Jak sobie radzić, gdy próby cię przytłaczają?

J. Lee Grady
6 grudnia 2023r.
Oryg.: TUTAJ

Czy kiedykolwiek doszedłeś do punktu, w którym życie było zbyt trudne? Czy kiedykolwiek modliłeś się: „Panie, chcę być bardziej podobny do Ciebie”, a potem rozpętało się piekło? Mam przyjaciela, który czuje się teraz przytłoczony. Życie jest dla niego po prostu za trudne.

Najpierw była fala dramatów rodzinnych, pełnych oskarżeń, zdrady i zranionych uczuć. Potem w pracy pojawiło się oskarżenie, które wywołało wątpliwości co do jego pracy. Co więcej, jedno z jego dzieci zostało przewiezione do szpitala z powodu infekcji wirusowej. Zaraz potem jego najmłodsze dziecko upadło na szklany stół i z krwawymi ranami pojechało na pogotowie.

Mój przyjaciel wysłał flarę. Kiedy wezwał mnie do modlitwy, powiedział: „Po prostu nie wiem, czy będę w stanie znieść więcej prób”. Kiedy jesteśmy w płomieniach, naszą pierwszą reakcją jest panika. Biblia daje nam jednak znacznie lepsze możliwości. Jeśli czujesz, że próby się nasilają i jesteś na skraju załamania, niech Słowo Boże da ci siłę, gdy będziesz przypominać sobie te prawdy:

— Życie nigdy nie jest wolne od wyzwań. Apostoł Piotr, który poniósł męczeńską śmierć, napisał: „Umiłowani, nie dziwcie się ognistej próbie, jaka was spotyka w waszej próbie, jak gdyby przydarzyło wam się coś dziwnego” (1 Piotra 4: 12, NASB 1995). Dlaczego jesteśmy zszokowani, gdy przydarzają nam się złe rzeczy? Jeśli Piotr i pierwsi chrześcijanie przechodzili próby, dlaczego mielibyśmy być odporni na trudności? W niebie nie będzie łez, ale po tej stronie wieczności będzie ich mnóstwo.

— Ogień cię oczyszcza. Piękną rzeczą w ogniu jest to, że uszlachetnia. Księga Przysłów 17:3 przypomina nam: „Kocioł do przetapiania jest przeznaczony do srebra, a piec do złota, lecz Pan bada serca”. To badanie jest niewygodne, ale wynik jest bezcenny. Zamiast skupiać się na bólu, spodziewaj się zysku. Nie narzekaj, gdy trudne czasy powodują presję; węgiel w twojej duszy staje się diamentem. Bóg wykorzystuje nasze cierpienia, aby nas przemienić.

Charles Spurgeon powiedział: „Nikt z nas nie może osiągnąć najwyższej dojrzałości, jeśli nie przetrwa letniego upału prób. Tak jak figa jaworowa nigdy nie dojrzewa, jeśli nie jest zmiażdżona, jak kukurydza nie opuszcza łuski bez wymłócenia, i jak pszenica nie wytwarza najlepszej mąki, dopóki nie zostanie zmielona, ​​tak i my jesteśmy mało pożyteczni, dopóki nie zostaniemy dotknięci. Dlaczego mielibyśmy tak bardzo pragnąć ucieczki kiedy czekają na nas takie korzyści?”

— Próby nie są oznaką tego, że Bóg jest na ciebie zły. Zbyt wielu z nas jęczy jak dzieci, gdy zakłócane jest nasze wygodne życie; wtedy jęczymy i pytamy: „Dlaczego Bóg mi to robi?” Nie bądź taki kruchy. Miłość Boga do ciebie nie podlega dyskusji. Kupił cię za wysoką cenę, ponieważ jesteś dla Niego cenny. Teraz ma misję, aby uczynić cię bardziej podobnym do Jezusa. W Liście do Hebrajczyków 12:6 czytamy: „Bo tych, których Pan miłuje, karze i chłoszcze każdego syna, którego przyjmuje”. Próba, której doświadczasz, jest tak naprawdę dowodem na to, że On cię kocha!

— Na pustyni zawsze rozbrzmiewa pieśń. Gdy spotykamy się z próbami, mamy wybór. Możemy powłóczyć nogami i narzekać na dyskomfort lub możemy chwalić Boga i dziękować Mu bez względu na to, jak się czujemy. Kiedy chwalimy, nie jesteśmy odsunięci od próby; wznosimy się ponad to. Szatan nienawidzi radości, ponieważ jest tajną bronią, która pokonuje depresję i niepokój. Kiedy poczujesz, że ogarnęła cię ciemność, śpiewaj, a twoja żałoba zamieni się w taniec.

— Twoja walka zakończy się zeznaniem. Skąd możemy wiedzieć, że Bóg zaopatruje, jeśli nie doświadczyliśmy braku? Skąd możemy wiedzieć, że On uzdrawia, skoro nigdy nie byliśmy chorzy? Zawsze przypominam ludziom, że gdyby nigdy nie przytrafiały się nam złe rzeczy, nigdy nie widzielibyśmy miłosnej interwencji Boga. Możesz odczuwać ból, gdy przechodzisz przez próby, ale ostatecznie będziesz mieć długą listę wysłuchanych modlitw, którymi będziesz mógł podzielić się z innymi. Zamiast nienawidzić prób, gdy nadchodzą, możesz powiedzieć: „Och, dobrze! To tylko przygotowanie do kolejnego cudu!”

— Siła, którą zyskasz podczas próby, pomoże innym. Józef nigdy nie nadawałby się do rządzenia Egiptem, gdyby nie spędził czasu w dole. Dawid nigdy nie zostałby królem, gdyby Saul nie ścigał go na pustyni. Próby nie są zabawne, ale obnażają nasze lęki, wypalają nasz egoizm, miażdżą naszą dumę i dają nam współczucie dla ludzi.

Obejmij swoje trudy. Pochwal swoją drogę przez trudne czasy. Przyjmuj swoje próby, wiedząc, że na końcu będziesz miał więcej pokoju, miłości, radości, siły, odwagi i wiary, ponieważ zaufałeś Bogu, który obiecuje, że będzie z tobą w ogniu. {eo}

J. Lee Grady

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.