Codzienne rozważania_11.08.10 Trzy wielkie cnoty

James Ryle

A teraz pozostaje wiara, nadzieja i miłość, z nich największa jest miłość” (1Kor. 13:13).

Cnota z definicji jest to moralna siła i piękno. Nie jest to jakaś bierna cecha podziwiana przez widzów jak arcydzieło wiszące w muzeum. Jest to raczej dynamiczna łaska okazywana w tysiącu szlachetnych dzieł dokonywanych na licznych drogach życia. Nawet najzwyklejsi spośród nas mogą mieć nadzwyczajne atuty.  Ze wszystkich wspaniałych walorów, które można by wyliczyć, a jest ich naprawdę dużo, te trzy są największe: Wiara, Nadzieja i Miłość. To właśnie do tych trzech cech cała ludzkość aspiruje, ponieważ Życie jest najlepsze i najjaśniejsze, gdy są one połączone ze sobą razem i unoszą nas ponad pokusami pomniejszych rzeczy.

Bez Wiary nasze życie zaczyna niknąć wraz ze wzrostem wątpliwości i napływem podejrzeń. Tracimy niewinność i poczucie zadziwienia, które sprawiają, że marzenia się spełniają. Człowiek, aby żyć, musi wierzyć. „Serce moje nie chce trwać tam, gdzie podnoszą się wątpliwości i strach napełnia niepokojem; choć niektórzy mogą mieszkać tam, gdzie jest tego mnóstwo, moja modlitwa, mój cel sięga wyżej!”

Bez Nadziei nasze życie niszczeje i przebiega w oparach zniechęcenia i rozczarowania, penetrujących nasze dusze jak opary zanieczyszczone toksyczną trucizną, wywołując chorobę, letarg, obojętność i cynizm.

Bez miłości, życie redukuje się do samotnego zamknięcia w więzieniu zwanym Strachem, gdzie izolacja okrada nas z witalności i wigoru, gdzie zgorzknienie sieje spustoszenie we wszystkich naszych relacjach. Biada mężczyźnie czy kobiecie, których serce jest zamknięte na Wiarę, Nadzieję i Miłość.

A teraz pozostaje wiara, nadzieja i miłość, z tych najważniejsza jest miłość„.  Powiem wam dlaczego. Wiara jest mocą, Nadzieja jest obietnicą, lecz Miłość jest Osobą”.

Podejmę temat jutro i wyjaśnię każdą z tych zalet bardziej szczegółowo.aracer.mobi

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.