W obronie przywództwa kobiet

J. Lee Grady

Tłum: B.M.

Silnym mężczyznom nie zagrażają uzdolnione kobiety. Jeśli chcemy dotrzeć do świata z Jezusem, musimy wzmocnić kobiece przywództwo.

Abby Olufeyemi

Moja przyjaciółka Abby Olufeyemi jest jednym z moich ulubionych pastorów. Jest Nigeryjką mieszkającą w Anglii, więc jej brytyjsko-afrykański akcent sprawia, że jej kazania tym bardziej fascynują słuchaczy. Poza jej oczywistym namaszczeniem jako kaznodziei, jest także wzorem chrześcijańskiej uczciwości. Przechodziła przez poważne próby łącznie z utratą męża, Alfreda, który zginął w katastrofie lotniczej, więc prowadzi ludzi w łasce i współczuciu.

Na szczęście Abby znajduje wsparcie ze strony swojej denominacji Redeemed Christian Church of God, największej rodzimej sieci kościołów w Nigerii, i jednej z najszybciej rozwijających się grup zielonoświątkowych na świecie. Ale kiedy mówię ludziom, że współpracuję z kobietami pastorami spotykam się ze spojrzeniem pełnym zdziwienia. Wielu chrześcijan, którzy kochają Boga i Biblię wierzą, że kobiety nie mogą usługiwać w duszpasterstwie.

Staje się to szczególnie widoczne, gdy Charisma publikuje artykuł na ten właśnie temat. Trzy tygodnie temu moja rubryka „Sześć Mitów na Temat Płci w Kościele” wywołała burzę protestów. Ale nie spieram się z ludźmi na forach internetowych, ponieważ (1) szanuję prawo każdego człowieka do wyrażania poglądów, oraz (2) nie mogę spędzać całego swojego czasu odpowiadając na krytykę, podczas gdy jest tyle dusz, które powinny być przyprowadzone do Chrystusa i tak wiele kobiet, które chcą do nich dotrzeć.

Ale przebywanie z Abby w Londynie uświadomiło mi, że wielu Amerykanów sprzeciwia się kobietom liderom, bo po prostu nie widzieli wielu takich przykładów. Zaryzykuję pewne uproszczenie i wymienię powody, dla których uważam, że potrzebujemy dzisiaj w służbie więcej kobiet na pierwszej linii frontu:

1.Biblia popiera kobiece przywództwo. Pierwszy list Pawła do Tymoteusza wydaje się ograniczać role kobiet w kierownictwie (1 Tym. 2:12). Jednak Paweł bardzo silnie wyraża cześć dla kobiet, które służyły z nim jako współpracownice, takich jak Feba (Rzym. 16:1-2), Junia (Rzym. 16:7) i Priscilla, które pomagały kłaść fundamenty we wczesnym kościele (1 Kor. 16:19). W Fil 4:2-3 Paweł wyraża solidarność z dwiema kobietami liderami, Ewodią i Syntychą. Odnosi się także do innych kobiet, które oczywiście prowadziły kościoły, takich jak Chloe (1 Kor. 1:11) i Nimfa (Kol. 4:15 grecko-polski NT wyd. interlin.) i nie stara się je uciszać lub ograniczać.

Tradycjonaliści, którzy domagają się zakazu zajmowania przez kobiety stanowisk kierowniczych zawsze odnoszą się do 1 Tym. 2:12 jako żelaznej zasady, i jeszcze ignorują kobiety, które służyły z Pawłem. Oczywistym pytaniem jest, dlaczego Paweł nakazał Tymoteuszowi uciszyć kobiety w Efezie, podczas gdy pozwolił Priscilli nauczać? Najrozsądniejsza interpretacja jest taka, że w Efezie kobiety nauczały herezji. Nie miały prawa nauczać Biblii lub prowadzić kościoła, dopóki Paweł nie zachęcił do tego wiernych kobiet.

2. Kościoły potrzebują kobiecych darów i perspektywy. Bóg stworzył zarówno mężczyzn i kobiety, a jego natura jest objawiona przez obie płcie (Rdz 1:26-28). Dlatego biblijną definicją rodziny jest ojciec i matka. Jeśli dziecko potrzebuje obojga rodziców, aby nauczyć się dróg Boga (Przyp. 1:8-9), to z pewnością potrzebujemy wskazówek zarówno od mężczyzn jak i kobiet w kościele. Jeśli tylko mężczyźni będą mieli prawo do przewodzenia lub nauczania, kościół sam w sobie będzie zdominowany przez mężczyzn. to może to doprowadzić do problemów z kontrolą, nadużyciem lub grzechem seksualnym (problem molestowania dzieci w kościele katolickim to tylko jeden z oczywistych przykładów).

3. Nie możemy rozwiązywać problemów kobiet bez wzmocnienia ich pozycji. W XIX w. kobiety nie mogły studiować medycyny. Niektórzy mężczyźni wierzyli, że żeński mózg był mniejszy niż męski (!) i kobiety nie miały prawa zostawać lekarzami. Co się stało, gdy kobiety zaczęły wykonywać zawód lekarza? Nagle nastąpił przełom w opiece medycznej, w tym rozwój ginekologii i położnictwa. Kobiety zaczęły zajmować się problemami, które zostały zignorowane przez zdominowane przez mężczyzn środowisko medyczne.

Spójrz na dzisiejszy świat a dostrzeżesz miliony dziewcząt i kobiet cierpiących z powodu handlu seksem, zmuszanie dzieci do małżeństw, zbiorowe gwałty, okaleczenia, przemoc, zaburzenia w odżywianiu, depresje i ograniczenie dostępu do edukacji. Co może się wydarzyć, jeśli szerszej otworzymy drzwi do wzmocnienia pozycji kobiet w ich darach duchowych? Czy kobiety mają klucz do rozwiązania tych problemów? Wierzę, że moglibyśmy zobaczyć zmiany społeczne na niewyobrażalną skalę, jeśli usunęlibyśmy ograniczenia płci w służbie.

4. Kobiety liderzy nie przeszkadzają mężczyznom, one im pomagają. Wielu chrześcijan, których znam, wydaje się obawiać wpływu kobiet. Niektórzy wysuwają zastrzeżenia na temat „feminizacji” kościoła i zabraniają umieszczać kwiaty na ołtarzu, żeby czasem kościół nie wyglądał jak męska jaskinia. To głupie. Moja Biblia mówi, że Bóg stworzył kwiaty, jak również poroża jeleni i niewyprawione skóry. Stworzył także kobiety i dał im więcej umiejętności niż pieczenie ciasteczek i pielęgnowanie dzieci. Dał kobietom inteligencję, rozeznanie, proroczy wgląd, dary miłosierdzia i współczucia, zdolności przywódcze i duchowy autorytet.

Kiedy słucham, jak naucza Abby Olufeyemi, lub gdy widzę jak pastoruje swojemu wzrastającemu zgromadzeniu, odbieram prawdę od Ducha Świętego i uczę się cennej lekcji na temat przywództwa. Abby nie zagraża mi, ona mnie zachęca. Silni mężczyźni nie są zastraszani przez uzdolnione kobiety. A silne, utalentowane kobiety, które mają chrześcijański charakter nigdy nie będą próbowały konkurować z mężczyznami lub podważać ich autorytetu.

Wszyscy jesteśmy powołani do partnerstwa i współdziedziczenia w Królestwie Bożym. Dorośnijmy i przyjmijmy biblijną równość.

topod.in

5 comments

  1. Kobiety nie towarzyszyły Pawłowi jako współpracownice, ale jako posługujące. Co znaczy, że nie nauczały.

  2. W Szwecji powiedzą Ci dokładnie to samo o homoseksualistach. Zobacz „Postęp po szwedzku”

  3. ale głupole jesteście, kobiety powinny być normalnie pastorami i głosić słowo. straszne zacofanie
    Znacie liderkę zespołu HILSONG? ona jest pastorem.!!!

  4. Równość TAK ale w określonym zakresie- czyli w dostepie do zbawienia. Równość NIE jesli chodzi o pozycję w małżeństwie i w kościele , które zostały nam WYRAŹNIE okreslone w Słowie Bozym i niebezpieczeństwem jest stawiać nasze ludzkie pojmowanie spraw ponad to co napisane! Nie możemy nie widzieć, albo lekceważyć tego co jest napisane!

  5. Ja jestem kobietą ale protestuję.Kobiety mają wiele talętów to prawda. niech używają swoich darów którymi Bóg ich wyposażył W SŁUŻBIE, pomaganiu dzieciom , skrzywdzonym dziewczętom ,w szpitalu, mogą organizować spodkania dla kobiet na ulicy mogą głosić ALE NIGDY ZA KAZALNICĄ TO JEST WIELKA RÓŻNICA.

    Pozdrawiam Zofia Szuymczuk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.