrowienia.

Chrześcijanie powinni czytac Ksiege Joba w świetle Odkupienia, Zycia i Sluzby naszego Pana Jezusa Chrystusa, Śmierci, Pogrzebu i Zmartwychwstania naszego Pana i Namaszczonego Dziela na Kalwarii. W rzeczywistości, jest to jedyny sposób, rozwazania Pisma obecnie.

Job byl poboznym i sprawiedliwym czlowiekiem a jednak zostal dotkniety przez choroby. Bóg uzdrowil go póLniej i blogoslawil obficie. Czytając historie Joba, wielu wyciąga bledne wnioski, ze Bog pozwolil Jobowi cierpiec choroby po to, aby go blogoslawic.

Rozwaz prosze ponizsze, pomniejszych, myśli o Jobie:

1. Job byl poboznym czlowiekiem, lecz nie byl doskonaly w tym sensie, ze nie byl doskonaly w pobozności, ani osobowości. Jest to niemozliwe bez nowego narodzenia i odnowienia ducha (p. Ef 4,24). Slowo doskonaly’ w Ksiedze Joba, powinno byc odczytywane jako dojrzaly, ten któremu nie brakuje fizycznej sily, urody, moralnie zupelny i niewinny, etycznie czysty w pelni integralny. Odnosi sie to do jego moralnego i fizycznego stanu i dzialan, a nie odnosi sie do jego ducha, który mial upadlą nature Adama.

2. Pismo uczy nas, ze czlowiek moze stac sie doskonalym duchowo tylko przez krew Jezusa, doskonalą ofiare jaką poniósl (Hebr 10,1; 10-14). Job zyl jednak w okresie, kiedy nie byla mozliwa doskonalośc (p. Równiez Hebr. 11,39/40).

3. Job zyl w stanie strachu. Sam mówi (3,25): Bo to, czego sie balem, nawiedzilo mnie, a to, przed czym drzalem, przyszlo na mnie.

Bal sie, ze jego dzieci otrzymawszy Blogoslawienstwo od Boga, mogą Boga zapomniec i w ten sposób zgrzeszyc przeciwko Niemu. Biblia nie wspomina, aby dzieci Joba zgrzeszyly przeciwko Bogu (1,5). Job nie zyl w okresie, gdy Chrystus zostal objawiony i nie mógl cieszyc sie doskonalą milością Boga, która usuwa wszelki strach (1 J 4,18). Nie mial równiez spisanych Bozych obietnic dotyczących dzieci meza sprawiedliwego, jak np. obietnica z Iz 54,13: Wszyscy twoi synowie bedą uczniami Pana, wielka bedzie szcześliwośc twych dzieci (BT).

4. Gdy Bóg powiedzial do szatana: Czy wiedzialeś mojego sluge Joba, bo nie ma mu równego na ziemi..(1,7), przypuszcza sie, ze Bóg chwalil sie Jobem przed Szatanem. Slowo zwróc uwage oznacza: zwrócic uwage na, skierowac oczy na lub sie do. Rozwazaj i pamietaj to, ze nie znamy tonu glosu jakim Bóg wypowiedzial te slowa! Raczej, Bóg, znając zle myśli Szatana we wszystkim, zwracając sie do niego zagrzmial do upadlego aniola, wykonawce zla i wielkiego Zwodziciela mówiąc: Czy zwrócileś swoje oczy na mojego sluge Joba.Bóg wiedzial, ze Szatan zamierzyl zlo przeciw Jobowi.

5. To Szatan a nie Bóg, uderzyl Joba wrzodami (2,7). Szatan otrzymal od Boga zezwolenie na to poniewaz:

  • Adam, Jego zaufany i wladca ziemi dopuścil zlo na ziemi.
  • Job dopuścil do swego zycia strach, który otworzyl drzwi do ataków diabelskich, poniewaz strach pochodzi od diabla. Pamietaj, ze Bóg nie dal nam duch strachu (2 Tym 1,7).


6. Podczas dyskutowania o Jobie, musimy pamietac o tym, w jakich czasach zyl Job. W tym czasie nie bylo pośrednika miedzy Bogiem a czlowiekiem (9,33 i 33,24/25). Job zalil sie na ten brak pośrednika i Elihu, jego przyjaciel pokazal moc pośrednika.

Lecz chwala Bogu, teraz jest pośrednik miedzy Bogiem a czlowiekiem, Czlowiek Jezus Chrystus (1 Tym 2,5).

7. Równie niewiele slyszy sie o pokucie Joba. Lecz Biblia zapisuje to, ze Job wypowiadal niemądre slowa podczas swego cierpienia, z których póLniej pokutowal.

Job 42,1-6

  • Wtedy Job odpowiedzial Panu, mówiąc: Wiem, ze Ty mozesz wszystko i ze zaden twój zamysl nie jest dla ciebie niewykonalny Któz jest w stanie zaciemnic twój zamysl nierozsądną mową? Alec to ja mówilem nierozumnie o rzeczach cudownych dla mnie, których nie rozumiem. Sluchaj, prosze. I ja chce mówic; bede cie pytal, a Ty racz mie pouczyc! Tylko ze slyszenia wiedzialem o tobie, lecz teraz moje oko ujrzalo cie. Przeto odwoluje moje slowa i kajam sie w prochu i popiele.

Podobnie jak wielu z nas dziś, poznanie Boga jakie mial Job, bylo informacjami z drugiej reki i oparte na czystej obserwacji, a nie na objawieniu z pierwszej reki, lecz Bóg jest milosierny i wyrywa nas z doświadczen ku cierpliwości, doświadczeniu, nadziei i manifestacji jego doskonalej milości (Rzym, 5,3-5).

Informacje Joba oparte na obserwacji, i moralnej i etycznej intuicji, doprowadzily go do doświadczenia, które zmusily go do odwaznego ogloszenia: 'Panie, przez te wszystkie lata tylko slyszalem o tobie i czcilem cie, mialem tylko swoje wlasne zrozumienie ciebie, lecz terasz moje duchowe oczy otworzyly sie i moge cie widziec!

Amen! Blogoslawieni czystego serca, albowiem oni oglądac Boga bedą! Gdyby Job mógl ujrzec przelotnie Zbawiciela stulecia przed tym, zanim przyszedl i objawil Swoje dziela, o ilez latwiej my bylibyśmy w stanie widziec Pana Chwal naszymi duchowymi oczyma.

O chore i niedomagające drogocenne dzieci Boze, wasza wiara moze by mala lub duza, lecz gdyby zostalo uruchomiona w tej mierze jaką masz, jak stary Job krzyczalbyś Widze Pana! Ci z pelnym poznaniem, obmodleni przez wielu wspanialych slug Bozych, lecz ciągle cierpiący na chroniczne lub śmiertelne choroby to jest doświadczenie, którego Pan chce wam oszczedzic, tak aby obfite i pelne blogoslawienstwo Boze moglo dzialac w twoim ciele. Niech Duch Świety otworzy twoje duchowe oczy, abyście widzieli Tego, który byl przygotowany nawet na to, aby umrzec za nas.


8. Biblijni naukowcy zgadzają sie co do tego, ze ksiega Joba jest jedną z pierwszych zapisanych ksiąg Biblii. Zatem Job, nie mial zadnego spisanego Slowa, na którym móglby polegac. Nie mial zatem nawet starych i wspanialych obietnic PS 23 czy 91! Czyz nie jest warte odnotowania, ze ten świety wytrzymal wszystko, nie mając doslownie nic spisanego i przekazanego mu, z tego co mamy dziś?

9. Cierpienia Joba byly bardzo krótkie, prawdopodobnie, zgodnie z wielu naukowcami, tylko 9 miesiecy. Potem, zyl pod wielkim Bozym blogoslawienstwem przez 140 lat. To pokazuje, ze ostatecznym planem Bozym jest zbawienie, odnowienie i blogoslawienstwo, i zemsta na wrogach naszego zycia

10. Job, podobnie jak wielu dziś, chwalil Boga za dziela diabelskie 1,21. W tym wersie stwierdzenia wiary Joba są wiernie i prawdziwie oddane, lecz one nie są prawdziwe. To bylo jego postrzeganie. Bóg nie jest mordercą. Wiemy o tym na podstawie zycia Jezusa, który powiedzial, ze nie przyszedl, aby zycie niszczyc, lecz zbawic. Bóg nie zabija, poniewaz to On sam dal przykazanie: nie bedziesz zabijal (II Moj20,13). Jednak Boze dziela zniszczenia są w obronie Jego wlasności, lub w wyniku gniewu i sądu, które są koniecznością wykonania wyroku jako Sedzia wykonujący sprawiedliwość.


LEKCJE POCHODZĄCE Z HISTORII JOBA

Glówną lekcją jakiej uczymy sie z ksiegi Joba jest Boza suwerennośc, chwala i Jobowe wytrwanie w cierpieniu i nieszcześciu, w obliczu niesprawiedliwości. Jak. 5,11: Oto za blogoslawionych uwazamy tych, którzy wytrwali. Slyszeliście o wytrwalości Joba i oglądaliście zakonczenie, które zgotowal Pan, bo wielce litościwy i milosierny jest Pan.Jakub cytuje Joba jako przyklad kogoś, kto zostal uzdrowiony, a nie kogoś kto zmarl z powodu chorób.

Wilford Reidt, ziec John G. Lake, poczynil nastepujące obserwacje dotyczące Joba. Job w swych czasach, nie mial spisanych obietnic Bozych. Obietnice zapobiegają dzialaniom zla. Dziś mamy obietnice zapobiegające wszelkiemu zlu, które spadlo na Joba, aby nie pojawilo sie w naszym zyciu.

Minione zlo: Szatan mial zgode Boga na uderzenie w Joba (Job 1:12, Job 2:6).

Obecna obietnica: Mamy Boze zapewnienie ochorny nas przed wszelkimi atakami diabla: Ps 41,2 …Wyratuje go Pan w czasie niedoli! Pan ustrzeze go i zachowa przy zyciu, Szcześliwy bedzie na ziemi; I nie wyda go na pastwe nieprzyjaciól jego.

Psalm 91:10 Nie dosiegnie cie nic zlego, plaga nie zblizy sie do namiotu twego,.

W ew. Luk 10:19, Jezus powiedzial: Oto dalem wam moc, abyście deptali po wezach i skorpionach i po wszelkiej potedze nieprzyjacielskiej, a nic wam nie zaszkodzi..

Minione zlo: Wszystkie dzieci Joba zginely (Job1:12, 19).

Obecna obietnica: Luk 9:54-56 A gdy to widzieli uczniowie Jakub i Jan, rzekli: Panie, czy chcesz, abyśmy slowem ściągneli ogien z nieba, który by ich pochlonąl, jak to i Eliasz uczynil? A On, obróciwszy sie, zgromil ich i rzekl: Nie wiecie, jakiego ducha jesteście. Albowiem Syn Czlowieczy nie przyszedl zatracac dusze ludzkie, ale je zachowac. I poszli do innej wioski.

Minione zlo : Szatan spowodowal rozbicie rodziny Joba, zwrócil jego zone przeciwko Jobowi (Job 2:9).

Obecna obietnica : Nowy Testament uczy harmonii w domach( Ef 5: 22-25).

Minione zlo:Job sądzil, ze to Bóg uderzyl go wrzodami (1,17), podczas gdy sprawcą byl Szatan (2,7). Job nie mógl rozumiec, ze Bozą wolą jest uzdrowienie, a nie dotykanie chorobami.

Obecna obietnica: W Nowym Testamencie widzimy Boga, który uzdrawia (Dz. 10,38) i szatana, który powoduje niemoc i związanie (Luk 13,11-17).

Minione zlo: Szatan mial moc nad Jobem

Obecna obietnica : Jezus dal nam wszelką moc nad nieprzyjacielem (Luk 10,19)

Minione zlo: Job nie mial wystarczającego poznania Boga. J42,3 mówi: Któz jest w stanie zaciemnic twój zamysl nierozsądną mową? Alec to ja mówilem nierozumnie
o rzeczach cudownych dla mnie, których nie rozumiem.

Obecna obietnica: Zostala nam udzielona w Chrystusie mądrośc i poznanie, aby zrozumiec wiele tajemnic Bozych (p. Kol 2,23). Wiecej, wiemy, ze jeśli poddamy sie Bogu i sprzeciwimy diablu, on ucieknie od nas Jak 4,7.

Minione zlo: Wśród cierpienia Job modlil sie o śmierc (Job 6; 8,9).

Obecna obietnica: Gdy jesteśmy chorzy, mamy sie modlic o uzdrowienie i Bóg nas uzdrowi Jak 5,14-16:

Choruje kto miedzy wami? Niech przywola starszych zboru i niech sie modlą nad nim, namaściwszy go oliwą w imieniu Panskim. A modlitwa plynąca z wiary uzdrowi chorego i Pan go podLwignie; jezeli zaś dopuścil sie grzechów, bedą mu odpuszczone Wyznawajcie tedy grzechy jedni drugim i módlcie sie jedni za drugich, abyście byli uzdrowieni. Wiele moze usilna modlitwa sprawiedliwego.

Drogie dzieci Boże, możemy się wiele nauczyć od Joba, lecz nie myśl, ze musisz chodzic w skórze Joba. Prosze pamiętaj doczytać historie do końca, a zaczniesz widziec Jezusa Chrystusa lekarza chorych cial.

Śleponarodzony z ew. Jana 9

раскрутка

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 2]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *