TIGF_26.09.07 Sytuacyjna etyka

Today God Is First

Logo_TGIF2

Panie, kto przebywać będzie w namiocie twoim? Kto zamieszka na twej górze świętej? Ten, kto żyje nienagannie i pełni to, co prawe, i mówi prawdę w sercu swoim, nie obmawia językiem swoim…”
Psalm 15:1-2

„Nie mogę uwierzyć, że nie zamierzają dotrzymać mojej umowy” powiedziała dyrektorka, która właśnie miała podjąć nową pracę w innym mieście. Z umowy wynikało, że należy się jej dodatkowa premia na zakończenie roku. Zarząd uważał inaczej. „To nie w porządku, należy mi się to,” narzekała.

Nadszedł czas odejścia. Firma dała jej do użytkowania w pracy laptopa. Niemniej, gdy już odeszła z pracy zdecydowała, że, skoro firma nie zamierza jej dać należnej premii, po prostu zatrzyma sobie ten komputer jako wyrównanie. „A oni nawet tego nie zauważą” myślała.
Już pracowała w nowej firmie, ale każdy dzień przynosił stałe niezadowolenia z podjętej decyzji. Nie mogła się tego pozbyć z myśli. W końcu doszła do wniosku, że Duch Święty mówi jej, że ta decyzja była zła, i że musi zadzwonić do szefa i przyznać się. Jak myślała, tak zrobiła. Powiedziała byłemu szefowi, co zrobiła i dlaczego, na co szef przyjął jej wyznanie i przebaczył jej i co jeszcze dziwniejsze, pozwolił jej zatrzymać laptopa.

Prawda nigdy się nie zmienia, jest absolutna. Gdy podejmujemy decyzje opierając się na podstawie działania innych ludzi, wchodzimy w obszar decyzji związanych z zachodzącymi sytuacjami, a nie na prawdzie i sprawiedliwości. Ta dyrektor rzeczywiście mogła zostać źle potraktowana, lecz mogła podjąć tą sprawę we właściwy sposób. Usiłowanie zaspokojenia swojej szkody w taki sposób, że zostaje złamana inna biblijna zasada nazywa się sytuacyjną etyką. Gdyby pracodawca nie potraktował jej źle, czy kiedykolwiek czułaby się usprawiedliwiona, aby zabrać komputer? Prawdopodobnie nie. Gdy oddzielisz od siebie te dwie sytuacje, to zobaczysz, że jedno działanie zostało podjęte wskutek innego działania.

Czy masz już jakieś doświadczenia, w których korzystałeś z sytuacyjnej etyki? Pan pragnie, aby Jego ludzie mieli wyższe standardy, nawet kosztem bycie źle potraktowanym. Proś Pana, aby objawił ci wszelkie biznesowe praktyki, które mogą wskazywać na stosowanie sytuacyjnej etyki. Możesz być zdumiony tym, co się będzie działo, gdy zrobisz to, co właściwe.

seo компаний интернет

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.