Wizja dla Izraela_31.10.2014

AKTUALNOŚCI Z JERUZALEMU

800px-Panorama_Jerozolimy

Informacje i intencje do modlitwy za służbę Składu Józefa i za Izrael

źRóDŁO: Vision für Israel e.V. ·Tel. 0049-89-566 595·Fax 0049-089-5464 5964
e-mail: info@wizjadlaizraela.org ·  w sieci:  visionfuerisrael.org

Piątek, 31 października 2014

Panie! Zgotuj nam pokój; gdyż także wszystkich naszych dzieł Ty dla nas dokonałeś!“ – Izajasz 26,12

EKO CENTRUM – Mieliśmy przywilej pomóc w tym miesiącu jednemu specyficznemu centrum ekologicznemu, które realizuje jedyny w swoim rodzaju projekt, umożliwiający pracę ludziom w zespołem downa lub autystycznym. Na starych narzędziach uczą się rozbierać je na kawałki do recyklingu. W tym celu mają specjalny kurs, nabywają określone umiejętność i mimo niepełnosprawności zarabiają pieniądze. Wizja która stoi za tym działaniem, a więc pomoc niepełnosprawnym i ochrona środowiska, poruszyła nasze serca. Cieszyliśmy się mogąc oddać centrum wiele naszych elektrośmieci. Wiemy jak cenna jest taka służba. Także nam – Wizji dla Izraela, sprawa ochrony środowiska i recyklingu leży mocno na sercu, tym bardziej, że niepełnosprawni mogą podjąć pracę i zyskać przez to całkiem inne poczucie własnej wartości (FB, 21.10.14).

BYĆ BŁOGOSŁAWIEŃSTWEM – Niedawno pomogliśmy rodzinie w Beit Shemesz, m.inn. chodzi o zimowe ubrania, środki czystości, artykuły higieniczne i bony wartościowe. Zaradziliśmy nieco potrzebom samotnej matce i jej dzieciom, imigrantom przeżywającym trudności, bez pracy, z pochodzeniem z innego kręgu kulturowego, bez dobrej znajomości języka i z innym wykształceniem jak zwykle potrzebne. Młoda kobieta z dzieckiem, która jakiś czas temu zraniła się w rękę, wielokrotnie dziękowała nam za nasze wsparcie w tym trudnym okresie. Mogliśmy ją po prostu wysłuchać i cieszyliśmy się widząc jej uśmiechniętą twarz. Nadal chcemy pomagać rodzinom w potrzebie i dawać im nadzieję na lepsze jutro (FB).

IZRAELSKIE LOTNICTWO NAJLEPSZE – Izraelska armia jest najpotężniejsza na Bliskim Wschodzie, przy czym izraelskie lotnictwo jest najlepsze na świecie. Wynika tak z najnowszych studiów ekspertów wojskowych, opublikowanych w Business Insider. Pod lupę wzięto 15 najsilniejszych armii w regionie z uwzględnieniem budżetu przeznaczonego na zbrojenia i najnowszych niepokojów na scenie geopolitycznej oraz ich wpływu na siłę militarną. „Izrael działa w kosmosie, posiada nowoczesne samoloty bojowe, uzbrojone drony i broń jądrową. Lotnictwo stawia niewyobrażalnie wysokie wymagania kandydatom na pilotów i oferuje wysoki standard szkoleń. Jeśli chodzi o samoloty bojowe i pilotów armia izraelska jest najlepsza na świecie” – stwierdził Chris Harmer, doświadczony ekspert marynarki w Instytucie Badań Wojennych, dziennikarzom Business Insider. „Izrael posiada też armię najlepiej dostosowaną do działań w regionie. Ich armia od 2006 roku brała udział w czterech dużych konfliktach zbrojnych. Ponadto posiada doświadczenie zabezpieczania najbardziej problematycznych granic na świecie” – czytamy dalej w raporcie. Na miejscu drugim najsilniejszych armii w regionie znalazła się Turcja, następnie Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Iran, Egipt, Syria, Jordania, Oman, Kuwejt, Katar, Bahrajn, Irak, Liban i Jemen (Haaretz).

INWESTORZY Z EUROPY I AZJI O NIEZWYKLE WYSOKIM POZIOMIE INTELEKTUALNYM IZRAELCZYKÓW – Setki inwestorów z Europy i Azji spotkały się w poniedziałek z okazji 12, corocznego spotkania pod nazwą Go4Europe/Go4Israel poszukując partnerów z Izraela. Zebrali się w hotelu Hilton w Tel Avivie. „Myślę, że tajemnicą Izraela jest po prostu niezwykle wysoki poziom intelektu” – stwierdził Luc Miller, szef OTTO Capital Partners Ltd. z Niemiec. „Nie posiadają wprawdzie wszystkich surowców naturalnych, ale mają niezwykłe intelekty. To powoduje, że wiele izraelskich „start upów” jest intersujących dla międzynarodowych firm, bo same one nie mają tak wysokiego poziomu kształcenia.” Według Millera Izrael ustanowił precedens dla europejskiego modelu biznesowego. „Europa się budzi, Francja się budzi, Niemcy się budzą i oni wszyscy starają się teraz stać narodem młodych przedsiębiorców” – kontynuował Miller. W tym roku szczególnie komentowane podczas konferencji było wzmocnienie stosunków między Izraelem i Chinami (Arutz 7).

KOBIETA Z EKWADORU ZMARŁA Z POWODU RAN ODNIESIONYCH W ZAMACHU TERRORYSTYCZNYM W JEROZOLIMIE – Karen Mosquera, 22, z Ekwadoru, ranna w poprzednim tygodniu podczas zamachu terrorystycznego w kolejce Jerozolimskiej, leczona w szpitalu Haddassah nie przeżyła odniesionych obrażeń. W ten sposób ilość zabitych wzrosła do dwóch. Mosquera przed 18 miesiącami przyjechała do Izraela ponieważ przyjęła religię mojżeszową. * 22 października pewien Arab palestyński wjechał swoim samochodem w tłum przechodniów na stacji Ammunition Hill w Jerozolimie. Kierowca, Abed a-Rahman a-Shaludi ze wsi Silwad był już znany policji z powodu kilku różnych przestępstw. Podczas zamachu policja zastrzeliła go. Pierwszą ofiarą zamachu było trzymiesięczne niemowlę. Wiele innych osób także odniosło obrażenia (Ynet).

RZUCAJĄCY KAMIENIAMI POWINNI DOSTAĆ 20 LAT WIĘZIENIA – W poniedziałek premier Benjamin Netanjahu powołał zespół do omówienia sytuacji bezpieczeństwa w Jerozolimie. Udział wzięli minister obrony Moshe Jaalon, minister sprawiedliwości pani Tzipi Livni, minister bezpieczeństwa publicznego Jitzchak Aharonowitsch. Netanjahu wydał polecenie szybkiego dostosowania prawa i zaostrzenia kar dla rzucających kamieniami. Jest to reakcją na trwającą przemoc ze strony Arabów w Jerozolimie. Przedstawiciele prokuratury wydali zarządzenia zaostrzenia procedury podczas zatrzymywania i ostrzejszego karania winnych. Istnieją też pomysły karania finansowego rodziców rzucających kamieniami wyrostków arabskich. Jeżeli motywem obrzucania jest celowe ranienia osób jadących samochodem kara może wzrosnąć do 20 lat więzienia. Rzucanie w funkcjonariuszy bezpieczeństwa zagrożone będzie karą 5 lat. Obrzucanie kamieniami w przeszłości powodowały już ciężkie zranienia a nawet śmierć, zwłaszcza kiedy celem były jadące samochody. Szczególnie narażone są przy tym dzieci. Dziesiątki izraelskich dzieci zostało rannych czy zabitych przez arabskich ekstremistów. Chociaż nazywa się ich jako tych, którzy rzucają kamykami, ale używają oni kamieni wielkości pięści, jak i kawałów betonu (Israel National News). Proszę módlcie się, żeby te poprawki prawne szybko weszły w życie i odniosły pożądany skutek i by terroryści nie brali więcej za cel izraelskich samochodów i ich pasażerów.

INDIE DECYDUJĄ SIĘ NA IZRAELSKĄ OFERTĘ Indie zdecydowały się na kupno rakiet przeciwpancernych w Izraelu; przebił on ofertę USA. Ta dostawa broni zdarza się w czasie kiedy prawicowo zorientowany rząd chce wydać 10,3 mld Euro na modernizację starzejących się systemów broni. Niedawno odnotowano strzelaninę na granicy Indyjsko Pakistańskiej, z czego ten ostatni posiada broń atomową. Zaostrzyły się także napięcia w stosunkach z tym wielkim sąsiadem Indii.

OTWARCIE POSIEDZENIA KNESETU – NETANJAHU UŻYWA PODSUMOWANIA – „Palestyńscy Arabowie od dawna domagają się własnego państwa” – stwierdził premier Netanjahu w poniedziałek – „ale Izrael nie podda się temu dyktatowi. Ostatni raz kiedy tu stałem trwała akcja „skała obrony”, operacja przeciw terrorystycznym elementom kryminalnym. Hamas wystrzelił tysiące rakiet na miasta i wioski Izraela. Były to zaplanowane ataki z ziemi i powietrza. Większość z nich przechwyciliśmy. Setki terrorystów zabiliśmy i zniszczyli ich zbrojownie“. Premier przeprowadził paralelę między Hamasem a autonomią palestyńską (PA). „Nie poddaliśmy się dyktatowi Hamasu. Hamas sprowadził zagrożenie dla Izraela” – powiedział Netanjahu. „Arabowie chcą własnego państwa bez pokoju i bezpieczeństwa. Chcą granic z 1967 roku i prawa powrotu. Nie chcą jednak tak prostego kroku koniecznego do pokoju jak wzajemnego uznania. Oni chcą żebyśmy ich uznali, ale oni nas nie chcą uznać. Arabskiemu państwu bez prawdziwego traktatu pokojowego Izrael mówi „nie” jeśli sam Izrael nie zostanie uznany jako kraj narodu żydowskiego; zasady bezpieczeństwa też nie istnieją; każdy centymetr ziemi oddanej Arabom zajęli przemocą ekstremiści. Nie chcemy dwupaństwowości, ale nie chcemy też bezpośrednio przy naszych granicach mieć satelity Iranu” (Arutz 7, Jerusalem Post). Społeczeństwo którego przywódcy ciągle karmią nienawiścią i kłamstwami o państwie żydowskim nie może być nigdy partnerem pokojowym, z którym Izrael może rozsądnie pertraktować. W prowadzonych przez PA szkołach dzieci mają podręczniki, w których prezentuje sią państwo Izraelskie jako odrażające i przeznaczone na zagładę. Terroryści zabijali i okaleczali wielu na całe życie Żydów ale i ich dzieci. Terroryści ci wywyższani są jako „bohaterowie” .Proszę módlcie się o zmiany w „palestyńskim” społeczeństwie . by ich serca zmiękły, by nastąpiły zmiany w ich mediach i systemie kształcenia i żeby rosło życzenie dobrych stosunków z sąsiadem. Bez takiej transformacji „pokój” pozostaje zaledwie iluzją.

NASTĘPNA PODRÓŻ ROOTS & REFLECTIONS odbędzie się od 22 do 30.04.2015 w Izraelu. Tematem jest „Fun, Food and Fellowship“. Dalsze informacje pod adresem info@visionforisrael.com. Zaznaczcie sobie ten termin. Jeśli chcieliście być tegorocznego lata ale zrezygnowaliście, przyjedźcie właśnie w kwietniu przyszłego roku. Podróż ta prowadzona będzie tylko po angielsku.

PROSZĘ POMÓŻ NAM – Oszczędności rządowe zaostrzają sytuację. Pomyślcie o tym, że to co w innych krajach oceniane jest jako „biedne” przez biednych w Izraelu postrzegane jest jako luksus. Dlatego pilnie zwracamy się do was, naszych wiernych przyjaciół i darczyńców w tej miłosiernej służbie.

Dziękujemy Panu za Wasze modlitwy

Barry, Batya i zespół VfI

tłum z niem. MWN

aracer

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.