Codzienne rozważania_18.10.2017

Kazn  7:1-6
LEPSZE JEST DOBRE IMIĘ NIŻ WYBORNY OLEJEK I LEPSZY DZIEŃ ZGONU NIŻ DZIEŃ NARODZENIA.
LEPIEJ IŚĆ DO DOMU ŻAŁOBY, NIŻ IŚĆ DO DOMU BIESIADY; BO TAM WIDZI SIĘ KRES WSZYSTKICH LUDZI, A ŻYJĄCY POWINIEN BRAĆ TO SOBIE DO SERCA.
LEPSZY JEST SMUTEK NIŻ ŚMIECH, BO GDY SMUTEK JEST NA TWARZY, SERCE STAJE SIĘ LEPSZE.
SERCE MĄDRYCH JEST W DOMU ŻAŁOBY, LECZ SERCE GŁUPICH JEST W DOMU WESELA.
LEPIEJ SŁUCHAĆ NAGANY MĄDREGO, NIŻ PRZYSŁUCHIWAĆ SIĘ PIEŚNI GŁUPICH,
BO JAK JEST Z TRZASKIEM CIERNI PŁONĄCYCH POD GARNKIEM, TAK JEST ZE ŚMIECHEM GŁUPIEGO. TO RÓWNIEŻ JEST MARNOŚCIĄ.

Salomon stwierdza, że dobra reputacja jest czymś lepszym, niż cieszenie się luksusem wykwintnych perfum – prawdziwy symbol statusu w krajach starożytnego Wschodu. Kiedy rodzi się człowiek możesz jego życie ocenić jedynie potencjału tej osoby. Kiedy umiera możesz spojrzeć wstecz i ocenić co on naprawdę osiągnął. O ileż lepiej odchodzić osiągnąwszy coś wartościowego, niż pobłażając sobie spędzić życie pozbawione znaczenia. Dobre imię jest lepsze niż luksusy.
Wersety 2-7 mamy fragment szczególnie odpowiedni dla naszego oszalałego na punkcie rozrywek pokolenia, z niekończącymi się żartami płatnych komediantów, kultem gwiazd muzyki pop i generalnym schlebianiem trywialnym gustom. W świecie spotykamy zarówno powagę jak i frywolność, lecz pierwsza jest lepsza od drugiej. Na przykład, gdy ktoś odwiedza dom, w którym panuje żałoba, uczy się tamtego, że życie jest krótkie, a śmierć jest pewnikiem. Bierze to sobie do serca i widzi, że trzeba żyć mądrze. Nie jest to lekcja, jaką można otrzymać na przyjęciu. Lepiej jest być rozważnym i poważnie podchodzić do problemów życia, niż je wyśmiewać. To jest sposób postępowania, który lepiej służy naszemu sercu. Za powszechny przykład tego, można wziąć poczucie ulgi, jakiej doświadcza zasmucona osoba, która płacząc daje ujście swym uczuciom. Głupiec potrafi myśleć jedynie o śmiechu, lecz człowiek mądry stale pamięta, że śmierć jest faktem i bierze to pod uwagę przy formowaniu swojego poglądu na życie. Poważna rozmowa takiego człowieka jest nieskończenie lepsza od pieśni tych, którzy starają się śpiewem zagłuszać swoje myśli o zagadnieniach życiowych. Lepiej jak ktoś wskaże nam na nasze grzechy, niż gdy dostarcza nam rozrywki. Słowa głupca mogą być głośne. Mogą robić dobre wrażenie, lecz nie prowadzą do niczego, dzięki nim niczego nie osiągniemy, tak jak z kolczastymi krzewami, które płonął z trzaskiem, jednak nie dają wystarczającej ilości ciepła, by rozgrzać garnek. Są one bezwartościowe. Powaga jest lepsza niż frywolność.

Życzę błogosławionego dnia.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.